Connect with us

Ekonomi Haberleri

15 Kasım İtibariyle Yeni Haftaya İlişkin Hisse Senedi Raporları

Yazar

tarih

Borsanın en büyük ihraççıları, 15-21 Kasım haftasında hisse senedi raporlarını yayınlıyor. Gelecek haftada, odak noktası ABD enflasyon verileri ve hikayenin Evergrande ile devamıydı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon son 30 yılın en yüksek seviyesi olan %6,2’ye ulaştı. Artık yatırımcıların tüm dikkati FRS temsilcilerinin konuşmalarında. Asıl soru, Amerikan düzenleyicisinin inceltme süreciyle hızlanıp hızlanmayacağını veya QE programını yavaş ve istikrarlı bir şekilde aşamalı olarak sonlandırmaya devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Bu hafta bir başka sıcak konu, Çinli inşaat devi Evergrande’nin olası iflasıyla ilgili haberlerdi. Bu duvar yıkılırsa, sadece Göksel İmparatorluk’ta değil, tüm dünyada birçok kişiyi kendine çekecektir. Bu iki olay hala piyasadaki havayı belirliyor ve büyük olasılıkla yıl sonuna kadar hareketinin ana katalizörleri olmaya devam edecek.

Yeni ticaret haftasında finansal sonuçlarını bildirecek şirketler; Aecom Technology, Endeavor Group, Walmart, Home Depot, Sea, Vodafone Group, Sportech, NVIDIA, Cisco, Lowe’s, Target, Baidu, Victoria’s Secret Co, Zoom Technologies, Alibaba ve diğer şirketlere ilişkin hisse senedi raporları;

Walmart (WMT)

Dünyanın en büyük indirim mağazaları, süpermarketler ve Sam’s Club depoları perakende zinciridir. Şirketin satışları bu yıl 75 milyar doları geçmeli. Walmart, dijital reklamcılık ve veriden para kazanma gibi teknoloji alanlarındaki konumlarını genişletiyor. Walmart, son altı ayda 5 milyar dolardan fazla hissesini geri satın aldı. Perakendeci, pandeminin başlangıcından bu yana ek milyarlarca dolar kazanabildi ve şimdi bile büyümeye devam ediyor.

2021’in 2. çeyreğinde gelir %14,5 arttı. Serbest nakit akışı sayesinde Walmart, ana rakibi Amazon’a (AMZN) karşı koyabilmek için sürekli olarak yeni projelere (e-ticaret ve Walmart + abonelik programı gibi çok kanallı girişimlere) yatırım yapıyor.

Birçok analist, bu güvenliğin ABD ekonomisinin durumundan bağımsız olarak birçok yatırımcıyı kendine çeken büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Bu güvenlik için temel veriler ve teknik resim, daha sonraki satın alımlar için uygun olduğu belirtiliyor.

Home Depot Inc. (HD)

Dünyanın en büyük onarım araçları ve yapı malzemeleri perakendecisidir. Şirketin ABD pazarındaki payı yaklaşık %29’dur. HD, genişleyen tedarik zincirleri, yeni teknolojilere yapılan yatırımlar ve genişleyen dijital yetenekler sayesinde yılı yükselişle kapatıyor.

Performansını artırmak için şirket, 2017’de piyasaya sürdüğü One Home Depot adlı bir yatırım stratejisi geliştirdi. Yeni bir rota izleyen perakendeci e-ticarete, yeni teslimat yöntemlerine ve mağazalarında iyileştirmelere büyük yatırımlar yaptı ve bu, rakibi Lowe’u geride bırakarak karşılığını verdi.

Pandeminin ortasında, şirketin müşterileri giderek fiziksel ve dijital satın alma işlemlerini birleştiriyor ve bu da One Home Depot’un stratejisini daha da alakalı hale getiriyor. İhraççı, piyasa talebine hızla uyum sağlar. Şirket, Pro ve DIY müşteri kategorilerinin büyümesinin yanı sıra dijital gelişim sayesinde büyüyor.

HD, üçüncü mali çeyrekte bölgede %0,93 oranında ESP kazancı alması bekleniyor. Mevcut mali yıl için kar büyüme oranı %20,6 olarak bekleniyor.

Home Depot, ürünleri yüksek talep görüyor ve daha fazla genişleme potansiyeli açıkça tükenmedi. Home Depot, mağazalarında yüksek trafiği korurken rakiplerinden etkili bir şekilde uzaklaştı. Uzmanlar şirketin geleceği hakkında olumlu ve bu menkul kıymeti satın almak için tavsiyede bulunuyorlar.

