2021 Nobel Fizik Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu

2021 Nobel Fizik Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu

Nobel Fizik Ödülü, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Stockholm, İsveç tarafından verildi ve şimdiye kadar 216 kişi bu alana katkılarından dolayı tanındı.

Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi, karmaşık fiziksel sistemleri anlamamıza çığır açan katkılarından dolayı 2021 Nobel Fizik Ödülü’nü birlikte kazandı. 

Duyuru, Nobel Meclisi tarafından, tıp alanında imrenilen ödülü kazananların isimlerini açıkladıktan bir gün sonra Salı günü yapıldı.

Princeton Üniversitesi’nde Kıdemli Meteorolog olan Syukuro Manabe, atmosferdeki artan karbondioksit seviyelerinin, Dünya yüzeyinde artan sıcaklıklara nasıl yol açtığını göstermesiyle tanındı. 

Bu arada, Almanya’daki Max Planck Meteoroloji Enstitüsü’nde profesör olan Klaus Hasselmann, hava ve iklimi birbirine bağlayan bir model yarattı ve böylece hava değişken ve kaotik olmasına rağmen iklim modellerinin neden güvenilir olabileceği sorusunu yanıtladı.

Roma Sapienza Üniversitesi’nde profesör olan Giorgio Parisi, düzensiz karmaşık malzemelerdeki gizli kalıpları keşfettiği için Nobel ile ödüllendirildi. Buluşları, karmaşık sistemler teorisine en önemli katkılardan biridir.

Nobel Fizik Komitesi başkanı Thors Hans Hansson yaptığı açıklamada, “Bu yıl kabul edilen keşifler, iklim hakkındaki bilgimizin, titiz bir gözlem analizine dayanan sağlam bir bilimsel temele dayandığını gösteriyor. karmaşık fiziksel sistemlerin özellikleri ve evrimi hakkında daha derin bir kavrayış kazanmamıza katkıda bulundu.”