2021 Yılı Küresel Piyasada Gerçekleşen 10 Önemli Olay

2021 Yılı Küresel Piyasada Gerçekleşen 10 Önemli Olay

Covid pandemisi bu yıl da etkisini ciddi şekilde göstererek piyasaları olumsuz etkiledi. 2021 yılı geride kalırken küresel piyasalarda gerçekleşen 10 önemli olayı sizinle paylaşmak istiyoruz.

ABD Merkez Bankası FED

Yıl boyunca, piyasa katılımcıları, Fed’in her zaman “geçici” veya “geçici” olarak adlandırdığı, artan enflasyonun ortasında olağanüstü süper yumuşak para politikasının sıkılaştırılmasının zamanlamasına ilişkin Federal Rezerv’den gelecek sinyalleri sabırsızlıkla bekledi.

16 Haziran’daki bir toplantıda, düzenleyici, Mart 2020’de iki kez planını kaldırarak yıllık %0-0,25 seviyesine getirmesinin ardından taban oranı onuncu kez tuttu ve maksimum istihdama kadar düşük tutmak niyetinde olduğunu bir kez daha açıkladı. seviyesine ulaşıldı ve uzun vadede %2’lik enflasyona ulaşıldı.

Yetkililer ayrıca Mart ayında en az 2024’e kadar zam yapılmayacağını söyledikten sonra 2023 gibi erken bir tarihte faiz artırımı yapılabileceğini belirtti.

ABD Merkez Bankası FED , 2021 Yılı Küresel Piyasada Gerçekleşen 10 Önemli Olay

Bu açıklamaların ardından piyasa katılımcıları, Fed’in eylemleri ile enflasyonun geçici olduğu iddiası arasında açık bir çelişki gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell, yetkililerin konuyu toplantıda tartıştığını kabul etmesine rağmen, merkez bankası o dönemde devasa tahvil alım programında kesintiye ne zaman başlayacağı konusunda herhangi bir rehberlik yapmadı.

Entrika Eylül toplantısına kadar devam etti ve ardından piyasalar varlık alım oranlarında “yakında” bir düşüş olacağına dair umut verici bir sinyal aldı.

Kasım ayında, Fed, bu aydan itibaren aylık tahvil alımlarını kesme sürecinin başladığını duyurdu; bu, alımları o zamanki cari dönemden her ay 15 milyar dolar (10 milyar dolar Hazine tahvili ve 5 milyar dolar ipoteğe dayalı menkul kıymetler) azaltma kararı aldı.

Sonuç olarak, düzenleyicinin Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana aşırı hafif politikasının sona erdiğini açıkça belirtmesi nedeniyle, Aralık ayının son toplantısı Fed’in ekonomiyi normalleştirme planları hakkında maksimum netlik sağladı.

Fed, teşvik sarma programını önceden planlandığı gibi Haziran yerine Mart ayında tamamlamak için tahvil geri alımlarını ayda 30 milyar dolara indirme kararını açıkladı. Baz faiz oranını %0-0,25’te tutan Fed, Eylül ayında sadece bir kez artırmayı planlamış olmasına rağmen, 2022’de kilit faizi üç kat artırmayı planladığını da açıkladı.

Merkez bankası ayrıca 2021 için enflasyon tahminini %4,2’den %5,3’e ve 2022’de %2,2’den %2,6’ya yükseltti. Enflasyonu açıklayan bir açıklamada, Fed sonunda enflasyonun artık “geçici bir fenomen” olmadığını kabul etti.

Federal Rezerv Kurulu (FOMC), 2021 yılı için ekonomik büyüme tahminini yüzde 5.5’e düşürdü. Yetkililer ayrıca gelecek yıl için tahminlerini revize ederek 2022’deki büyümeyi %4’e yükseltti ve 2023’teki tahminini %2,2’ye düşürdü.

Dünya Enerji Krizi

Dünya, dünya ekonomisinin hızlı toparlanmasını tehdit eden küresel bir enerji krizinin pençesinde kaldı.

Avrupa ve Çin’deki enerji krizi ve son 25 yılda rekor düzeyde enerji talebi, elektrik kıtlığına ve gaz fiyatlarında çılgın bir artışa neden oldu. Bu, uluslararası tedarik zincirlerinde aksamalara ve ekonominin sanayiden perakendeye kadar çeşitli alanlarında daha yüksek fiyatlara neden oldu ve bu da enflasyonist baskıları daha da şiddetlendirerek imalat faaliyetinin düşmesine ve dünyadaki ekonomik toparlanmanın yavaşlamasına neden oldu.

