ABD Enflasyon Raporunun Ardından Avrupa Hisse Senetleri Karışık Kapandı

ABD Enflasyon Raporunun Ardından Avrupa Hisse Senetleri Karışık Kapandı

Avrupa hisse senetleri, ABD enflasyon raporunun ardından karışık bir şekilde kapandı; JD Sports %10 arttı.

  1. Pan-Avrupa Stoxx 600, madencilik hisselerinin %1,9 gerilemesi ve teknoloji hisselerinin %1,2 artmasıyla geçici olarak çok az değişiklik gösterdi.
  2. ABD Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi, Dow Jones tarafından anket yapılan ekonomistlerin beklediği yıllık %5.4′lük kazancın altında bir yıl öncesine göre %5.3 arttı.
  3. ECB politika yapıcısı Isabel Schnabel, enflasyonun şu anda beklendiği gibi gelecek yıl en kısa sürede gevşememesi halinde bankanın harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların Fed’in parasal teşvikini azaltma zamanlamasını bildirebilecek ABD enflasyon verilerine tepki vermesiyle Salı günü karışık bir şekilde kapandı.

Pan-Avrupa Stoxx 600, madencilik hisseleri %1.9 düşerken teknoloji hisseleri %1.2 yükseldi ile geçici olarak çok az değişti.

ABD  Ağustos ayı tüketici fiyat endeksi , Dow Jones tarafından ankete katılan ekonomistler tarafından sırasıyla beklenen %0,4′lük artış ve %5,4′lük yıllık kazancın altında, aylık %0,3 veya bir önceki yıla göre %5,3 arttı.

Gıda ve enerji maliyetleri hariç daha az volatil çekirdek okuma, ekonomistlerin beklediği %0,3′lük konsensüs artışının altında ve %0,1 artışla mütevazı bir kazanç gösterdi.

Wall Street’te, ABD hisse senedi endeksleri Salı gününün erken saatlerindeki kazanımlarından vazgeçerek, korkulandan daha iyi enflasyon okumasına rağmen Eylül durgunluklarına geri döndü.

Bu arada Washington’daki Meclis Demokratları, 3.5 trilyon dolarlık bir harcama paketini finanse etmek için bireyler ve şirketler için yeni vergi artışları önerdi .

Avrupa’da, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Isabel Schnabel Pazartesi günü yaptığı açıklamada, enflasyonun şu anda beklendiği gibi gelecek yıl en kısa sürede gevşememesi halinde ECB’nin harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.