ABD Dış Ticaret Açığı Rekor Kırdı

ABD Dış Ticaret Açığı Rekor Kırdı

ABD ticaret açığı, ihracattaki küçük bir kazancın ithalattaki çok daha büyük bir artışla bastırılmasıyla Ağustos ayında 73,3 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi.

Ağustos Ayı ABD Dış Ticaret Verileri

Ağustos ayında ihracat, canlanan denizaşırı talebin etkisiyle %0,5 artarak 213,7 milyar $’a yükseldi. Ancak ithalat, limanlardaki tüm tedarik zinciri sorunlarına rağmen %1.4 artarak 287 milyar dolara yükseldi.

Çin ile siyasi olarak hassas mal açığı Ağustos ayında %10,8 artarak 31,7 milyar dolara yükseldi. Bu yılın sekiz ay boyunca Çin ile olan açığı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %13.7 artarak 218.9 milyar $’a ulaştı.

Analistler, diğer ekonomilerin canlanmaya ve daha fazla ihracat satın almaya başlamasıyla açık artışının azalmaya başlayacağını beklediklerini söylediler. Ancak bazıları, küresel tedarik zinciri sorunlarının önümüzdeki aylarda hem ihracata hem de ithalata zarar verebileceği konusunda uyardı.

Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter, “Geçen ay küresel otomobil endüstrisinin önemli bir bölümünün kapatılması, Ağustos ayında otomobil ihracatı ve ithalatındaki keskin düşüşlerin devam edeceğini gösteriyor” dedi. Otomobil endüstrisi, bilgisayar çiplerini içeren tedarik zinciri sorunlarından özellikle çok etkilendi.

Biden yönetiminin üst düzey ticaret müzakerecisi Katherine Tai Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin ile yeni ticaret müzakereleri başlatmayı planladığını, ancak Çin’i daha fazla ABD malını satın almak için verdiği taahhütleri yerine getirmediğini ve Trump dönemi uygulamalarını sürdüreceğini belirtti.

Biden yönetimi, göreve gelişinden bu yana aylarca dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ile ekonomik ilişkileri gözden geçirdi.