ABD Kongresi Küresel Asgari Vergiyi Uygulayabilir

ABD Kongresi Küresel Asgari Vergiyi Uygulayabilir

Hazine Bakanı Janet Yellen Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Kongresi’nin 136 ülke tarafından kabul edilen küresel asgari kurumlar vergisini uygulamaya yönelik yasayı onaylayacağından emin olduğunu söyledi.

Yellen, ABC’nin “Bu Hafta” gazetesine, ABD’yi küresel asgari vergiye uyumlu hale getirme eyleminin Başkan Joe Biden’ın önerilen harcama girişimini içeren sözde bir uzlaşma bütçesi tasarısına dahil edileceğini söyledi.

Tedbirin başarılı olacağına inanıp inanmadığı sorulduğunda Yellen, “Evet” dedi.

Cuma günü 136 ülkeden oluşan bir grup, büyük şirketler için asgari küresel vergi oranını %15 olarak belirledi ve Biden’ın oyun alanını eşitlediğini söylediği tarihi bir anlaşmada vergiden kaçınmalarını zorlaştırmaya çalıştı. 

Cumhuriyetçi senatörler, Biden yönetiminin Senato‘nun anlaşmaları uygulama yetkisini alma gereğini atlamayı düşündüğünden endişe duyduklarını söylediler. Bütçe uzlaşması olarak bilinen parlamento manevrası, Demokratların Cumhuriyetçi oylar olmadan hareket etmesine izin verecek.

ABD Anayasasına göre, Senato herhangi bir anlaşmayı üçte iki çoğunluk veya 67 oyla onaylamalıdır. Biden’ın Demokrat arkadaşları 100 üyeli Meclis’te sadece 50 sandalyeyi kontrol ediyor. Son yıllarda Cumhuriyetçiler anlaşmalara karşı oldukça düşmanca davrandılar ve kurumlar vergisinde kesintileri desteklediler.