Target (TGT)

Amerikan perakende zinciri olan Target, koronavirüs pandemisinin en büyük “yararlanıcılarından” biri haline geldi. ABD’deki perakende mağazaların tümü “sokağa çıkma yasağından” sağ çıkamadı. Birçok şirket kapandı ve Hedef zincirleri artan tüketici talebini karşılamak zorunda kaldı. Şirket, çapraz kanal pazarlama ve Target’i müşterileri arasında inanılmaz derecede popüler bir şirket haline getiren üç hizmet (arabaya teslim, aynı gün teslimat ve teslim alma) sayesinde pazarda kalmayı ve gelişmeyi başardı.

Ekim 2021’de Target, şirketin kış tatilleri için Affirm ve Sezzle ile birlikte çalıştığını duyurdu. Ayrıca, ABD’de mağazalar arasında popüler olan Şimdi Al – Sonra Öde promosyonuna da katıldı.

Target, 2021’in ikinci çeyreğinde dijital satışlarda %10 büyüme bildirdi. 2021 mali yılında zincir, satışların %19,8 arttığını ve hisse başına kazançların %35,8 arttığını gördü. Şirket, ekonomik büyümenin yeniden başlaması, alıcıların çevrim dışı alışverişe dönmesi ve artan rekabet ile birlikte mevcut büyüme oranını koruyabilirse, Target lider konumunu sürdürecektir.

Lowe’s

Ev geliştirme mağazaları zincirine sahip bir Amerikan şirketidir. Lowe’de inşaat, bakım, yenileme, yenileme ve dekorasyon için eksiksiz bir ürün yelpazesi bulabilirsiniz.

Sadece 20’lik bir ileriye dönük P/E oranı ile bu hisse senedi şimdi 22’lik bir P/E ile işlem gören S&P 500’den biraz daha ucuz. Bununla birlikte, düşük P/E, Lowe’un işinin yatırım yapmaya değmediği anlamına gelmez. 2021’in ikinci çeyreğinde, Lowe’nin gelirleri ve net geliri sırasıyla 27,6 milyar dolar ve 3 milyar dolar oldu. Göstergelerin büyümesi için Lowe’s COVID-19’a teşekkür etmelidir. Karantinalar sırasında evde olan birçok Amerikalı, evde tadilatları tamamlamaya veya evin içini değiştirmeye karar verdi. İnşaat ve dekorasyon ürünlerine olan talep katlanarak arttı ve Lowe’s bunu karşılamakta hiç zorluk çekmiyor.

Lowe’s pazar payı kazanmaya devam ederken, satışlar, kazançlar ve hisse fiyatları yükselmeye devam etmelidir. Şirket düzenli olarak temettü ödüyor ve 1980’den beri sürekli artıyor. Geri alım programı, hissedar getirilerini daha da artıracaktır.

[ilgiliMakale icerik_id=”3414″]

Baidu (BIDU)

Çinli yetkililerin düzenleyici baskısına rağmen, Baidu gereksiz ilgiden kaçınmayı başardı. Ancak bu, arama motoru operatörü stokunun son zamanlardaki en yüksek seviyeden %55 olan pazarda düşmesini engellemedi ve 2021’in başından bu yana bu rakam %24’e ulaştı. Bu, Baidu hisselerine yatırım yapmadan önce daha yakından bakmaktan yanadır.

Şirket, ana rakibi Google’ın devlet tarafından engellenmesinden yararlanıyor. Çin’in tüm reklam verenleri şimdi, yıllık internet pazarlama gelirini 2020’ye göre %22 artırmasını sağlayan Baidu’ya akın ediyor. Ayrıca çevrimiçi reklam gelirlerinde de %20’lik bir artış var.

Yıllık bazda, 2. çeyrekte gelir artışı %20 oldu, 31.4 milyar yuan’a (4.86 milyar $) ulaştı. Bu değer tahmini 50 milyon doları aşıyor. Şimdiden şirketin satışlarında dört çeyrek üst üste olumlu bir büyümeden söz edebiliriz, ancak bir önceki çeyreğe göre büyüme % 25 azaldı. 2021’in ilk yarısında İnternet pazarlama geliri %65 oldu. 2020’nin ilk yarısında bu rakam %66 idi. Daha önce, arka arkaya yedi çeyrek boyunca bu gösterge, 2021’in ilk çeyreğinde tekrar yükselmeye başlayana kadar azaldı.

Olumlu raporlara rağmen, analistler hala Çin borsasına herhangi bir yatırımdan kaçınmayı tavsiye ediyor.

