ABD, Petrol Rezervlerinin Kullanılması Çağrısı Yaptı

ABD, Petrol Rezervlerinin Kullanılması Çağrısı Yaptı

Bazı kaynaklar, ABD’li yetkililerin Çin, Hindistan ve Japonya da dahil olmak üzere büyük petrol tüketen ülkeleri stratejik petrol rezervlerini çıkarmayı ve küresel enerji fiyatlarını düşürmek için koordineli bir çaba içinde olmaya çağırdıklarını söyledi.

Bir kaynak, “Dünyanın en büyük tüketicilerinin OPEC’e kartelin davranışını değiştirmesi gerektiği sinyalini gönderdiği sembolik bir jestten bahsediyoruz” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ve üst düzey danışmanlarının son birkaç hafta içinde Japonya, Güney Kore ve Hindistan dahil olmak üzere müttefiklerle ortak eylemi görüştüklerini ve rezervlerden petrol satışı konusunda Çin ile koordinasyon içinde olduklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, stratejik rezervlerden koordineli bir petrol salınımı gibi bir önleme çoktan başvurdular. Örneğin, bu 2011’de Libya’daki savaş sırasında oldu. Ancak şimdi dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in desteğini alması planlanıyor ve bu OPEC için bir sorun haline gelebilir.

Bir Japon Sanayi Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin yüksek petrol fiyatları konusunda ortak eylem için Tokyo’ya bir talep gönderdiğini, ancak bunun rezervlerden petrol satışını içerdiğini teyit edemediğini söyledi.

Yetkili, aynı zamanda, Japon yasalarına göre hükümetin fiyatları düşürmek için rezervlerdeki yakıtı serbest bırakamayacağını da sözlerine ekledi.

Hükümet rezervlerini yöneten Çinli düzenleyici, bu yönde çalışmaların sürdüğünü söyledi ancak Washington’un talebi hakkında yorum yapmadı.

Güney Koreli bir yetkili, ABD’nin Seul’den bazı petrol rezervlerini satışa çıkarmasını istediğini doğruladı.

Yetkili, “ABD’nin talebini dikkatle değerlendiriyoruz, ancak yüksek fiyatlar nedeniyle petrol rezervlerini basmıyoruz. Bunu arzda bir dengesizlik olması durumunda yapabiliriz, ancak yükselen kotasyonlara yanıt olarak değil” dedi.

Beyaz Saray, ABD’nin diğer ülkelerle yaptığı görüşmelerin ayrıntılarını açıklamayı reddetti.

Reuters’in Beyaz Saray’daki tartışmaları bildirmesinin ardından, petrol fiyatları keskin bir şekilde düştü ve Brent fiyatları varil başına 80 doların altına düştü.

Fitch, OPEC+ Kararının Piyasa Etkisini Değerlendirdi

Fitch doğal kaynaklar ve emtialar grubu direktörü Dmitry Marinchenko, RIA Novosti'ye karar hakkında yorum yaptı. "Perşembe günü OPEC + ittifakının Aralık ayında petrol üretimini günde 400 bin varil artırma kararı bekleniyordu ve piyasanın buna önemli bir tepki vermesi pek mümkün görünmüyor." dedi.OPEC+ Perşembe günü Aralık ayında petrol üretimindeki

İlgili İçerik