2022 Yılı Kripto Paralar İçin Nasıl Geçecek?

2022 Yılı Kripto Paralar İçin Nasıl Geçecek?

2022 Yılı Kripto Para birimleri için nasıl geçecek? Kripto para birimi uzmanları gelecek yıl ana para biriminin düşüşünü beklemiyorlar ancak Bitcoin’in diğer paraları geçeceğine inanıyorlar. Kripto meraklıları gelecek yıl neye yatırım yapmalı?

Neden Kişisel Olarak Kripto Para Birimine Yatırım Yapıyorsunuz?

8848 Invest’te baş analist olan Viktor Pershikov, “Hisse senedi ve emtia piyasalarında verimsizlikler algoritmalar tarafından yenilir ve bu siteler dijital finansal varlıklar (DFA) piyasasından daha fazla rakiptir. Bu nedenle bu bana yeterli sayıda gelecek vaat eden ticaret fırsatları sağlayan bir pazar” dedi.

BestChange.ru üst düzey analisti Nikita Zuborev, “Başlangıçta, bir teknoloji olarak blockchain fikrini çok beğendim ve bu matematiksel düşünce mucizesine dokunmak istedim.” dedi.

J2TX CEO’su Artem Moiseev, “Avrupa’da yerleşik bir müteahhitin işi için ödeme yapmanın zorlukları hakkında bir hikaye anlattı. Evraklar, işlemdeki tüm katılımcılar kripto borsasına kaydolana ve gerekli tüm kimlik prosedürlerini tamamlayana kadar yaklaşık 2 hafta sürdü. Sonuç olarak, müteahhit hizmetlerinin ödemesi artık 1-2 dakika sürüyor.” dedi.

Bitcoin: 2022 Yılı Kripto Para Birimi İçin Nasıl Geçecek?

Uzman, zamanla kripto para birimlerindeki gri alanın fiat para birimlerinden daha az olacağına inanıyor.

Binance’in Doğu Avrupa direktörü Gleb Kostarev, KYC ve AML’nin ademi merkeziyetçilik kavramıyla çeliştiğine inanarak, tüm kripto topluluğunun bu tür süreçleri desteklemediğini söylüyor.

“Birçokları için anonimliğin kaybı büyük bir bedel ve acı bir noktadır; çoğu bunu riske atmak istemez. Bazı açılardan, bu tür korkular haklı, bazı borsalar henüz kullanıcı bilgilerini korumak için güvenilir KYC sistemleri geliştirmedi.”

Binance, tüm kullanıcılar için KYC gereksinimlerine uygundur.

8848 Invest, BTC ve diğer kripto para birimleri üzerindeki herhangi bir yasağın bu pazardaki katılımcılar için yeni fırsatlar yarattığından ve finansal otoriteler sektöre ne kadar direnmeye çalışırsa, o kadar fazla sorunla karşılaşabileceğinizden emin olduğunu belirtiyor.

“Bazı ülkeler ve ekonomiler için kripto para biriminin ABD dolarının hegemonyasıyla mevcut ekonomik modele karşı bir denge ağırlığı olarak hareket edebileceği gerçeğini de göz ardı etmek mümkün değil.”

BestChange.com’daki kıdemli analist, diğer kripto para birimleri gibi bitcoin’in de eleştirmenlerinin söylediği anlamda anonim olmadığını hatırlatıyor.

“Sahte anonimlik” teriminin burada uygulanması daha olasıdır, yani sahip ile cüzdan arasında doğrudan bir bağlantı yoktur, ancak kesinlikle tüm işlem zincirleri şeffaftır ve son düğüme kadar izlenebilir. Diğer bir konu da, fiat para birimleri için token alışverişi için mal / hizmet veya hizmet sağlayan uç düğümlerin KYC / AML’ye göre kullanıcı tanımlaması yapması gerektiğidir. Böylece, çıktı düğümündeki bilgiler yardımıyla nihai alıcıyı ve bazı durumlarda girişteki göndericiyi bilmek, herhangi bir kripto para birimi sahibini takip etmek ve bir kişi neredeyse herhangi bir işlem yaparsa gönderen ve yasallık ile karşılaştırmak mümkündür.

