6 Adımda Borsaya Giriş

6 Adımda Borsaya Giriş

Paranızı en üst düzeye çıkarmak ve enflasyonun maliyetini yenmek mi istiyorsunuz? Ortalama tasarruf hesabınızdan daha yüksek getiri elde etmek için borsaya yatırım yapmak istiyorsunuz. Ancak hisse senetlerine nasıl yatırım yapılacağını öğrenmek, yeni başlayan biri için göz korkutucu olabilir. 

Hisse senetlerine yatırım yaptığınızda, bir şirketin hissesini satın alıyorsunuz. Temelde, bir şirkette başarılı olursa getiri sağlayabilecek bir mülkiyet dilimidir. Yatırım yapmanın ve paranızı güçlendirmenin çeşitli yolları vardır. Ancak hisse senetlerine yatırım yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken çok şey var. 6 adımda borsaya giriş makalemiz ile temel bazı bilgiler edinebilirsiniz.

6 Adımda Borsaya Giriş

Adım 1: Hedeflerinizi Belirleyin 

Temel hedeflerinizin ne olduğunu ve neden ilk etapta yatırım yapmaya başlamak istediğinizi bilmek önemlidir. Bunu bilmek, üzerinde çalışacağınız net hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu, daha sonra bir yatırım stratejisi oluşturmak istediğinizde atmanız gereken çok önemli bir ilk adımdır. 

Hedeflerinizden emin değilseniz, önce ne kadar borcunuz olduğu, vergi sonrası geliriniz ve beklenen emeklilik hedef tarihiniz gibi mali durumunuzu gözden geçirin. Ne zaman emekli olmayı planladığınızı bilmek, genel zaman ufkunuzu veya finansal hedefinize ulaşmak için yatırımlarınızı ne kadar tutmayı planladığınızı bilmenize yardımcı olabilir. 

Bu bilgilere dayanarak, yatırım hedeflerinizi belirlemeye başlayabilirsiniz. Kısa veya uzun vadeli yatırım yapmak ister misiniz? Bir ev için peşinat için mi biriktiriyorsunuz? Yoksa emeklilik için yuva yumurtanızı mı yapmaya çalışıyorsunuz? Tüm bu durumlar, ne kadar ve ne kadar agresif bir şekilde yatırım yapılacağını etkileyecektir.

Son olarak, yatırım yapmak, tıpkı hayat gibi, doğası gereği risklidir ve parayı kazanabildiğiniz kadar kolayca kaybedebilirsiniz. Mali ve zihinsel sağlığınız için risk iştahınızı göz önünde bulundurmalısınız. Buna genellikle “risk toleransı” veya mali durumunuz ve risk hakkındaki hisleriniz göz önüne alındığında makul olarak ne kadar risk alabileceğinizi denir. 

6 Adımda Borsaya Giriş

2. Adım: Bütçenizi Belirleyin 

Bazı sağlam hedefler belirledikten sonra, bütçenizi gözden geçirmenin zamanı geldi. Düşünülmesi gereken şeyler var:

 • Mevcut vergi sonrası geliriniz Birçok kişi vergi öncesi gelirlerine bakar, ancak vergilerden sonra ne kadar parayla çalıştığınızı bilmek istersiniz, bu da gerçekçi bir bütçe oluşturmanıza yardımcı olabilir. 
 • Masrafların Aylık harcamalarınız ne kadar? Her ay ne kadar kalanınız var? Bazı masrafları azaltmak veya kısmak mümkün mü? 
 • Genel borç Şu anda ne kadar borcunuz var? Aylık ödemelerinizi listeleyin ve bunu yaptıklarınızla karşılaştırın.
 • Net değer Sizin net değeri toplam aktifler eksi borçlarıdır. Bu sayı size finansal olarak nerede olduğunuz hakkında bir fikir verebilir ve finansal sağlığınızın “büyük resmi” bir anlık görüntüsünü elde etmenizi sağlar. 
 • Finansal hedefler Daha önce de belirttiğimiz gibi, hedeflerinizi bilmek paranıza bir amaç verdiği için önemlidir. 
 • Risk toleransı Ne kadar risk alma konusunda kendinizi rahat hissediyorsunuz? Bunu hesaplamak, neyi kaybetmeyi göze alabileceğiniz konusunda size daha net bir fikir verecektir.
 • Zaman ufku Yatırım hedeflerinize ulaşmak için ne kadar zamanınız var? Bu, bütçenizi veya menkul kıymet alım satımıyla ilgili olmayan diğer hedeflerinizi bozmadan ne zaman ve nasıl yatırım yapacağınıza ayak uydurduğunuzdan emin olmak için mali durumunuzu planlamanın anahtarıdır.

