ABD Tahvillerinin Getiri Düşüklüğü Altın Fiyatının Yüzde 2 Artmasına Neden Oldu

ABD Tahvillerinin Getiri Düşüklüğü Altın Fiyatının Yüzde 2 Artmasına Neden Oldu

Perşembe akşamı altının fiyatı, ABD Hazine tahvillerinin karlılığındaki düşüş nedeniyle aktif olarak büyüyor ve ticaret verilerine göre, ons başına 1.800 dolara yaklaştı.

New York Comex borsasındaki Aralık altın vadeli işlemlerinin fiyatı %1,95 veya 34,90$ artarak troy ons başına 1,790$’a yükseldi. Aralık gümüş vadeli fiyatları %3.70 artarak ons ​​başına 24.090$’a yükseldi.

Perşembe günü on yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizi bir önceki kapanış olan %1.579’dan %1.549’a düştü. Bu, yatırım yapmak için nispeten daha karlı hale gelen değerli metalin değeri için olumlu bir faktördür.

Petrol Vadeli İşlemleri Ekim Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesinde Kapandı

Petrol vadeli işlemleri, ABD petrol stoklarındaki artışa ilişkin verilerle Ekim ayından bu yana en düşük seviyesinde kapandı.Petrol vadeli işlemleri Çarşamba günü Ekim ayından bu yana en yakın seviyesinde kapandı. ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) ülkedeki petrol rezervlerini art arda ikinci hafta artırdığını açıklamasının ardından fiyatlardaki düşüş hızlandı.

İlgili İçerik

FED Faiz Kararının Altın Fiyat Artışındaki Etkisi

Yatırımcılar ayrıca, bir önceki gün beklendiği gibi baz faiz oranını yıllık %0-0,25 seviyesinde tutan ABD Merkez Bankası’nın (FRS) toplantısının sonuçlarını değerlendirmeye devam ediyor. Düzenleyici ayrıca, piyasadan finansal varlıkların satın alınmasında ayda 15 milyar dolarlık bir azalmanın başladığını duyurdu.

Görüşü Market Watch tarafından aktarılan OANDA analisti Edward Moya’ya göre, geri alımlarda böyle bir düşüş Fed’in “güvercinsel” bir hareketiydi. Ayrıca, ABD devlet tahvillerinin getirisinin gelecekte tekrar artması gerektiğini, ancak eskisinden daha yavaş bir hızda, bunun altın fiyatlarının dinamiklerini olumlu yönde etkileyeceğini kaydetti.