ABD Şirketlerinin Halka Arz Sayısı Rekor Kırıyor

ABD Şirketlerinin Halka Arz Sayısı Rekor Kırıyor

2021’in ilk üç çeyreğinde Wall Street’te 1996’nın tamamından daha fazla halka arz gerçekleşti. FactSet’e göre bu, halka arz için en iyi yıl.

Bu yılın ilk dokuz ayında, Amerika Birleşik Devletleri‘nde, 1996’nın tamamında 664 ve geçen yıl 555’ten 785 şirket halka arz edildi.

Flört uygulaması Bumble, süt şirketi Oatly ve çevrimiçi aracılık devi Robinhood, bu yıl halka açılan en tanınmış şirketlerden bazıları.

Ayakkabı girişimi Allbirds geçtiğimiz Çarşamba günü borsaya giriş yaptı. Şu anda, hisseleri neredeyse ikiye katlandı.

Yeni başlayanlar, Federal Rezerv’den düşük faiz oranlarından ve diğer teşviklerden yararlanır. Bu, hızlı büyüyen projeler ve SPAC’ler için yatırımcı iştahını artırıyor.

Metaverse Nedir?

Metaverse kavramı, büyük ölçüde Facebook sayesinde çekiş kazanmaya başlıyor. Böyle bir sanal alan yaratmanın büyük ölçekli hedefi uğruna, BT devi adını bile değiştirdi. Ama meta veri deposu gerçekte nedir ve gerçekte nasıl görünecek?Zuckerberg'in konferansta söylediği gibi Meta, Latince'de kelimenin tam anlamıyla "dışarıda" anlamına geliyor. "Metaverse" terimi, Amerikalı bilim kurgu yazarı Neil Stevenson tarafından 1992 tarihli Avalanche

İlgili İçerik

SPAC Halka Arzda Popüler

SPAC’ler, piyasaya biraz daha az düzenleyici gözetim ile girmek isteyen şirketler için popüler rotalar haline geldi.

Richard Branson’ın Virgin Galactic, DraftKings ve WeWork’ü SPAC ile birleşme yoluyla halka açıldı. Eski Başkan Donald Trump, yeni sosyal ağ projesini SPAC ile birleştirmeyi de planlıyor.

Bazı büyük firmalar da hisselerini doğrudan Wall Street borsalarında listeleyerek yayınlamayı tercih ediyor. Roblox ve Coinbase, halka arz sırasında yeni hisse satmak yerine doğrudan hisse ihraç etti.

Tabii ki, tüm halka arzlar, varlık ticaretinin başlamasından hemen sonra başarılı olmaz. Ayrıca, başarılı bir çıkış yapanlar bile varlıkların değerinin daha sonra düştüğünü görme eğilimindedir.

Roblox, Coinbase, Airbnb ve DoorDash gibi son birkaç yılda halka açılan büyük, tanınmış şirketlerde hisseye sahip olan Renaissance IPO ETF, 2021’de sadece %7 büyüyerek daha geniş pazarı geride bıraktı.

Ancak düzenli halka arz talebindeki artış, birçok sözde “tek boynuzlu at”ın (değerlemesi en az 1 milyar dolar olan girişimler) geleneksel pazara açılma yolunu izlemeye hazır olduğunu gösteriyor.

“Olumlu piyasa geçmişi ve daha yüksek değerlemeler, ihraççıları piyasaya girmeye teşvik etti. EY Americas’tan Rachel Gerring geçen ayki raporunda, bu eğilimlerin yıl sonuna kadar ve 2022’ye kadar devam edebileceği konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimseriz.

Elektrikli araç üreticisi Rivian ve Brezilyalı dijital bankacılık devi Nu Holdings de bu ayın sonlarında pazara girmeye hazırlanıyor.

Renaissance Capital analistleri, “Halka arz piyasasının yılı güçlü bir performansla kapatmasını bekliyoruz” dedi.