15 Kasım İtibariyle Yeni Haftaya İlişkin Hisse Senedi Raporları

15 Kasım İtibariyle Yeni Haftaya İlişkin Hisse Senedi Raporları

Borsanın en büyük ihraççıları, 15-21 Kasım haftasında hisse senedi raporlarını yayınlıyor. Gelecek haftada, odak noktası ABD enflasyon verileri ve hikayenin Evergrande ile devamıydı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon son 30 yılın en yüksek seviyesi olan %6,2’ye ulaştı. Artık yatırımcıların tüm dikkati FRS temsilcilerinin konuşmalarında. Asıl soru, Amerikan düzenleyicisinin inceltme süreciyle hızlanıp hızlanmayacağını veya QE programını yavaş ve istikrarlı bir şekilde aşamalı olarak sonlandırmaya devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Bu hafta bir başka sıcak konu, Çinli inşaat devi Evergrande’nin olası iflasıyla ilgili haberlerdi. Bu duvar yıkılırsa, sadece Göksel İmparatorluk’ta değil, tüm dünyada birçok kişiyi kendine çekecektir. Bu iki olay hala piyasadaki havayı belirliyor ve büyük olasılıkla yıl sonuna kadar hareketinin ana katalizörleri olmaya devam edecek.

Yeni ticaret haftasında finansal sonuçlarını bildirecek şirketler; Aecom Technology, Endeavor Group, Walmart, Home Depot, Sea, Vodafone Group, Sportech, NVIDIA, Cisco, Lowe’s, Target, Baidu, Victoria’s Secret Co, Zoom Technologies, Alibaba ve diğer şirketlere ilişkin hisse senedi raporları;

Walmart (WMT)

Dünyanın en büyük indirim mağazaları, süpermarketler ve Sam’s Club depoları perakende zinciridir. Şirketin satışları bu yıl 75 milyar doları geçmeli. Walmart, dijital reklamcılık ve veriden para kazanma gibi teknoloji alanlarındaki konumlarını genişletiyor. Walmart, son altı ayda 5 milyar dolardan fazla hissesini geri satın aldı. Perakendeci, pandeminin başlangıcından bu yana ek milyarlarca dolar kazanabildi ve şimdi bile büyümeye devam ediyor.

2021’in 2. çeyreğinde gelir %14,5 arttı. Serbest nakit akışı sayesinde Walmart, ana rakibi Amazon’a (AMZN) karşı koyabilmek için sürekli olarak yeni projelere (e-ticaret ve Walmart + abonelik programı gibi çok kanallı girişimlere) yatırım yapıyor.

Birçok analist, bu güvenliğin ABD ekonomisinin durumundan bağımsız olarak birçok yatırımcıyı kendine çeken büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Bu güvenlik için temel veriler ve teknik resim, daha sonraki satın alımlar için uygun olduğu belirtiliyor.

Home Depot Inc. (HD)

Dünyanın en büyük onarım araçları ve yapı malzemeleri perakendecisidir. Şirketin ABD pazarındaki payı yaklaşık %29’dur. HD, genişleyen tedarik zincirleri, yeni teknolojilere yapılan yatırımlar ve genişleyen dijital yetenekler sayesinde yılı yükselişle kapatıyor.

Performansını artırmak için şirket, 2017’de piyasaya sürdüğü One Home Depot adlı bir yatırım stratejisi geliştirdi. Yeni bir rota izleyen perakendeci e-ticarete, yeni teslimat yöntemlerine ve mağazalarında iyileştirmelere büyük yatırımlar yaptı ve bu, rakibi Lowe’u geride bırakarak karşılığını verdi.

Pandeminin ortasında, şirketin müşterileri giderek fiziksel ve dijital satın alma işlemlerini birleştiriyor ve bu da One Home Depot’un stratejisini daha da alakalı hale getiriyor. İhraççı, piyasa talebine hızla uyum sağlar. Şirket, Pro ve DIY müşteri kategorilerinin büyümesinin yanı sıra dijital gelişim sayesinde büyüyor.

HD, üçüncü mali çeyrekte bölgede %0,93 oranında ESP kazancı alması bekleniyor. Mevcut mali yıl için kar büyüme oranı %20,6 olarak bekleniyor.