Bitcoin: Popülerliğin Zirvesi Bitti mi?

BTC’nin pazardaki payındaki düşüş, popülaritesindeki düşüşten çok, ne yatırım ne de teknolojik olarak BTC’den hiçbir şekilde daha düşük olmayan bireysel belirteçlerin ve sektörlerin pazarındaki varlığından kaynaklanmaktadır. 

8848 Invest’ten Viktor Pershikov, “BTC’nin kripto para piyasasında liderliğini kaybetmesinin uzun zaman alacağına inanıyorum, ancak bunun gelecek yıl gerçekleşmesi pek mümkün değil” diyor.

J2TX, yatırımcılar için daha ilginç olan başka kripto projeleri olduğunu kabul ediyor.

Uluslararası aracı kurum FxPro’nun önde gelen analistlerinden Alexander Kuptsikevich’e göre, bitcoin’in payı %40’ın altına düştü. Mayıs ayında bu noktaya yaklaşmak, baş döndürücü bir ralliden sonra keskin bir kâr elde etmenin bir tezahürüydü benzetmesinde bulundu.

“Bitcoin, borsa için mavi cips neyse, geleneksel finansman için de odur. Ama asıl para ikinci kademede yapıldı.”

Yeni Nesil Kripto Para Birimleri

8848 Invest’ten Viktor Pershikov’un endişeleri ise “çoğu zaman, uzmanlar bu nesil için merkez bankalarının dijital para birimleri olan CBDC’ye atıfta bulunur. BTC ve ETH gibi kripto para birimleri ve jetonlarla çok az ilgileri var, ancak küresel finansal sisteme çok daha iyi uyuyorlar. Önümüzdeki yıldan itibaren kripto endüstrisinde atılımlar beklemiyorum, bence yıl düzenleyicilerin rolünün güçlendirilmesiyle işaretlenecek ve bu gelecek yılın kilit yönü olacak.”

Uzman, geçen yıl içinde, gelecek yıl rol oynayacak olan CFA pazarının çeşitli sektörlerinin ana hatlarıyla belirlendiğini belirtiyor. Bunlar, mevcut meta evrenlerdeki katılımcıların büyümesi ve bu ürüne Facebook (zaten Meta) gibi projelerden gelen talep nedeniyle ikinci bir rüzgar alan DeFI (merkezi olmayan finans), GameFi ve NFT projeleridir. Böylece, bu sektörleri (Ehtereum, Avalanche, Solana, vb.) sağlayan blok zinciri projelerine olan talebin yanı sıra, önümüzdeki yıl aktif olarak sermayelendirilecek olan projelerin DeFi tokenlerine olan talebin arttığını gözlemleyeceğiz.

Viktor Pershikov; “Riskten korunma ve çeşitlendirme ihtiyacını unutmadan, 2022’de kripto para birimine dikkatli yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Ama yine de, 2022’de piyasa değerinde önemli bir düşüş ve henüz güçlü bir temel negatif beklenmiyor.”

Alexander Kuptsikevich iki eğilimi ayırt ediyor:

  1. DeFi projelerinin geliştirilmesinde güçlü bir eğilim görüyoruz. Nispeten yakın zamanda, meta-evrenler için bir eğilim ortaya çıktı ve ayrıca kullanıcıların proje içinde kazanmalarına ve olağanüstü bir çaba göstermeden yoksul ülkelerdeki gelirle karşılaştırılabilir para almalarına izin veren projeler de var.
  2. Başka bir eğilim, “yutturmaca ve memlerin gücü”nün kullanılmasıdır. Küçük yatırımcılardan ve basından büyük ilgi görüyorlar.

“Şu anda, kripto endüstrisi daha çok bir ticaret parçası ve gerçek ekonomiye uygulama deneyleri. J2TX’e göre, henüz dünya çapında kripto para birimleri ve blok zincirinin toplu kullanımı yok, ancak her şey daha yeni başlıyor.”

