152 Milyar Lira Borç Yapılandırıldı

152 Milyar Lira Borç Yapılandırıldı

Vergi ve diğer borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 7326 sayılı Kanun kapsamında vergi dairelerine 5 milyon 804 bin 861 mükellef başvuruda bulunurken, toplam 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırıldı.

Haziran ayında yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için öngörülen başvuru süresi 30 Eylül itibariyle sona erdi.

Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım 2021’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %90, idari para cezalarından yüzde 25 oranında indirim yapılacağı belirtilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından aldığı bilgiye göre, düzenlemeden yararlanmak için vergi dairelerine 5 milyon 804 bin 861 mükellef müracaat etti.

Bugüne kadar 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırılırken, bu alacaklara karşılık 23 milyar 84 milyon lira tahsil gerçekleştirildi.

Kanunda öngörülen peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım olarak belirlenmişti. İkinci taksitin ise 30 Kasım’a kadar ödenmesi planlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödenebileceği süre 1 ay uzatılmıştı. Buna göre, vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım Pazartesi günü yapmaları gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinde ise ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım’da gerçekleştirilecek.