Zoom (ZM)

Video konferans, çalışma oturumları, çalışma toplantıları ve daha fazlasına erişim sağlayan bir Zoom platformu olan Zoom (ZM) viral krizden nasibini aldı. Büyük ve küçük işletmelerin ve şirketlerin hesaplarının korunması pandemi krizi zayıfladıkça şirket için en önemli başarı faktörü olacak.

15 Kasım İtibariyle Yeni Haftaya İlişkin Hisse Senedi Raporları (zoom)

Ücretsiz kullanıcıları ücretli olanlara dönüştürmek zorlaşacağa benziyor. Ekonomi büyüdükçe, 10’dan az çalışanı olan müşteriler güncellemeleri daha yavaş alacak. Aynı zamanda, büyük müşterilerden beklenen ciro azalacaktır.

Piyasa beklentilerine gelince, bunlar oldukça mütevazı. Hisselerin büyümesinin zirvesi 13 ay önce gözlemlenebilirdi ve şimdi düşüşleri %57 civarında. Aynı zamanda, Zoom göstergelerinde hala bir artış var. Son çeyrek geliri %54 arttı. Ancak gelir düşüyor ve art arda beş çeyrekte olduğu gibi üç haneli gelir artışını beklemeye gerek yok. Bununla birlikte, video görüşmelerinin en hızlı ve en verimli iletişim yolu olmaya devam ettiği göz önüne alındığında, ekonomik toparlanma zemininde Zoom’un büyümesi devam edebilir.

Alibaba (BABA)

Eylül 2021’in başlarında şirket, ülkenin “ortak refahını” hedefleyen hükümet girişimlerine 15,5 milyar dolar yatırım yapma arzusunu açıkladı. Eylül ayının ilerleyen saatlerinde hükümetin baskısı altında Alibaba TV’deki hissesini sattı. Ardından Alibaba’nın %33 oranında hisseye sahip olduğu fintech şirketi Ant Group’un yan kuruluşu üç şirkete bölündü.

Ayrıca düzenleyicilerin baskısı altında olan Ant, Alipay platformunu Tencent’in WeChat Pay’ine sunmak zorunda kaldı. Devlet, piyasadaki ana rakip olan platformlar arasındaki kısıtlamaları kaldırarak kurumsal müşteriler için avantajlar sağlamıştır. Aynı zamanda, ne biri ne de diğer platform satıcıları veya alıcıları engelleyemez.

Çin hükümetinin eylemleri, Taobao ve Tmall’ın Pinduoduo ve JD gibi e-ticaret rakiplerine karşı savunmasız kalması tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun nedeni, Alibaba’nın bağımsız anlaşmalar yapmasının yanı sıra reklam fiyatlandırma stratejilerini kullanma yasağıdır.

Alibaba, büyük çevrimiçi pazarların yavaşlayan büyümesini maskelemek için doğrudan satış, lojistik ve sınır ötesi dahil olmak üzere düşük marjlı işletmelere yöneliyor. Bu, Çin’in “daha iyi geleceği” ve kârsız bulut hizmetlerine yapılan gönüllü-zorunlu yatırımların fonunda, şirketin gelirinin büyümesini olumsuz yönde etkilemesi muhtemeldir.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi Haberleri

2022 Yılı İtibariyle Dünya Enflasyon Sıralaması

Yazar

tarih

2022 Yılı İtibariyle Dünya Enflasyon Sıralaması

2022 yılı Nisan ayı itibariyle dünya enflasyon sıralaması listesi yayımlandı.

Korona virüs salgını sonrası Rusya-Ukrayna krizi ile dünya genelinde gıda ve enerji kıtlığı yaşanmaya başladı. Buna bağlı olarak enflasyon oranlarında ciddi yükselişler yaşandı.

