ABD Toptan Satışlarda Rekor Kırdı

ABD Toptan Satışlarda Rekor Kırdı

ABD Çalışma Bakanlığı, toptan satış fiyatlarının rekor düzeyde en yüksek oranda arttığını ve bunun enflasyonist baskıların ekonomiyi rahatsız etmeye devam ettiğinin son işareti olduğunu söyledi.

ÜFE, Kasım ayındaki %0.8’lik artışın ardından önceki 12 ayda %9.6 arttı. FactSet’e göre ekonomistler %9,2’lik bir kazanç bekliyordu.

Gıda ve enerji hariç fiyatlar bir önceki aya göre %0,7 artarken, temel ÜFE %6,9 ile rekor düzeyde artış kaydetti.

Çalışma Bakanlığı, Kasım 2010’dan bu yana istatistiklerin kayıtlarını tutuyor, ana hesaplamalar ise Ağustos 2014’e dayanıyor.

Bu rakamlar, tüketici fiyatlarında yaklaşık 40 yılın en hızlı artışına ve son 30 yılın en yüksek çekirdek enflasyonuna dayanmaktadır.

Enflasyonun Artacağı Yönündeki Beklenti Toptan Satışları Artırdı

Mallara olan talep, üretici fiyatlarının ana itici gücü olmaya devam etti ve bir önceki aya göre %1,2 artarak Ekim ayındaki %1,3’lük artışın biraz altında kaldı. Hizmet sektörü enflasyonu %0,7 a/a olup, Ekim’deki %0,2’lik oranın oldukça üzerindedir ve bu, hizmet fiyatlarının toparlanma döneminin büyük bir kısmında gecikmeden sonra yetişebileceğinin bir işaretidir.

ABD Toptan Satışlarda Rekor Kırdı

Yatırımcılar enflasyonu ve potansiyel olarak güçlü bir Federal Rezerv tepkisini hisse senetleri için bir tehdit olarak gördüğünden, istatistiklerin yayınlanmasından bu yana borsa vadeli işlemleri zarar gördü.

Fed yetkilileri aylardır enflasyonun “geçici” olduğu ve sonunda ortadan kalkacak olan Covid-19 pandemisi ile ilişkili faktörlerle yakından bağlantılı olduğu konusunda ısrar ediyor. Bununla birlikte, son günlerde, Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları, bu kelimenin artık uygun olmadığını ve gelecekte merkez bankasının sözlüğünden çıkarılma ihtimalinin yüksek olduğunu belirttiler.

Piyasa katılımcıları, Çarşamba günkü iki günlük toplantının sonunda Fed’den şahin bir ton bekliyor. ABD merkez bankasının varlık alımlarında daha hızlı bir geri dönüş sinyali vermesi ve dolayısıyla hızlı fiyat artışlarını sınırlamak için daha hızlı faiz artırımlarına başlama sinyali vermesi muhtemeldir.

Bir Reuters ekonomist anketi, merkez bankasının faiz oranlarını gelecek yılın üçüncü çeyreğinde ve yine dördüncü çeyrekte mevcut seviyelerden %0,25-0,50’ye çıkaracağını gösteriyor.

Tedarik zinciri darboğazları ve artan talep, yalnızca marjinal olarak düşen enflasyonun ana itici güçleriydi.

Enerji fiyatları, ham petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen Kasım’da %2,6, gıda fiyatları ise %1,2 arttı. Taşıma ve depolama hizmetleri %1,9 artarken, portföy yönetimi hizmetleri %2,9 arttı.

Diğer yerlerde, demirli hurda için hurda fiyatları %10,7 artarken, benzin, meyve, sebze ve endüstriyel kimyasallar da dahil olmak üzere çeşitli diğer mallara yapılan harcamalar arttı. Dizel fiyatları bir önceki aya göre %2,6 düşerken, kimyasallar ve ilgili ürünlerin toptan satışı %1,3 düştü.