ABD’de 1 Trilyon Dolarlık Devasa Altyapı Paketi Onaylandı

ABD’de 1 Trilyon Dolarlık Devasa Altyapı Paketi Onaylandı

Demokratlar, karayolları geniş bant ve diğer altyapıyı iyileştirmek için 1 trilyon dolarlık devasa bir paket üzerinden ilerici ve merkezci gruplar arasındaki ayrılıkları kapatmayı başardılar ve yasayı imzalaması için Başkan Joe Biden’a gönderdiler.

Cuma günü geç saatlerde 228’e karşı 206 oylama, ABD başkanının iç gündeminin büyük bölümünü oluşturan iddialı harcama faturaları üzerinde aylardır çekişen Biden Demokratları için bir zafer.

Biden yönetimi şimdi Amerika’daki en büyük karayolları, demiryolları ve diğer ulaşım altyapısı modernizasyonunu denetleyecek ve söz verdiği bu iş, ABD’nin dünyadaki rekabet gücünü artıracak.

Demokratların Biden’in iç gündeminin ikinci köşe taşında hala yapacak çok işi var: radikal bir şekilde genişleyen sosyal güvenlik ağları ve iklim değişikliği programları. 1,75 trilyon dolarlık paket, 1960’lardan bu yana ABD sosyal güvenlik ağının en büyük genişlemesi olacak.

ABD'de 1 Trilyon Dolarlık Devasa Altyapı Paketi Onaylandı

Demokrat liderler her iki tasarıyı da Cuma günü Temsilciler Meclisi’nden çıkarmayı ummuşlardı, ancak merkezcilerin haftalar alabilecek bir süreç olan tarafsız maliyet muhasebesi talep etmesi üzerine eylemi ertelediler.

Kapalı kapılar ardında saatlerce süren toplantılardan sonra, merkezci grup tasarıyı 20 Kasım’a kadar, yani partizan olmayan Kongre bütçe ofisi harcamalarının Beyaz Saray tahminleriyle eşleştiğini bulana kadar oylamaya söz verdi.

Cumartesi günü erken saatlerde 221’e 213 oylamada, 1,75 trilyon dolarlık yasa tasarısı prosedürel engelleri ortadan kaldırarak Demokrat liderlerin zamanı geldiğinde son oylamayı hızlı bir şekilde yapmalarına izin verdi.

Soğukluk, Demokratların eyalet seçimlerinde kayıp yaşamalarından birkaç gün sonra başladı ve gelecek yıl Kongre’nin kontrolünü kaybedebileceklerine dair korkuları artırdı.

Altyapı Önerisine Cumhuriyetçilerden de Destek Geldi

Altyapı Yasası 13 Cumhuriyetçinin desteğiyle kabul edildi. “Altyapı Haftası” ifadesi, Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki liderliğinin son dört yılında, bu yatırımlara odaklanma planlarının defalarca skandallarla engellendiği Washington’da öne çıkan bir konu haline geldi.

Joe Biden yaptığı açıklamada, “Nesiller sonra insanlar geriye bakacak ve Amerika’nın 21. yüzyılın ekonomik rekabetini o zaman kazandığını bilecek” dedi.

Parti, cumhurbaşkanının gündeminde ilerleyebileceğini ve Cumhuriyetçilerin Trump yönetiminde Demokratlara bıraktıkları her iki Kongre evinin kontrolünü yeniden kazanmaya çalışacakları 2022 ara seçimlerinde zorlukları önleyebileceğini göstermeyi amaçlıyor.

3 Aralık’ta Kongre, hükümetin kapanmasını ve federal borçta ekonomik olarak felaket bir temerrüde düşmeyi önlemek için yaklaşan bir son tarihle karşı karşıya kalacak.

Kongrede küçük bir çoğunluğa ve birleşik bir Cumhuriyetçi muhalefete sahip olan Demokratların yasayı geçirmek için birliğe ihtiyacı var.

Ağustos ayında Senato tarafından 19 Cumhuriyetçi oyla kabul edilen Altyapı Yasası, Amerikan yollarında, köprülerinde, havaalanlarında, limanlarda ve raylı sistemlerde büyük çaplı iyileştirmeler ve geniş bant internet hizmetlerinin genişletilmesi için fon sağlıyor.

Build Back Better, çocuk bakımı ve erken çocukluk eğitimi, yaşlı bakımı, sağlık, reçeteli ilaç fiyatlandırması ve göçmenlik ile ilgili hükümleri içerir.

Bu, Biden’ın İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen BM iklim konferansı sırasında 2030 yılına kadar ABD sera gazı emisyonlarını 2005 seviyelerine göre yarıya indirme taahhüdünün güvenilirliğini güçlendirecek.

Cumhuriyetçiler yasaya karşı çıkıyor ve onu ticarete zarar verecek dramatik bir güç genişlemesinin anahtarı olarak nitelendiriyor.

Çocuk bakımı ve erken çocukluk eğitimi yasasını federal hükümetin çocukları büyütmesini sağlamaya yönelik bir “Marksist” çaba olarak nitelendiren Cumhuriyetçi sözcü Glenn Grothman, “Bu, Amerika için potansiyel olarak kara bir gün” dedi.

ABD Ortak Vergi Komitesi, sosyal harcama faturasının önümüzdeki on yılda 1,48 trilyon dolarlık yeni vergi geliri yaratacağını ve bunun 1,75 trilyon dolarlık maliyetini karşılamayacağını tahmin ediyor.

Pelosi ve diğer önde gelen Demokratlar, hesaplamaların daha güçlü vergi yasalarının potansiyel faydalarını ve daha düşük reçeteli ilaç fiyatlarından elde edilen tasarrufları hesaba katmadığını söyledi.