Buna karşılık Binance’den Gleb Kostarev, önümüzdeki yıl muhtemelen kripto para piyasasının tüm segmentlerinde birçok yeni şey göreceğimizi tahmin ediyor.

DeFi’yi ele alalım. DeFi 1.0, iniş, AMM, karlı çiftçilik, stake etme ve algoritmik stabilcoinler ve daha fazlası gibi temel yeteneklere zaten sahiptir, ancak DeFi sektörü aşağıdaki alanlarda hala birçok zorlukla karşı karşıyadır. Sektörün tahviller, sabit getirili, faiz oranı takasları, varlık yönetimi vb. gibi daha sofistike finansal araçlar yaratmak için geleneksel finans endüstrisinden uzmanlara ihtiyacı var. Ayrıca likiditeyi ve sermaye verimliliğini artırmaya devam etmesi gerekiyor. DeFi 1.0’da teminat oranı çok düşük ve LP riski oldukça yüksek. DeFi 2.0’da bu sorunu çözmek için iyi bir girişim, bir hizmet olarak likidite kavramıdır. Bu alanda yeni projeler göreceğimizi düşünüyorum.

SocialFi ve GameFi, yeni DeFi’nin temel itici güçleri olacak: bu yıl, endüstrinin sosyal ve oyun sektörleri, kripto para birimini büyük ölçüde benimsemeye başladı. Bu sektörler DeFi’de yeni fırsatlar sunacak: NFT + DeFi (örn. NFT parçalanması), NFT kiralama (YGG’de), vb…

Bitcoin’e kıyasla eter maliyetinde üstün bir büyüme bekleyebilir miyiz?

8848 Invest’teki bir analist, büyük katılımcıların orta vadeli yatırım amacıyla ETH’ye aktif olarak ilgi duymaya başladığının açıkça görüldüğünü doğruladı.

“ETH / BTC çapraz oranına bakarsanız, 2022-2023’te Bitcoin’e göre Ethereum fiyatında bir artış olasılığını açıkça gösterir. Ethereum hakkında olumlu bir görüşüm var, çünkü temelde bitcoin’den çok daha ilginç ve teknolojik olarak bir blockchain ürünü olarak daha aktif bir şekilde gelişiyor. ETH’deki iç enflasyonun BTC’den daha düşük olması, onu değeri korumak için iyi bir araç haline getiriyor.”

Ona göre, kripto para birimi talebi, enflasyona karşı korunmak için alternatif araçların aranmasıyla ilişkilidir. 

BestChange.com’dan Nikita Zuborev:

Genel olarak 2022 için tahminlerimiz oldukça olumsuz, bu nedenle popüler jetonların hiçbirinde önemli bir büyüme beklemiyoruz. Ancak soru, Ethereum’un piyasa ortalamasından daha iyi performans gösterip gösteremeyeceği ise, cevap evet. Tüm DeFi ve NFT ile ilgili belirteçler, ortalama olarak piyasadan bir bütün olarak daha iyi performans gösterecek ve bunlar Ethereum, Binance Coin, Cardano, Terra, Uniswap, Chainlink, TRON gibi tokenlerdir.

FxPro’dan Alexander Kuptsikevich pazarın ikiye katlanmasını beklemiyor – %50-100 büyümeye odaklanmaya değer:

İstikrarlı Bitcoin satışları veya ekonomik büyümenin durması, kripto pazarından rastgele yolcuları sallayabildiğinden ve 2018 ve 2014 gibi bir düzeltmeye göndererek %80’e varan kayıplarla nabzınızı tutmanızda fayda var. Burada, bitcoin’in dört yıllık döngüselliği, geleceğe temkinli bakmamızı sağlıyor. İki kez yaşananlar üçüncü kez tekrarlanırsa Bitcoin 20 dolara hatta 12 bin dolara kadar düşme riskiyle karşı karşıya… Ama bu hala teyit edilmesi gereken son derece karamsar bir senaryo olarak görünüyor.