Home Depot, ürünleri yüksek talep görüyor ve daha fazla genişleme potansiyeli açıkça tükenmedi. Home Depot, mağazalarında yüksek trafiği korurken rakiplerinden etkili bir şekilde uzaklaştı. Uzmanlar şirketin geleceği hakkında olumlu ve bu menkul kıymeti satın almak için tavsiyede bulunuyorlar.

Target (TGT)

Amerikan perakende zinciri olan Target, koronavirüs pandemisinin en büyük “yararlanıcılarından” biri haline geldi. ABD’deki perakende mağazaların tümü “sokağa çıkma yasağından” sağ çıkamadı. Birçok şirket kapandı ve Hedef zincirleri artan tüketici talebini karşılamak zorunda kaldı. Şirket, çapraz kanal pazarlama ve Target’i müşterileri arasında inanılmaz derecede popüler bir şirket haline getiren üç hizmet (arabaya teslim, aynı gün teslimat ve teslim alma) sayesinde pazarda kalmayı ve gelişmeyi başardı.

Ekim 2021’de Target, şirketin kış tatilleri için Affirm ve Sezzle ile birlikte çalıştığını duyurdu. Ayrıca, ABD’de mağazalar arasında popüler olan Şimdi Al – Sonra Öde promosyonuna da katıldı.

Target, 2021’in ikinci çeyreğinde dijital satışlarda %10 büyüme bildirdi. 2021 mali yılında zincir, satışların %19,8 arttığını ve hisse başına kazançların %35,8 arttığını gördü. Şirket, ekonomik büyümenin yeniden başlaması, alıcıların çevrim dışı alışverişe dönmesi ve artan rekabet ile birlikte mevcut büyüme oranını koruyabilirse, Target lider konumunu sürdürecektir.

Lowe’s

Ev geliştirme mağazaları zincirine sahip bir Amerikan şirketidir. Lowe’de inşaat, bakım, yenileme, yenileme ve dekorasyon için eksiksiz bir ürün yelpazesi bulabilirsiniz.

Sadece 20’lik bir ileriye dönük P/E oranı ile bu hisse senedi şimdi 22’lik bir P/E ile işlem gören S&P 500’den biraz daha ucuz. Bununla birlikte, düşük P/E, Lowe’un işinin yatırım yapmaya değmediği anlamına gelmez. 2021’in ikinci çeyreğinde, Lowe’nin gelirleri ve net geliri sırasıyla 27,6 milyar dolar ve 3 milyar dolar oldu. Göstergelerin büyümesi için Lowe’s COVID-19’a teşekkür etmelidir. Karantinalar sırasında evde olan birçok Amerikalı, evde tadilatları tamamlamaya veya evin içini değiştirmeye karar verdi. İnşaat ve dekorasyon ürünlerine olan talep katlanarak arttı ve Lowe’s bunu karşılamakta hiç zorluk çekmiyor.

Lowe’s pazar payı kazanmaya devam ederken, satışlar, kazançlar ve hisse fiyatları yükselmeye devam etmelidir. Şirket düzenli olarak temettü ödüyor ve 1980’den beri sürekli artıyor. Geri alım programı, hissedar getirilerini daha da artıracaktır.

Elon Musk, Bir Başka Tesla Hissesini 687,3 Milyon Dolara Satıyor

Elon Musk, Cuma sabahı erken saatlerde yaptığı açıklamada, Perşembe günü 687,3 milyon dolarlık ek hisse daha sattığını söyledi. Böylece bu haftaki satışları 5,2 milyon hisseyi toplamda 5,8 milyar dolara ulaştı.Geçen hafta sonu, dünyanın en zengin adamı ve Tesla'nın en büyük hissedarı olan Elon Musk, halka vergi borçlarını artırmak için hisselerinin %10'unu satıp satmayacağını sorduğu

İlgili İçerik

Baidu (BIDU)

Çinli yetkililerin düzenleyici baskısına rağmen, Baidu gereksiz ilgiden kaçınmayı başardı. Ancak bu, arama motoru operatörü stokunun son zamanlardaki en yüksek seviyeden %55 olan pazarda düşmesini engellemedi ve 2021’in başından bu yana bu rakam %24’e ulaştı. Bu, Baidu hisselerine yatırım yapmadan önce daha yakından bakmaktan yanadır.

