ABD Otomobil Pazarının Lideri Toyota Motor Corp. Oldu

ABD Otomobil Pazarının Lideri Toyota Motor Corp. Oldu

Japon otomobil üreticisi Toyota Motor Corp, Amerika Birleşik Devletleri’nde otomobil satışlarında ilk sırayı alarak, 1931’den beri tartışmasız lider General Motors Co.’yu geride bıraktı.

Otomobil üreticilerine göre Toyota, 2021’de General Motors için 2.218 milyon olan ABD’de 2.332 milyon araç sattı.

Geçen yıl, otomobillerde yaygın olarak kullanılan yarı iletkenlerin akut kıtlığı nedeniyle gölgelendi ve otomobil üreticilerini en karlı modellerine odaklanmaya zorladı.

GM bu hafta, ABD ekonomik büyümesinin toplam ABD binek otomobil satışlarını 2021’de 15 milyondan 2022’de 16 milyona çıkarmasını beklediğini söyledi.

Toyota Motor Corp. İlk Kez Lider Konumda

2020 yılının tamamı için GM’nin ABD satışları, Toyota’nın 2,11 milyon ve Ford Motor Co.’nun 2,04 milyonuna kıyasla 2,55 milyon oldu.

Endüstri yayını Automotive News’e göre GM, Ford’u geride bıraktıktan sonra 1931’den bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük otomobil satıcısı oldu.

Toyota Motor Corp. İlk Kez Lider Konumda

Gerçek şu ki, 2008 krizinden bu yana Detroit devleri, devletin dayattığı devasa kemer sıkma önlemleri sayesinde felaketten kurtuldu. General Motors kamulaştırıldı, Chrysler Fiat tarafından satın alındı.

Toyota’nın kıdemli başkan yardımcısı Jack Hollis (Jack Hollis), otomobil üreticisinin sadık müşterileri için “minnettar” olduğunu, ancak “1 numara olmak hiçbir zaman amaç veya öncelik olmadı” dedi.

Japon otomobil üreticisinin ABD satışlarındaki liderliğini sürdürmenin sürdürülebilir olmadığını ve 2021 kazanımlarını herhangi bir reklamda kullanmayı planlamadığını da sözlerine ekledi. Analistler, Toyota’nın çip sıkıntısıyla mücadelede diğer otomobil üreticilerinden daha iyi olduğuna inanıyor.

GM sözcüsü Jim Cain, Detroit otomobil üreticisinin kârlılığa ve yarı iletken arzını artırmaya odaklandığı için ABD’deki tam boyutlu SUV’ler ve pikap satışları açısından çok iyi bir yıl olduğunu söyledi.

Genel müdür Mary Barr (Mary Barra) liderliğindeki GM de hacimden çok kârlılığa önem vererek Avrupa ve Rusya gibi kârsız pazarları terk etti.

Wards Intelligence’a göre, 2021’de tüm sektör için satışlar 15 milyon aracın hemen altında sona erdi ve Aralık ayında yıllık 12.44 milyon araç satışı gerçekleşti. Yıllık oran, 2015 ile 2019 arasındaki beş yıllık ortalama 17,3 milyonun oldukça altındaydı.

IHS Markit, 2022’de ABD satışlarının yaklaşık 15,5 milyona ulaşacağını tahmin ediyor Toyota, endüstrinin üretimi artırmaya devam etmesi halinde talebin daha da artmasıyla birlikte endüstri satışlarının bu yıl 16,5 milyona ulaşmasını ve kendi satışlarının 2,4 milyonu aşmasını bekliyor.

Satış Departmanı Başkanı Hyundai Motor America Randy Parker (Randy Parker) ise 2022 için iyimser olduğunu söyledi. Hyundai’nin ABD satışları geçen yıl %19 artarak 738.000’in üzerine çıktı.

Tesla Hisselerindeki Artış Devam Ediyor

Tesla hisselerindeki artış pazartesi günü premarkette yüzde 7'den fazla artış gösterdi. Dünyanın en pahalı otomobil üreticisi Tesla, 2021'in dördüncü çeyreğinde 308.600 elektrikli araç teslim ettiğini ve önceki üç aylık rekor ve analist beklentilerini aştığını söyledi.Tesla, şirketin 499.647 elektrikli araç bildirdiği ve ilk yıllık karını bildirdiği 2020'ye göre %87 artışla tam bir yılda 936.172

İlgili İçerik