ABD Enflasyonu Son 30 Yılın En Yüksek Seviyesinde

ABD Enflasyonu Son 30 Yılın En Yüksek Seviyesinde

ABD Çalışma Bakanlığı, tüketicilerin her gün satın aldığı çok çeşitli mallarda enflasyonun Ekim ayında beklenenden daha da kötü olduğunu ve ABD enflasyonunun son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Akaryakıttan ilaca, gıdadan kiraya kadar uzanan bir mal sepeti olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yıllık bazda %6,2 arttı. Dow Jones %5,9 tahmin etmişti.

Aylık bazda TÜFE %0,6’lık tahmine karşı %0,9 arttı.

Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, sözde çekirdek tüketici fiyat endeksi %0,4 olan tahmine karşı %0,6 arttı. Yıllık çekirdek enflasyon, %4’lük tahminden %6,2’ye yükseldi ve Kasım 1990’dan bu yana zirve yaptı.

ABD Enflasyonu Gıda, Akaryakıt ve İkinci El Fiyatlarını Vurdu

Akaryakıt fiyatları geçen yıla göre %59,1’lik artışın bir parçası olarak aylık %12,3 arttı. Enerji fiyatları Ekim’de %4,8 ve 12 aylık dönemde %30 arttı.

İkinci el araç fiyatları, bu artışa yine önemli katkı sağlayarak, aylık %2,5 ve yıllık %26,4 arttı. Yeni otomobil fiyatları sırasıyla %1,4 ve %9,8 arttı.

Gıda fiyatları da yıllık bazda sırasıyla %0,9 ve %5,3 artarak belirgin bir şekilde arttı. Gıda kategorisinde et, kümes hayvanları, balık ve yumurta toplamları bir önceki aya göre %1,7 ve yıllık %11,9 arttı.

ABD Enflasyonu Gıda, Akaryakıt ve İkinci El Fiyatlarını Vurdu

Çalışma Bakanlığı ayrı bir raporda, enflasyondan sonra, reel ücretlerin Eylül’den Ekim’e %0,5 düştüğünü, bunun da yüksek TÜFE ile dengelenen ortalama saatlik ücretlerdeki %0,4’lük bir artışın sonucu olduğunu söyledi.

TÜFE hesaplamasının üçte birini oluşturan konut maliyetleri, aylık %0,5 ve yıllık %3,5 arttı, bu da enflasyonun bundan daha dirençli olabileceğinden endişe etmek için daha fazla nedene işaret ediyor. Yıllık oran Eylül 2019’dan beri görülen en yüksek oran olarak belirtildi.

Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen, mevcut fiyat baskılarının geçici olduğunu ve koronavirüs pandemisine ilişkin endişelerden kaynaklandığını savundu. Enflasyonun beklediklerinden daha dirençli olduğunu kabul etseler de, önümüzdeki yıllarda koşulların normale döndüğünü görüyorlar.

ABD’de 1 Trilyon Dolarlık Devasa Altyapı Paketi Onaylandı

Demokratlar, karayolları geniş bant ve diğer altyapıyı iyileştirmek için 1 trilyon dolarlık devasa bir paket üzerinden ilerici ve merkezci gruplar arasındaki ayrılıkları kapatmayı başardılar ve yasayı imzalaması için Başkan Joe Biden'a gönderdiler.Cuma günü geç saatlerde 228'e karşı 206 oylama, ABD başkanının iç gündeminin büyük bölümünü oluşturan iddialı harcama faturaları üzerinde aylardır çekişen Biden Demokratları için bir

İlgili İçerik

Raporun yayınlanmasından sonra borsa vadeli işlemleri düşerken, tahvil getirileri yükseldi.

Artan enflasyon, Fed’i belirtilenden daha hızlı bir şekilde politika sıkılaştırmaya zorlayabilir. ABD merkez bankası, yetkililerin yakın gelecekte faiz oranlarını artırma planları olmadığını belirtmesine rağmen, önümüzdeki birkaç hafta içinde aylık tahvil alımlarını kesmeye başlayacağını söyledi.

CME FedWatch hizmetine göre, Çarşamba sabahı tüccarlar, 2022’de iki kez faiz artışı ve yaklaşık %44 olasılıkla üçüncü bir artış öngördü. St. Louis Fed Başkanı James Bullard yakın zamanda iki adımdan bahsetmesine rağmen, Fed ileride yalnızca bir ilerleme olacağına dair çok az ihtimal olduğunu belirtti.

Çarşamba günü yayınlanan ayrı bir rapor, ilk işsizlik başvurularının önceki hafta 4.000’den düştükten sonra Covid-19 salgını döneminde yeni bir düşük olan 267.000’e düştüğünü gösterdi. Bu, Dow Jones’un 269.000 tahmininin altındaydı.

Bir hafta geride kalan yeniden deneme başvuruları 59.000 artarak 2.16 milyona yükselirken, tüm programlarda alınan toplam fayda 107.095 azalarak 2.56 milyona düştü. Son rakam bir yıl önce 21.7 milyondu.