Bunların tümü, bütçenizi belirlemenize yardımcı olabilecek temel bileşenlerdir. 

Dikkate alınması gereken son bir şey: ne zaman emekli olmayı umduğunuz. Örneğin, emeklilik için biriktirmek için 30 yılınız varsa, her ay ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini ve ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini değerlendirmek için bir emeklilik hesaplayıcısı kullanabilirsiniz. Bir bütçe belirlerken, bunu karşılayabileceğinizden ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olduğundan emin olun. 

6 Adımda Borsaya Giriş

Adım 3: Çeşitli Hisse Senetleri ve Fonlarla Tanışın 

Şimdi, neye yatırım yapacağınız konusunda araştırma yapmaya başlamanın zamanı geldi. Borsaya yatırım yapmanın farklı yolları var ve bilmeniz gereken çok şey var, bu nedenle araştırma yapmak zaman ayırmaya değer.

Hisse senetleri, belirli şirketlere yatırım yapmak isteyip istemediğinizi düşünmek için iyi bir seçenektir. Şirketin kendisine ve zaman içinde nasıl performans gösterdiğine bakmanız gerektiğini unutmayın:

 • Hisse senetleri — Hisse senedi, hissedarlara belirli bir şirkette kısmi mülkiyet payı satın alma fırsatı veren bir menkul kıymettir. Blue-chip hisse senetleri, büyüme hisse senetleri ve kuruş hisse senetleri gibi seçim yapabileceğiniz birçok farklı hisse senedi türü vardır , bu nedenle seçeneklerinizi, sunduklarını ve bütçenizle ve yatırım hedeflerinizle nelerin uyuştuğunu anladığınızdan emin olun.

Sertifikalı bir finansal planlayıcı olan Amy Irvine Köklü Planlama Grubu’nda “Hisse senedi seçecekseniz, [şirketin] mali tablolarına bakın ve portföyünüze doldurmaya çalıştığınız “kova”ya göre hisse senedi seçin. Örneğin, bir temettü hissesi mi arıyorsunuz? Temettü geçmişine bakın. Büyüme hissesi mi arıyorsunuz? Hisse başına kazanca bakın: Tutarlı bir büyüme gösteriyor mu? [Düşünün] bu göstergelerin [kendi] emsal grubuna göre nasıl ölçtüğünü,” diyor.

Bu nedenle, gelir ve gider bilançolarınıza bakmak için adımlar atmak ve yatırım ihtiyaçlarınız için doğru kovaya (ilgili varlıkların veya kategorilerin gruplandırılmasını ifade eden) isabet ettiğinizden emin olmak istiyorsunuz. Örneğin, küçük ölçekli, orta ölçekli veya büyük ölçekli hisse senetlerine yatırım yapmak, değişen piyasa değerlerine ve risk derecelerine sahip farklı büyüklükteki şirketlere yatırım yapmanın bir yoludur. 

Kendin Yap yoluna gitmek istiyorsanız veya menkul kıymetlerinizin profesyonelce yönetilmesi seçeneğini istiyorsanız, ETF’leri, yatırım fonlarını veya endeks fonlarını düşünebilirsiniz:

 • Borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) — ETF’ler, SEC’e kaydolması gereken ve yatırımcıların para biriktirmelerine ve ABD borsasında işlem görenhisse senetlerine, tahvillere veya varlıklarayatırım yapmalarına olanak tanıyan bir tür borsada işlem gören yatırım ürünüdür. İki tür ETF vardır: Endeks tabanlı ETF’ler ve aktif olarak yönetilen ETF’ler. Endekse dayalı ETF’ler, S&P 500 gibi belirli bir menkul kıymetler endeksini izlerve bu endekste yer alan menkul kıymetlere yatırım yapar. Aktif olarak yönetilen ETF’ler bir endekse dayalı değildir ve bunun yerine, bu hedefi karşılayacak ve bir danışman tarafından yönetilen bir menkul kıymet portföyüne yatırım yaparak bir yatırım hedefine ulaşmayı amaçlar. 
 • Yatırım fonları – bu yatırım aracı, yatırımcıların çeşitli varlıklara yatırım yapmak için paralarını bir araya getirmelerine de olanak tanır ve bu şekilde bazı ETF’lere benzer. Ancak, yatırım fonları her zaman bir fon yöneticisi tarafından aktif olarak yönetilir. Çoğu yatırım fonu dört ana kategoriden birine girer: tahvil fonları, para piyasası fonları, hisse senedi fonları ve hedef tarih fonları. 
 • Endeks fonları — bu tür bir yatırım aracı, S&P 500 gibi belirli bir endeksi izlemek için tasarlanmış bir yatırım fonudur. Endeks fonları, belirli bir endekste listelenen çeşitli şirketlerin hisse senetlerine veya tahvillerine yatırım yapar. 

Çeşitli yatırım araçları türlerine aşina olmak ve her bir güvenlik türünün risklerini ve getirilerini anlamak istiyorsunuz. Örneğin, hisse senetleri kazançlı olabilir ama aynı zamanda çok riskli olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, yatırım fonları aktif olarak yönetilirken, endeks bazlı ETF’ler ve endeks fonları pasif olarak yönetilmektedir. 

Bunu akılda tutmak önemlidir çünkü maliyetleriniz ve sorumluluklarınız aktif ve pasif yaklaşıma bağlı olarak değişir. Yatırım fonları profesyonelce yönetilir ve daha yüksek ücretlere sahip olabilir. ETF’ler ve endeks fonları ile bunları kendiniz satın alabilir ve daha düşük ücretlere sahip olabilirsiniz. Çeşitlilik içeren bir portföye sahip olmak, riske hazırlanmanıza yardımcı olabilir ve tüm yumurtalarınızı tek sepette toplamaz. 

Kenny Senour, “Bireysel hisse senetlerine, hisse senedi yatırım fonuna veya bir ETF’ye yatırım yapmayı seçebilirsiniz. ETF’ler, birçok hisse senedine yatırım yapmaları, ancak bireysel hisse senetlerine daha çok benzer şekilde ticaret yapmaları bakımından yatırım fonlarına biraz benzer,” diye açıklıyor finansal sertifikalı Kenny Senour Millennial Wealth Management’te planlamacı. “Örneğin, 1000$’lık bir aracılık hesabı açtığınızı varsayalım. Bu parayı, borsa açıkken altta yatan fiyatı dalgalanan ABC Şirketinde belirli sayıda hisse satın almak için kullanabilirsiniz. Ya da yatırım yapmayı seçebilirsiniz. birçok farklı hisse senedine yatırım yapan ve günün sonunda her piyasanın kapanışında fiyatlandırılan bir hisse senedi yatırım fonunda.” 

Adım 4: Yatırım Stratejinizi Tanımlayın

Yatırım stratejinizi tanımlarken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca şeyler, zaman ufkunuz, finansal hedefleriniz, risk toleransınız, vergi diliminiz ve zaman kısıtlamalarınızdır. Bu bilgilere dayanarak, yatırım yapmak için iki ana yaklaşım vardır.

 • Pasif yatırım — satın al ve tut yaklaşımını benimseyen bir yatırım stratejisi, pasif yatırım, zaman içinde maksimum verimlilik için yatırımlarınızı DIY yapmanın bir yoludur. Yani bir profesyonel ile çalışmak yerine kendiniz yapabilirsiniz. Al ve tut stratejisi, yatırımları satın almaya ve onları mümkün olduğunca uzun süre tutmaya odaklanır. Piyasayı “zamanlamaya” çalışmak yerine, “piyasadaki zamana” odaklanırsınız.
 • Aktif yatırım – piyasa koşullarına göre alım ve satım gerektiren aktif bir yatırım yaklaşımı. Bunu kendiniz yapabilir veya yatırımlarınızı yöneten profesyonel bir yöneticiye sahip olabilirsiniz. Aktif yatırım, daha sık ve belirli zamanlarda alıp satarak kazançları en üst düzeye çıkarmayı umarak tam tersi bir yaklaşım benimser.

Adım 5: Yatırım Hesabınızı Seçin 

Yatırım stratejinizi seçtikten sonra, başlamanıza yardımcı olabilecek bir yatırım hesabı seçmek istiyorsunuz. Kendiniz mi yapmak istiyorsunuz yoksa bir profesyonelden yardım mı almak istediğinize karar verin. 