2021 Yılı Küresel Piyasada Gerçekleşen 10 Önemli Olay , Dünya Enerji Krizi

Doğal gaz kıtlığına ve fiyatlarındaki çoklu artışa bir de petrol kıtlığı vardı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), petrol talebinde önemli bir artış olacağını ve bunun da fiyatları yukarı çekeceğini tahmin ediyor.

Bank of America analistleri, enerji krizinin 2022 kış aylarında petrol fiyatlarının varil başına 100 doların üzerine çıkmasını tetikleyebileceği ve bunun da küresel bir ekonomik krize yol açabileceği tahmininde bulundu.

Enerji kıtlığı, hükümetleri olası elektrik kesintileri ve endüstriyel kapanmalar hakkında giderek daha fazla uyarı yayınlamaya zorluyor. Aynı zamanda birçoğunu, devletlerin iddialı çevresel hedeflere ulaşma çabalarını baltalayabilecek kömür gibi daha kirli yakıtları satın almaya ve stoklamaya zorluyor.

Biden’ın Altyapı Planı

ABD Başkanı Joe Biden, Ülke Altyapı Geliştirmesine 1,2 Trilyon Dolarlık Yatırım İçin Yasa Tasarısını İmzaladı.

ABD altyapı yenileme planı, yeni okullar, havaalanları, yollar ve köprüler inşa etmeyi, enerji ve altyapı sistemlerini modernleştirmeyi, endüstriyel yenilikleri tanıtmayı, İnternet kalitesini iyileştirmeyi ve ülkenin yeşil teknolojilere geçişini hızlandırmayı içeriyor.

Toplam altyapı planı 1,2 trilyon dolar. Diğer şeylerin yanı sıra, köprü ve yolların inşası için 110 milyar dolarlık tahsisi içerecek, 11 milyar doları ise ulaşım güvenliği ile ilgili programlara yönlendirilecek. 39 milyar dolar toplu taşıma, 66 milyar dolar demiryollarının modernizasyonu için, 55 milyar dolar içme suyu sisteminin modernizasyonu için ve 65 milyar dolar da nüfusa yüksek hızlı internet sağlanması için ayrılacak.

Altyapı faturasının başlangıçta 1,75 trilyon dolarlık sosyal destek ve iklim değişikliği faturası içeren bir pakette gelmesi gerekiyordu.

ABD Kongresi’nin alt meclisi bu sosyal harcama miktarını onayladı ve ardından yasa tasarısı onaylanmak üzere Senato’ya gönderildi. Ancak orada bu girişim sert muhalefetle karşılaştı.

Özellikle, Senatör Joe Manchin , lehte oy vermeyi reddettiğini açıklayarak tasarıya ezici bir darbe indirdi. Demokratlar yasayı 50-50 Senato çoğunluğuyla geçirmeye çalışırken, bu hareket tasarıyı aşağı çekebilir.

Tasarının olası başarısızlığına yanıt olarak Goldman Sachs, ABD GSYİH büyümesi tahminini düşürdü.

Çin Borsasına Düzenleme

Pek çok Çinli şirket, teknoloji sektörünün daha sıkı düzenlenmesi ve bazı endüstrilerin devlet medyası tarafından eleştirilmesi nedeniyle düştü.

İlk darbeyi alan okul öncesi ve okul ek eğitim sektöründeki şirketler oldu. Temmuz ayının sonunda, olumsuz haberler üzerine, bu segmentin liderlerinin hisseleri – New Oriental Education & Technology Group, Koolearn Technology, China Beststudy Education Group, TAL Education, Gaotu Techedu – yüzde onlarca değer kaybetti.

Yetkililere yönelik daha fazla eleştiri sosyal ağlara, video oyunlarının yaratıcılarına, yarı iletken endüstrisine, elektronik sigara, alkol, bebek ve spor beslenmesi üreticileri, biyoteknoloji ve bilişim şirketlerine düştü. Birçok büyük şirket, çeşitli usulsüzlükleri kovuşturmaya ve soruşturmaya başladı.

Çin hükümeti, eylemlerini rekabeti koruyarak ve tüketicilere özen göstererek açıkladı.

ÇHC yetkilileri, 2025 yılına kadar güvenlik, teknoloji, kişisel veriler ve antitröst yasaları alanlarındaki mevzuatı daha da sıkılaştırmayı planlıyor.

Yatırımcılar artık ÇHC yetkililerinin eylemleriyle ilgili herhangi bir habere olumsuz tepki veriyor. Çin’deki durum nedeniyle birçok yatırımcı ciddi kayıplar yaşadı.

SEC’den Çinli Şirketlere Ambargo

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir kez daha Çin şirketlerine bir darbe daha alarak, borsa düzenlemesini Pekin’in kendisi tarafından sıkılaştırmaya ek olarak bir kez daha ortaya çıktı.