Dünya Enflasyon Sıralaması

ÜlkeEn Son Enflasyon Oranı (%)Önceki Ay Enflasyon Oranı (%)Veri Tarihi
Venezuela284340Mar/22
Sudan260318Jan/22
Lebanon208215Mar/22
Syria139134Aug/21
Zimbabwe96.472.7Apr/22
Turkey69.9761.14Apr/22
Suriname61.560.65Jan/22
Argentina55.152.3Mar/22
Iran35.634.7Apr/22
Ethiopia34.733.6Mar/22
Sri Lanka29.818.7Apr/22
Angola2727.28Mar/22
Haiti23.9524.7Jan/22
Cuba23.377.3Jan/22
Moldova22.218.5Mar/22
Ghana19.415.7Mar/22
Sierra Leone17.5916.65Feb/22
Russia16.79.2Mar/22
Nigeria15.9215.7Mar/22
Belarus15.99.99Mar/22
Lithuania15.714.2Mar/22
Estonia15.212Mar/22
Mongolia14.414.2Mar/22
Malawi14.113Mar/22
Ukraine13.710.7Mar/22
Pakistan13.412.7Apr/22
Kazakhstan13.212Apr/22
Kyrgyzstan13.210.8Mar/22
Burundi12.813.32Mar/22
Georgia12.811.8Apr/22
Czech Republic12.711.1Mar/22
Turkmenistan12.457.58Dec/21
Guinea12.4212.27Mar/22
Bulgaria12.410Mar/22
Poland12.311Apr/22
Azerbaijan12.212.2Mar/22
Sao Tome and Principe12.110.5Feb/22
Paraguay11.810.1Apr/22
Latvia11.58.7Mar/22
Zambia11.513.1Apr/22
Brazil11.310.54Mar/22
Jamaica11.310.7Mar/22
Mauritius10.79Mar/22
Egypt10.58.8Mar/22
Uzbekistan10.59.7Mar/22
Slovakia10.49Mar/22
Bosnia and Herzegovina10.28.1Mar/22
Romania10.158.53Mar/22
Burkina Faso10.17.2Feb/22
Botswana1010.6Mar/22
Kosovo107.5Mar/22
Montenegro9.76.7Mar/22
Netherlands9.76.2Mar/22
Algeria9.69Feb/22
Chile9.47.8Mar/22
Uruguay9.379.38Apr/22
Dominican Republic9.18.98Mar/22
Serbia9.18.8Mar/22
Greece8.97.2Mar/22
Cyprus8.87.1Apr/22
Macedonia8.87.6Mar/22
Togo8.78.5Mar/22
Laos8.547.31Mar/22
Colombia8.538.01Mar/22
Hungary8.58.3Mar/22
United States8.57.9Mar/22
Armenia8.47.4Apr/22
Spain8.49.8Apr/22
Belgium8.318.31Apr/22
Gambia8.28.35Mar/22
Peru7.966.83Apr/22
European Union7.86.2Mar/22
Nicaragua7.687.21Jan/22
Cape Verde7.67.1Mar/22
Cayman Islands7.66.4Dec/21
Euro Area7.57.4Apr/22
Mexico7.457.28Mar/22
Germany7.47.3Apr/22
Croatia7.36.3Mar/22
Tajikistan7.37.1Mar/22
Myanmar7.286.71Sep/21
Austria7.26.8Apr/22
Iceland7.26.7Apr/22
Lesotho7.27.5Mar/22
Portugal7.25.3Apr/22
Tunisia7.27Mar/22
Nepal7.145.97Mar/22
Luxembourg76.1Apr/22
United Kingdom76.2Mar/22
Honduras6.966.37Mar/22
India6.956.07Mar/22
New Zealand6.95.9Mar/22
Slovenia6.95.4Apr/22
Canada6.75.7Mar/22
Ireland6.75.6Mar/22
El Salvador6.696.67Mar/22
Mozambique6.676.84Mar/22
Guinea Bissau6.55.8Jan/22
Kenya6.475.56Apr/22
Madagascar6.345.99Feb/22
Bangladesh6.226.17Mar/22
Italy6.26.5Apr/22
Senegal6.26.5Mar/22
Mauritania6.16Feb/22
Somalia6.16.45Mar/22
East Timor65.7Mar/22
Sweden64.3Mar/22
South Africa5.95.7Mar/22
Finland5.84.5Mar/22
Costa Rica5.794.9Mar/22
Guyana5.735.8Feb/22
Albania5.73.9Mar/22
Papua New Guinea5.74.28Dec/21
Rwanda5.64.2Mar/22
Liberia5.444.42Nov/21
Denmark5.44.8Mar/22
Singapore5.44.3Mar/22
Bhutan5.326.03Feb/22
Morocco5.33.6Mar/22
Australia5.13.5Mar/22
Iraq5.15.3Feb/22
Puerto Rico5.14.7Mar/22
Barbados54.6Dec/21
Philippines4.94Apr/22
Uganda4.93.7Apr/22
Niger4.894.41Dec/21
France4.84.5Apr/22
South Korea4.84.1Apr/22
Central African Republic4.783.59Dec/20
Fiji4.71.9Mar/22
Thailand4.655.73Apr/22
Belize4.54.1Feb/22
Ivory Coast4.54.6Mar/22
Mali4.53.9Jan/22
Malta4.54.2Mar/22
Namibia4.54.5Mar/22
Norway4.53.7Mar/22
Qatar4.423.99Mar/22
Faroe Islands4.43.4Mar/22
Kuwait4.374.3Feb/22
Guatemala4.172.98Mar/22
Congo3.993.9Nov/21
Bahrain3.93.2Mar/22
Libya3.94.3Dec/21
Bahamas3.84.1Oct/21
Trinidad and Tobago3.83.5Jan/22
Cambodia3.73.8Dec/21
Palestine3.622.97Mar/22
Djibouti3.612.72Mar/22
Oman3.64.02Mar/22
Tanzania3.63.7Mar/22
Comoros3.590.88Sep/21
Aruba3.53.3Feb/22
Israel3.53.5Mar/22
Swaziland3.33.6Feb/22
Taiwan3.272.34Mar/22
Panama3.182.74Mar/22
Equatorial Guinea2.93Dec/21
Gabon2.92.4Mar/22
Ecuador2.642.71Mar/22
Indonesia2.642.06Mar/22
Vietnam2.642.41Apr/22
Eritrea2.64.7Dec/21
Bermuda2.52.2Oct/21
Jordan2.51.95Mar/22
Switzerland2.52.4Apr/22
United Arab Emirates2.52.6Dec/21
Cameroon2.372.29Sep/21
Seychelles2.222.98Mar/22
Brunei2.21.9Dec/21
Malaysia2.22.2Mar/22
Benin22.5Mar/22
Saudi Arabia21.6Mar/22
Hong Kong1.71.6Mar/22
Afghanistan1.561.35Jun/21
China1.50.9Mar/22
Liechtenstein1.51.5Dec/21
Japan1.20.9Mar/22
New Caledonia1.21Dec/21
Macau1.070.81Mar/22
Maldives1.050.56Mar/22
Chad1-1.6Dec/21
Vanuatu0.92.4Sep/21
Bolivia0.770.7Mar/22
South Sudan-8.52-10.29Dec/21