Pasif bir yatırımcı ve DIY olmak istiyorsanız, şunları inceleyebilirsiniz:

 • Sizin için yatırım yapmak için algoritmalar kullanan Betterment veya Wealthfront gibi robot danışmanlar
 • Vanguard, Fidelity veya benzeri  bir aracı kurum hesabı açın

Aktif yatırıma başlamak istiyorsanız şunları kullanabilirsiniz:

 • Vanguard’ın aktif olarak yönetilen fonlarını kullanın
 • Fidelity’nin aktif olarak yönetilen fonlarını  kullanın
 • Kamu kullanarak ticaret

Aktif ile karşılaştırıldığında pasif yatırım ve eğer bunu kendin yap ya da bir profesyonel alacaksan, birkaç faktörü göz önünde bulundurmak istiyorsun. Toplam ücretlere, ilgili zaman taahhüdüne ve hesap minimumlarına da bakın. 

Birçok insanın yatırım yapmaya başlamasının en kolay yolu, işveren sponsorluğundaki 401(k) ‘yi kullanmaktır. İşvereninizle başlamak hakkında konuşun ve katkılarınızın bir kısmıyla eşleşip eşleşmeyeceklerini görün. 

Anahtar, bütçenize ve yatırım stratejinize uygun bir yatırım hesabı seçmek, bir hesap açmak ve ardından bir ilk depozito göndermektir. Sadece para gönderdiğinizde nakit takas hesabında olduğunu ve henüz aktif olarak yatırım yapılmadığını bilin (bu hatayı yatırım yapmaya ilk başladığımda yaptım !) 

6. Adım: Portföyünüzü Yönetin 

Şimdi portföyünüzü yönetmeye başlama zamanı. Bu, hesabınızdan uygun kodlarla hisse senetleri, ETF’ler veya endeks fonları satın almak anlamına gelir. İşte o zaman paranız gerçekten yatırılır. 

Ancak burada bitmiyor – ayrıca portföyünüze eklemeye devam etmek istiyorsunuz, bu nedenle her ay otomatik mevduat ayarlamayı düşünün. Ayrıca, zaman içinde büyüme oluşturmaya yardımcı olmak için herhangi bir kazanç veya temettüye yeniden yatırım yapabilirsiniz.  

Farklı yatırım araçlarına ve sektörlere yatırım yaparak portföyünüzü çeşitlendirin. Al ve tut yaklaşımı genellikle yeni başlayan yatırımcılar için daha iyidir. Günlük ticareti denemek cazip gelebilir, ancak bu çok riskli olabilir. 

Son olarak, portföyünüzü yılda en az bir kez yeniden dengelemek isteyeceksiniz. Portföyünüz büyüdükçe ve azaldıkça, varlık dağılımınız – veya hisse senetlerine, tahvillere ve nakite ne kadar yatırım yaptığınız – değişecektir. Yeniden dengeleme, temelde bunu istediğiniz orana sıfırlamaktır. 

“Yeniden dengeleme, belirli hedef ağırlıkların zaman içinde sabit kalmasını sağlamak için temel portföyünüzdeki yatırımları periyodik olarak satma ve satın alma uygulamasıdır. Örneğin, portföyünüzün %90’ı hisse senetlerinde ve %10’u portföyünüzde olan agresif bir yatırımcı olduğunuzu varsayalım. Zamanla, hisse senetleri ve tahviller farklı performans gösterdiğinden, bu ağırlıklar sürüklenecektir” diye açıklıyor Senour. 

“Periyodik yeniden dengeleme olmadan, portföyünüz hesap için amaçladığınız finansal hedeflerinizle uyumlu olmayabilecek %95 hisse senedi ve %5 tahvil haline gelebilir. Bazı finans uzmanlarının bunu her üç ayda bir yapmayı önerdiği gibi, yeniden dengeleme için “mükemmel” bir zaman çerçevesi yoktur. ancak geleneksel bilgelik, yılda en az bir kez minimum yeniden dengelemenin mantıklı olabileceğini söylüyor.”

Para yatırmaya devam etmek ve portföyünüzü periyodik olarak yeniden dengelemek, yatırımlarınızı iyi durumda tutmanıza yardımcı olacaktır.