SEC, hisselerini Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleştirmeyi planlayan Çinli şirketler için açıklama şartlarını sıkılaştırdı.

Amerikan düzenleyici, Pekin’in şirketleri için, özellikle eğitim sektörü temsilcileri için denizaşırı listeleme kurallarını değiştirmesinden ve bu yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hisselerinin kotasyonlarında bir çöküşe yol açmasından sonra bu adımı attı.

SEC, Çinli ihraççılar için şirketlerin yatırımcılara değişken öz sermaye (VIE) kurumsal yapıları hakkında daha fazla bilgi vermelerini gerektiren bir açıklama kılavuzu yayınladı.

Yeni ABD yasaları, denetim belgelerinin ABD denetçileri tarafından doğrulanamaması durumunda şirketleri listeden çekilmeye zorlayacaktır. Çin’in inovasyona direnci devam ederse, 2024’te yaklaşık 270 işletme listeden çıkarılacak.

SEC başkanı Gary Gensler , bu tür holding şirketlerinin halka arzına katılan Amerikalı yatırımcılar için Çinli işletme yapılarıyla ilişkili riskler olduğunu defalarca belirtti. Washington ve Pekin arasındaki ilişkilerde artan gerilim de bu riskleri artırıyor.

Mevcut baskılar hafiflese bile ABD ile Çin arasındaki gerilimler devam edecek. Yaklaşık 800 milyar dolar değerindeki yaklaşık iki düzine şirket, Hong Kong’da ikili listeye şimdiden başvurdu.

Küresel Kurumlar Vergisi

G20 devlet ve hükümet başkanları, başlangıçta ABD tarafından önerilen ve büyük şirketler için vergi cennetlerini sona erdirmeyi amaçlayan devasa bir vergi reformunu desteklediler.

Anlaşmalar, 2023’ten itibaren çok uluslu şirketler için küresel düzeyde asgari %15’lik bir kurumlar vergisi oranının getirilmesini öngörmektedir.

Bu önlemlere destek, Roma’daki G20 zirvesinin ardından yapılan açıklamada kaydedildi. Daha önce Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) platformundaki bu girişim, dünya GSYİH’sının %90’ından fazlasını temsil eden 136 ülke tarafından desteklendi.

Çeşitli tahminlere göre, asgari verginin getirilmesi, büyük şirketlerin faaliyet gösterdiği ülkelerin bütçelerine 150 ila 190 milyar dolar arasında ek gelir getirecek.

Evergrande Krizi

ÇHC’deki en büyük geliştiricilerden biri olan China Evergrande Group, borcu geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirmedi. Fitch, ödemesiz dönem sona erdikten sonra iki kupon ödemesinin yapılmaması nedeniyle çeşitlendirilmiş holding ve bağlı ortaklıklarının notunu “sınırlı temerrüde” düşürdü. Bu durum da diğer temerrütlere yol açabilir ve hem ÇHC’de hem de dünya çapında bir mali krize yol açabilir.

Evergrande, dünya çapındaki emlak geliştiricileri arasında en büyük borca ​​sahip – 300 milyar doların üzerinde.

Fitch ayrıca, bir başka gayrimenkul lideri olan Kaisa Group Holdings Ltd’nin notunu, 400 milyon dolarlık tahvilin ödenmemesini gerekçe göstererek sınırlı bir temerrüde düşürdü. Kaisa, yaklaşık 10,9 milyar dolar ile Çinli geliştiriciler arasında yabancı kreditörlere olan en büyük borçlardan birine sahip.

Pekin, inşaatçılar, tedarikçiler ve küçük yatırımcıların yanı sıra bitmemiş daireler satın alan binlerce insanı korumak zorunda kalacak. Çin’de işgücünün neredeyse %20’si gayrimenkul ve ilgili sektörlerde çalışıyor.

Çinli yetkililer, şirketin yönetimine zaten aktif olarak katılıyor. Özellikle, halihazırda yeni bir risk kontrol komitesi kurulmuştur. Aynı zamanda Evergrande’nin sorunlarının çözümünün pazar odaklı bir şekilde gerçekleşeceği belirtildi.

Yılın başından bu yana, borç ödemeleriyle ilgili sorunların ortasında, Evergrande’nin Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’ndaki hisseleri %88’den fazla düştü.

2030 Yılına Kadar Elektrikli Araç Üretimine 500 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak

En büyük otomobil üreticileri, önümüzdeki 5-10 yıl içinde elektrikli araç ve pil üretimine yarım trilyon dolardan fazla yatırım yapacak.