Türkiye’de yıllık bazda tüketici enflasyon oranı TUIK verilerine göre mart ayında %61,14 olarak açıklanmıştı. Nisan ayı itibariyle %7,95 artış gerçekleşerek %69,97 oldu.

Türkiye dünya enflasyon sıralamasında 5. sıraya yükseldi.

Continue Reading

Ekonomi Haberleri

Nisan Ayı Enflasyonu Yüzde 69,97 Oldu

Yazar

tarih

Nisan Ayı Enflasyonu Yüzde 69,97 Oldu

TUIK verilerine göre Nisan ayı enflasyonu yani tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 69,97, aylık bazda ise %7,25 arttı.

Geçtiğimiz mart ayında tüketici fiyat endeksi yıllık bazda 61,14 olarak açıklanmıştı. Bu ay 7,25 oranında artış gerçekleşti.

En Yüksek Artış Ulaştırmada

TUIK verilerine göre en düşük artış haberleşme kategorisinde meydana gelirken en yüksek artış ulaştırma kategorisinden geldi. Buna göre haberleşme %18,71 oranında artarken ulaştırma %105,86 oranında arttı.

Nisan Ayı Enflasyonu Yüzde 69,97 Oldu
Kaynak: TUIK

Buna ek olarak aylık bazda en az artış çeşitli mal ve hizmetler kategorisinde yüzde 0,93, en çok artış ise gıda ve alkolsüz içecekler kategorisinde yüzde 13,38 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Ekonomi Haberleri

Brezilya Faiz Oranını 100 Baz Puan Artırdı

Yazar

tarih

Brezilya Faiz Oranını 100 Baz Puan Artırdı

Brezilya Faiz Oranını 100 Baz Puan Artırdı.

Brezilya Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (Copom), internet sitesi üzerinden yayımladığı basın bültenine göre politika faiz oranını 100 baz puan artırarak %12,75’e yükseltti.

Merkez Bankası uzmanları, dış koşulların bozulmaya devam ettiğini ve iç tüketici enflasyonunun arttığını söyledi. Uzmanlara göre dolar kurunun 4,95 Brezilya Reali’nin üzerine çıkması ve petrolün varil fiyatının 100 dolar olmasıyla Merkez bankasının yıl sonu enflasyon tahmini %7,3, 2023 yılı için ise %3,4 olarak belirtildi.

Merkez Bankası, enflasyonun artmasındaki riskleri, küresel enflasyonist baskıların daha fazla sürmesi, kısmen enflasyon beklentilerine ve varlık fiyatlarına dahil edilen ülkenin mali çerçevesinin geleceğine ilişkin belirsizlik, yerel para biriminde uluslararası emtia fiyatlarındaki artışın kısmen de olsa tersine çevrilmesi ve ekonomik aktivitede öngörülenden daha belirgin bir yavaşlama yani resesyon riskinin artması olarak görüyor.

Continue Reading

Popüler