Şirket, ana rakibi Google’ın devlet tarafından engellenmesinden yararlanıyor. Çin’in tüm reklam verenleri şimdi, yıllık internet pazarlama gelirini 2020’ye göre %22 artırmasını sağlayan Baidu’ya akın ediyor. Ayrıca çevrimiçi reklam gelirlerinde de %20’lik bir artış var.

Yıllık bazda, 2. çeyrekte gelir artışı %20 oldu, 31.4 milyar yuan’a (4.86 milyar $) ulaştı. Bu değer tahmini 50 milyon doları aşıyor. Şimdiden şirketin satışlarında dört çeyrek üst üste olumlu bir büyümeden söz edebiliriz, ancak bir önceki çeyreğe göre büyüme % 25 azaldı. 2021’in ilk yarısında İnternet pazarlama geliri %65 oldu. 2020’nin ilk yarısında bu rakam %66 idi. Daha önce, arka arkaya yedi çeyrek boyunca bu gösterge, 2021’in ilk çeyreğinde tekrar yükselmeye başlayana kadar azaldı.

Olumlu raporlara rağmen, analistler hala Çin borsasına herhangi bir yatırımdan kaçınmayı tavsiye ediyor.

Zoom (ZM)

Video konferans, çalışma oturumları, çalışma toplantıları ve daha fazlasına erişim sağlayan bir Zoom platformu olan Zoom (ZM) viral krizden nasibini aldı. Büyük ve küçük işletmelerin ve şirketlerin hesaplarının korunması pandemi krizi zayıfladıkça şirket için en önemli başarı faktörü olacak.

15 Kasım İtibariyle Yeni Haftaya İlişkin Hisse Senedi Raporları (zoom)

Ücretsiz kullanıcıları ücretli olanlara dönüştürmek zorlaşacağa benziyor. Ekonomi büyüdükçe, 10’dan az çalışanı olan müşteriler güncellemeleri daha yavaş alacak. Aynı zamanda, büyük müşterilerden beklenen ciro azalacaktır.

Piyasa beklentilerine gelince, bunlar oldukça mütevazı. Hisselerin büyümesinin zirvesi 13 ay önce gözlemlenebilirdi ve şimdi düşüşleri %57 civarında. Aynı zamanda, Zoom göstergelerinde hala bir artış var. Son çeyrek geliri %54 arttı. Ancak gelir düşüyor ve art arda beş çeyrekte olduğu gibi üç haneli gelir artışını beklemeye gerek yok. Bununla birlikte, video görüşmelerinin en hızlı ve en verimli iletişim yolu olmaya devam ettiği göz önüne alındığında, ekonomik toparlanma zemininde Zoom’un büyümesi devam edebilir.

Alibaba (BABA)

Eylül 2021’in başlarında şirket, ülkenin “ortak refahını” hedefleyen hükümet girişimlerine 15,5 milyar dolar yatırım yapma arzusunu açıkladı. Eylül ayının ilerleyen saatlerinde hükümetin baskısı altında Alibaba TV’deki hissesini sattı. Ardından Alibaba’nın %33 oranında hisseye sahip olduğu fintech şirketi Ant Group’un yan kuruluşu üç şirkete bölündü.

Ayrıca düzenleyicilerin baskısı altında olan Ant, Alipay platformunu Tencent’in WeChat Pay’ine sunmak zorunda kaldı. Devlet, piyasadaki ana rakip olan platformlar arasındaki kısıtlamaları kaldırarak kurumsal müşteriler için avantajlar sağlamıştır. Aynı zamanda, ne biri ne de diğer platform satıcıları veya alıcıları engelleyemez.

Çin hükümetinin eylemleri, Taobao ve Tmall’ın Pinduoduo ve JD gibi e-ticaret rakiplerine karşı savunmasız kalması tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun nedeni, Alibaba’nın bağımsız anlaşmalar yapmasının yanı sıra reklam fiyatlandırma stratejilerini kullanma yasağıdır.

Alibaba, büyük çevrimiçi pazarların yavaşlayan büyümesini maskelemek için doğrudan satış, lojistik ve sınır ötesi dahil olmak üzere düşük marjlı işletmelere yöneliyor. Bu, Çin’in “daha iyi geleceği” ve kârsız bulut hizmetlerine yapılan gönüllü-zorunlu yatırımların fonunda, şirketin gelirinin büyümesini olumsuz yönde etkilemesi muhtemeldir.