2021 Yılı Küresel Piyasada Gerçekleşen 10 Önemli Olay , 2030 Yılına Kadar Elektrikli Araç Üretimine 500 Milyar Dolar Yatırım Yapılacak

Elektrikli otomobil yarışı, çeşitli ülkelerin yetkililerinin 2030 yılına kadar içten yanmalı motorlarla çalışan otomobillerin satışını yasaklamaya yönelik açıklamalarıyla alevleniyor. ABD Başkanı Joseph Biden, yeni on yılda satılan yeni arabaların %40 ila %50’sinin elektrikli olması gerektiğini söyledi.

Sermayesi 1 trilyon doları aşan Tesla Elon Musk’ın en başarılı çeken sermayesi  . Bu, Volkswagen, Toyota, Ford ve General Motors’un iki katı. Aynı zamanda Volkswagen, 2030 yılına kadar elektrik teknolojilerine yaklaşık 110 milyar dolar yatırım yapacak, BMW ve Daimler toplamda 185 milyar dolar ve Ford ve General Motors yaklaşık 60 milyar dolar harcayacak. Nissan ve Honda yaklaşık 40 milyar dolar yatırım yapıyor.

IMF Tarihinde En Büyük SDR Dağıtımı Bu Yıl Gerçekleşti

23 Ağustos’ta, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) üye ülkeler arasında 650 milyar dolara eşdeğer olan 456 milyar SDR tutarındaki Tarihi Özel Çekme Haklarının (SDR) dağılımı yürürlüğe girdi.

En az 500 milyar dolar tutarında ek SDR ihraç etme teklifleri ilk olarak COVID-19 pandemisinin ilk dalgasının zirvesinde olan 2020 baharında yapıldı. IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva  , dağıtımı “benzeri görülmemiş bir kriz sırasında dünya ekonomisi için bir aşı” olarak nitelendirdi. Fon tahsisi, uluslararası rezervlerin likiditesini artırarak ülkelerin pandemiden kurtulmasına yardımcı olmalıdır. Gelişmekte olan ülkeler, BDT ülkeleri ve Gürcistan’a tahsis edilen 25 milyar dolar dahil olmak üzere yeni rezervlerden yaklaşık 275 milyar dolar aldı. Rusya, IMF’den 18 milyar dolar aldı.

SDR en son 2009 yılında küresel mali kriz sırasında tahsis edilmişti. Ardından IMF, üye ülkelerine 250 milyar dolar tutarında SDR tahsis etti.

Uzaya Olan İlgi Arttı

Uzay yolculuğu yarışı, dünyanın en etkili ve zengin insanlarından bazıları tarafından yürütülüyor:  Amazon.com’un kurucusu ve havacılık şirketi Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ve Virgin Group’un kurucusu Richard Branson ve Virgin Galactic havacılık şirketi.

İngiliz girişimci Richard Branson, 11 Temmuz’da kişisel olarak uzayın kenarına uçtu ve hayatının ana hayalini gerçekleştirdi.

2021 Yılı Küresel Piyasada Gerçekleşen 10 Önemli Olay , Uzaya Olan İlgi Arttı

Bezos, 20 Temmuz’da 107 kilometre irtifaya ulaşan New Shepard uzay aracıyla uzaya 11 dakikalık bir uçuş ve dönüş yaptı.

Ekim ayında Blue Origin, efsanevi bilim kurgu televizyon dizisi Star Trek’in yıldızı olan Kanada doğumlu Hollywood oyuncusu William Shatner’ın da dahil olduğu başka bir ekibi uzaya gönderdi.

Elon Musk’ın SpaceX’i, 19 Eylül’de ilk tamamen sivil mürettebatı uzaya gönderdi ve uzayda üç gün kaldıktan sonra başarıyla Dünya’ya döndü.

Blue Origin’in New Shepard’ında bir koltuğun maliyeti 28 milyon dolardı.Bir NASA raporuna göre, SpaceX’in Crew Dragon’unda bir uçuşun maliyeti neredeyse iki kat daha pahalıydı – koltuk başına yaklaşık 55 milyon dolar.

Milyarder Richard Branson’ın Virgin Galactic alt yörünge gemisindeki uçuşu 250.000 dolara mal oldu, ancak Temmuz 2021’de başarılı bir uçuşun ardından fiyat koltuk başına 450.000 dolara yükseldi.

Küresel Ekonomi 2022 Yılında 100 Trilyon Dolar Büyüyecek

Gelecek yıl küresel ekonomi 2022 yılı üretim hacmi ilk kez 100 trilyon doları aşacağı ve Çin'in ABD'yi geçmesi ve dünyanın bir numaralı ekonomisi haline gelmesi tahmin edilenden daha uzun sürecek görünüyor.İngiliz danışmanlık şirketi Cebr, Çin'in geçen yılki Dünya Ekonomik Ligi'nin bildirdiği tarihten iki yıl sonra, 2030'da dolar bazında dünyanın

İlgili İçerik