90 Ülke Metan Emisyonunu Azaltmak Üzere Birleşiyor

90 Ülke Metan Emisyonunu Azaltmak Üzere Birleşiyor

ABD Başkanı Joe Biden, yaklaşık 90 ülkenin (ABD ve AB öncülüğünde) metan emisyonlarını 2030 yılına kadar %30 oranında azaltma çabalarına katıldığını söyledi.

Metan, karbondioksitten sonra ana sera gazıdır. CO2’den daha yüksek bir ısı tutma potansiyeline sahiptir, ancak atmosferde daha hızlı bozunur, bu da metan emisyonlarının azaltılmasının küresel ısınmayı frenleme üzerinde hızlı bir etkisi olabileceği anlamına gelir.

ABD Başkanı Joe Biden’e göre , ilk olarak Eylül ayında açıklanan küresel metan anlaşması, şimdi küresel ekonominin üçte ikisini oluşturan ilk otuz metan üreticisinin yarısını bir araya getiriyor.

Anlaşmanın yeni sanıkları arasında dünyanın en büyük beş metan emisyon kaynağından biri olan Brezilya da var.

Ancak bu gazın en büyük beş üreticisi arasında yer alan Çin, Rusya ve Hindistan girişime katılmadı. 

Eylül ayında ilk duyurulmasından bu yana ABD ve AB, dünyanın en büyük metan üreticilerini ortaklığa dahil etmek için çalışıyor.

Geçen hafta, Amerika Birleşik Devletleri ve Euro Bölgesi’nden bir başka diplomatik turun ardından, anlaşma ortaklarının listesi doksan ülkeye genişledi.

Resmi BM müzakerelerinin bir parçası olmasa da, metan taahhüdü, feci iklim değişikliğini önleme üzerindeki potansiyel etkisi göz önüne alındığında, COP26’nın en önemli sonuçlarından biri olabilir.

Küresel Isınmada Metan Emisyon Etkisi

Mayıs ayında yayınlanan bir BM raporunda, bu on yılda metan emisyonlarında dramatik kesintilerin 2040’lara kadar yaklaşık 0,3 santigrat derecelik bir ısınmanın önlenmesine yardımcı olacağı belirtildi. Ancak metan sorununun çözülememesi, Paris Anlaşması’nın küresel sıcaklıktaki 1,5 °C’lik artışı sınırlama hedefini ulaşılamaz hale getirecektir.

Metan emisyonlarının %30 oranında azaltılması ülkeler tarafından ortaklaşa uygulanacak ve tüm sektörleri kapsayacaktır. Metan emisyonlarının ana kaynakları sızdıran petrol ve gaz altyapısı, eski kömür madenleri, tarım ve çöplüklerdir.

Analistlerin petrol ve gaz altyapısını modernleştirmenin metan emisyonlarını sınırlamanın en hızlı ve en uygun maliyetli yolu olduğunu söylediği gibi, anlaşmanın tüm noktalarına uyulmasının enerji sektörü üzerinde en büyük etkiye sahip olması muhtemel.

ABD dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticisi iken, AB en büyük gaz ithalatçısıdır.

Bu hafta ABD, petrol ve doğal gaz metan üretimine ilişkin düzenlemeler yayınlayacak. Yıl sonunda, AB ve Kanada, enerji sektörü ve özellikle metan ile ilgili güncellenmiş mevzuat sunmayı planlıyor.