ABD’li Senatörler, Türkiye Yeni Rus Füzeleri Alırsa Yaptırım Sözü Verdi

ABD’li Senatörler, Türkiye Yeni Rus Füzeleri Alırsa Yaptırım Sözü Verdi

ABD Senatörleri, NATO müttefiki Türkiye’yi, ek Rus füze savunma sistemleri satın alma planlarını sürdürmesi halinde yeni yaptırımları tetikleyecekleri konusunda uyardı.

Uyarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Çarşamba günü Soçi’de yapılacak kritik görüşme öncesinde geldi. Türkiye ve Rusya, ikinci bir S-400 füze savunma sisteminin potansiyel satın alımı öncesinde teknoloji transferleri ve yerel üretim üzerinde pazarlık yapıyor.

Rusya’nın devlet tarafından işletilen silah ihracatçısı Rosoboronexport’un başkanı Alexander Mikheyev, Ağustos ayında Türkiye’nin anlaşma müzakerelerinin son aşamalarında olduğunu söyledi. Erdoğan geçen hafta yaptığı bir röportajda CBS haberlerine Türkiye yeni rus füzeleri satın alma ile devam etmeyi planladığını söyledi.

Erdoğan, CBS Röportajında ​​Yeni S-400 Teslimatına Devam Etme Sözü Verdi.

Senato Dış İlişkiler Başkanı Robert Menendez’in ofisi, yaptırımların “Rus ordusu veya istihbarat sektörleriyle önemli iş yapan herhangi bir kuruluş” için yasalarca zorunlu olduğu uyarısında bulundu. 

Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin yapacağı her yeni satın alma, yeni yaptırımlar anlamına gelmelidir” dedi.