ABD: Tüketici güveni Şubat ayından beri en düşük seviyede

ABD: Tüketici güveni Şubat ayından beri en düşük seviyede

ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi Temmuz’daki 129,1’den 113,8’e düşmesiyle Ağustos ayında zayıfladı.

ABD Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında 129,1’den 113,8’e düşmesiyle Ağustos ayında en düşük seviyesini gördü. Bu gelişme, ekonomideki kısmi yavaşlama etkisi Delta varyantı kaynaklı olabileceği şeklinde yansıdı.

Şubat 2021’de 95,2 seviyesini gördükten sonraki toparlanma momentumunu oldukça yavaşlatan bir güncel veri ve biraz da iki hafta önce yayınlanan öncü Michigan endeksine benzer nitelikte bir gerilemeyi ortaya koyuyor. Ancak, ekonomideki realite ile tüketicilerin endişeleri aynı çizgide olmayabiliyor.

Risk Analizi

Tüketici çekingenliğini veya beklentilerini etkileyen davranışları ortaya koyarken ekonominin risklerinden ne derece kaygı duyacağımızdan emin olmamız gerekiyor.

Kısa vadeli harcama alışkanlıkların durdurabilecek, başta covid-19’un Delta varyantı riski olmak üzere, ekonomik yavaşlama reaksiyonlarının uzun vade için de tahmin edilmesi için biraz daha belirgin hale gelmesi gerekiyor. Ancak istihdam verileri için mesela gelir etkisi şu an artıya gidiyor. Buna karşılık, insanlar yeniden kapanmaya gidilebilir endişesiyle gelirlerinin azalabileceğinden de endişe edebilirler.

Ev, arsa, otomobil edinme gibi yatırımlar bundan etkilenecektir. Aynı zamanda enflasyon endişelerinin de gelirleri etkileyebileceği hesaba katmalı, ancak uzun vadede enflasyon beklentilerinin düşmesi yönünde olması endişeleri hafifletebilir.