Connect with us

Gündem

ABD’de 1 Trilyon Dolarlık Devasa Altyapı Paketi Onaylandı

Yazar

tarih

Demokratlar, karayolları geniş bant ve diğer altyapıyı iyileştirmek için 1 trilyon dolarlık devasa bir paket üzerinden ilerici ve merkezci gruplar arasındaki ayrılıkları kapatmayı başardılar ve yasayı imzalaması için Başkan Joe Biden’a gönderdiler.

Cuma günü geç saatlerde 228’e karşı 206 oylama, ABD başkanının iç gündeminin büyük bölümünü oluşturan iddialı harcama faturaları üzerinde aylardır çekişen Biden Demokratları için bir zafer.

Biden yönetimi şimdi Amerika’daki en büyük karayolları, demiryolları ve diğer ulaşım altyapısı modernizasyonunu denetleyecek ve söz verdiği bu iş, ABD’nin dünyadaki rekabet gücünü artıracak.

Demokratların Biden’in iç gündeminin ikinci köşe taşında hala yapacak çok işi var: radikal bir şekilde genişleyen sosyal güvenlik ağları ve iklim değişikliği programları. 1,75 trilyon dolarlık paket, 1960’lardan bu yana ABD sosyal güvenlik ağının en büyük genişlemesi olacak.

ABD'de 1 Trilyon Dolarlık Devasa Altyapı Paketi Onaylandı

Demokrat liderler her iki tasarıyı da Cuma günü Temsilciler Meclisi’nden çıkarmayı ummuşlardı, ancak merkezcilerin haftalar alabilecek bir süreç olan tarafsız maliyet muhasebesi talep etmesi üzerine eylemi ertelediler.

Kapalı kapılar ardında saatlerce süren toplantılardan sonra, merkezci grup tasarıyı 20 Kasım’a kadar, yani partizan olmayan Kongre bütçe ofisi harcamalarının Beyaz Saray tahminleriyle eşleştiğini bulana kadar oylamaya söz verdi.

Cumartesi günü erken saatlerde 221’e 213 oylamada, 1,75 trilyon dolarlık yasa tasarısı prosedürel engelleri ortadan kaldırarak Demokrat liderlerin zamanı geldiğinde son oylamayı hızlı bir şekilde yapmalarına izin verdi.

Soğukluk, Demokratların eyalet seçimlerinde kayıp yaşamalarından birkaç gün sonra başladı ve gelecek yıl Kongre’nin kontrolünü kaybedebileceklerine dair korkuları artırdı.

Altyapı Önerisine Cumhuriyetçilerden de Destek Geldi

Altyapı Yasası 13 Cumhuriyetçinin desteğiyle kabul edildi. “Altyapı Haftası” ifadesi, Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki liderliğinin son dört yılında, bu yatırımlara odaklanma planlarının defalarca skandallarla engellendiği Washington’da öne çıkan bir konu haline geldi.

Joe Biden yaptığı açıklamada, “Nesiller sonra insanlar geriye bakacak ve Amerika’nın 21. yüzyılın ekonomik rekabetini o zaman kazandığını bilecek” dedi.

Parti, cumhurbaşkanının gündeminde ilerleyebileceğini ve Cumhuriyetçilerin Trump yönetiminde Demokratlara bıraktıkları her iki Kongre evinin kontrolünü yeniden kazanmaya çalışacakları 2022 ara seçimlerinde zorlukları önleyebileceğini göstermeyi amaçlıyor.

3 Aralık’ta Kongre, hükümetin kapanmasını ve federal borçta ekonomik olarak felaket bir temerrüde düşmeyi önlemek için yaklaşan bir son tarihle karşı karşıya kalacak.

Kongrede küçük bir çoğunluğa ve birleşik bir Cumhuriyetçi muhalefete sahip olan Demokratların yasayı geçirmek için birliğe ihtiyacı var.

Ağustos ayında Senato tarafından 19 Cumhuriyetçi oyla kabul edilen Altyapı Yasası, Amerikan yollarında, köprülerinde, havaalanlarında, limanlarda ve raylı sistemlerde büyük çaplı iyileştirmeler ve geniş bant internet hizmetlerinin genişletilmesi için fon sağlıyor.

Build Back Better, çocuk bakımı ve erken çocukluk eğitimi, yaşlı bakımı, sağlık, reçeteli ilaç fiyatlandırması ve göçmenlik ile ilgili hükümleri içerir.

Bu, Biden’ın İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen BM iklim konferansı sırasında 2030 yılına kadar ABD sera gazı emisyonlarını 2005 seviyelerine göre yarıya indirme taahhüdünün güvenilirliğini güçlendirecek.

Cumhuriyetçiler yasaya karşı çıkıyor ve onu ticarete zarar verecek dramatik bir güç genişlemesinin anahtarı olarak nitelendiriyor.

Çocuk bakımı ve erken çocukluk eğitimi yasasını federal hükümetin çocukları büyütmesini sağlamaya yönelik bir “Marksist” çaba olarak nitelendiren Cumhuriyetçi sözcü Glenn Grothman, “Bu, Amerika için potansiyel olarak kara bir gün” dedi.

ABD Ortak Vergi Komitesi, sosyal harcama faturasının önümüzdeki on yılda 1,48 trilyon dolarlık yeni vergi geliri yaratacağını ve bunun 1,75 trilyon dolarlık maliyetini karşılamayacağını tahmin ediyor.

Pelosi ve diğer önde gelen Demokratlar, hesaplamaların daha güçlü vergi yasalarının potansiyel faydalarını ve daha düşük reçeteli ilaç fiyatlarından elde edilen tasarrufları hesaba katmadığını söyledi.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler