ABD Dışişleri Bakanı, Çin’in Ekonomik Baskısına Karşı Avrupalı Mevkidaşları İle Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı, Çin’in Ekonomik Baskısına Karşı Avrupalı Mevkidaşları İle Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 3 Ocak Pazartesi günü Bükreş’te dokuz ülkenin dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmede ABD’nin transatlantik güvenliğe sarsılmaz bağlılığını vurguladı. Blinken ve bu NATO ve Doğu Avrupa üye devletlerinin üst düzey yetkilileri de Litvanya ile dayanışmalarını dile getirdiler. 

Dokuz Bükreş ülkesine ait olan Litvanya şu anda Çin’den gelen artan siyasi baskı ve ekonomik baskıyla karşı karşıya görünüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, Pazartesi günü dışişleri bakanı Bulin Ken ile Bükreş’in dokuz ülkesinden üst düzey yetkililerle Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı ve diğer ilgili konuları görüşmek üzere çağrıda bulunduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı: Çin Baskısına Karşı Birlikte Hareket Etmeliyiz

ABD Dışişleri Bakanı, Çin'in Ekonomik Baskısına Karşı Avrupalı Mevkidaşları İle Görüştü

Blinken ve NATO’nun doğu müttefiklerinin bu üst düzey yetkilileri, Litvanya’nın Tayvan ile ilişkilerini güçlendirmek için Pekin tarafından bastırılması konusunu da tartıştılar.

Departman açıklamasında; “Çin Halk Cumhuriyeti’nin artan siyasi baskısı ve ekonomik baskısı karşısında Litvanya ile birleştiklerini de vurguladılar. Dışişleri Bakanı, ABD’nin transatlantik güvenliğe ve NATO’nun 5. Maddesine olan sarsılmaz bağlılığını vurguladı.” denildi.

Litvanya hükümetinin geçen yıl Kasım ayında Taipei yetkililerinin Tayvan adına bir “Tayvan Temsilciliği” kurmasına izin vermesinin ardından, Pekin öfkeyle tepki gösterdi, sadece iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri maslahatgüzar olarak düşürmekle kalmadı, aynı zamanda Litvanya’ya kapsamlı ekonomik ve ticari yaptırımlar uygulanması Misilleme önlemleri görüşüldü.

Litvanyalı yetkililer kısa süre önce, Çin’in Litvanya’ya karşı cezai saldırıya başlamasından bu yana, birçok Litvanya şirketinin Çin’de ürün satmakta güçlüklerle karşılaşmakla kalmayıp, Pekin’in Fransa, Almanya ve diğer ülkelerden şirketlere Litvanya’yı satın almalarını veya kullanmalarını engellemeleri için baskı yapmaya başladığını belirtti. Ürünler Litvanya tarafından işlenen ve üretilen bileşenler, hammaddeler veya ürünler Çin pazarına girer.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin’in çok uluslu şirketler üzerinde baskı oluşturduğunu reddediyor.

Dışişleri Bakanı Blinken, geçen yıl 21 Aralık’ta Litvanya Başbakanı Shimonit ile yaptığı görüşmede, ABD’nin Çin tarafından “ekonomik olarak zorlanan” Litvanya’yı desteklediğini vurguladı ve ABD’nin Çin’in diplomatik ve ekonomik baskısına karşı ülkelerle olan diplomatik ve ekonomik baskılarına karşı kararlı olduğunu yineledi.

ABD Başkanı Biden, 10 Mayıs 2021’de Romanya’nın Bükreş kentinde düzenlenen Bükreş Dokuz Ulus Zirvesi’ne katılmıştı.

Dokuz Bükreş ülkesi, Romanya, Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve üç Baltık ülkesi Estonya, Letonya ve Litvanya dahil olmak üzere Doğu Avrupa’da bulunan dokuz NATO üye ülkesinden oluşuyor.

Hisse Senetleri Yükselirken Bitcoin Düşüyor

Hisse senetlerinin yeni yıla yükselişini sağlayan momentum devam ederken, Bitcoin düşüyor ve Dow ve S&P 500 rekor seviyelerde açılma yolundayken bugün hisse senetlerinde yükseliş yaşandı.Dow Jones Sanayi Ortalaması için Vadeli İşlemler Endeks Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 36.585'te kapandıktan sonra 70 puan

İlgili İçerik