Connect with us

Gündem

ABD Dış Ticaret Açığı Rekor Kırdı

Yazar

tarih

ABD ticaret açığı, ihracattaki küçük bir kazancın ithalattaki çok daha büyük bir artışla bastırılmasıyla Ağustos ayında 73,3 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi.

Ağustos Ayı ABD Dış Ticaret Verileri

Ağustos ayında ihracat, canlanan denizaşırı talebin etkisiyle %0,5 artarak 213,7 milyar $’a yükseldi. Ancak ithalat, limanlardaki tüm tedarik zinciri sorunlarına rağmen %1.4 artarak 287 milyar dolara yükseldi.

Çin ile siyasi olarak hassas mal açığı Ağustos ayında %10,8 artarak 31,7 milyar dolara yükseldi. Bu yılın sekiz ay boyunca Çin ile olan açığı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %13.7 artarak 218.9 milyar $’a ulaştı.

Analistler, diğer ekonomilerin canlanmaya ve daha fazla ihracat satın almaya başlamasıyla açık artışının azalmaya başlayacağını beklediklerini söylediler. Ancak bazıları, küresel tedarik zinciri sorunlarının önümüzdeki aylarda hem ihracata hem de ithalata zarar verebileceği konusunda uyardı.

Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter, “Geçen ay küresel otomobil endüstrisinin önemli bir bölümünün kapatılması, Ağustos ayında otomobil ihracatı ve ithalatındaki keskin düşüşlerin devam edeceğini gösteriyor” dedi. Otomobil endüstrisi, bilgisayar çiplerini içeren tedarik zinciri sorunlarından özellikle çok etkilendi.

Biden yönetiminin üst düzey ticaret müzakerecisi Katherine Tai Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin ile yeni ticaret müzakereleri başlatmayı planladığını, ancak Çin’i daha fazla ABD malını satın almak için verdiği taahhütleri yerine getirmediğini ve Trump dönemi uygulamalarını sürdüreceğini belirtti.

Biden yönetimi, göreve gelişinden bu yana aylarca dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ile ekonomik ilişkileri gözden geçirdi.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler