Akıllı Sözleşme Nedir? (Smart Contract)

Akıllı Sözleşme Nedir? (Smart Contract)

Akıllı sözleşme, blok zincirinde depolanan özel bir talimat türüdür. Ayrıca, önceden programlanmış bir dizi parametreye göre eylemleri kendi kendine yürütme yeteneğine de sahiptir. Bütün bunlar değişmez, şeffaf ve tamamen güvenli bir şekilde sunulur.

İnsanlar genellikle belgelerinin işlenmesi için noter veya avukat hizmetleri için ödeme yapar. Akıllı sözleşmelerle kendi başlarına bir anlaşma veya anlaşma oluşturabilir, uygulayabilir ve tamamlayabilirler. Bunlar, insanların herhangi bir üçüncü taraf olmadan anlaşma yapmasına izin verir.

Akıllı sözleşmeler, geleneksel bir sözleşmenin yaptığı gibi yalnızca bir sözleşmenin cezalarını ve diğer yükümlülüklerini belirlemez. Bunları otomatik olarak gerçekleştirebilirler.

Bu dijital sözleşmeler, çeşitli endüstrilerde çok sayıda potansiyel uygulama sunar. Akıllı sözleşmeler , geleceğin tahmin edilen para birimi olan bitcoin ile zaten birlikte çalışıyor.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşmeler, para, mülk, hisse ve neredeyse değerli her şeyi takas etmenize yardımcı olur. Tüm bunları, geleneksel olarak her yerde bulunan aracıya ihtiyaç duymadan sorunsuz ve şeffaf bir şekilde yapabilirsiniz.

Teknoloji insanların bildiğimiz şekliyle iş yapma şeklini değiştirmeye devam ettikçe akıllı sözleşmeleri kullanmak kaçınılmazdır.

Akıllı sözleşme, kelimenin daha yaygın olarak kullanılan anlamında bir ‘sözleşme’ değildir. Akıllı sözleşme teriminin net bir tanımı yoktur ve örneğin yasal sözleşmeler söz konusu olduğunda, terimin kullanımı biraz yanlış olabilir. Özünde, akıllı bir sözleşme, sözleşmeyi kullanan tüm tarafların kabul ettiği belirli bir dizi koşulu tanımlar.

Akıllı Sözleşme Özellikleri Nelerdir?

Akıllı sözleşme nedir?

Blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmenin avantajları, üçüncü taraflara güvenme ihtiyacının ortadan kaldırılmasını içerir. Geleneksel olarak, iki taraf bir anlaşma yapmak isterse ve taraflar arasında güven olmadığında, işlemi tamamlamak için tarafların güvendiği bir bankacı veya avukat gibi bir aracı kullanmak için adımlar atılacaktır. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi ile, madencilerin işlem kuralları dahilinde kalması için hile yapmaktan daha güçlü teşvikler olması nedeniyle üçüncü taraf kullanma gerekliliği gereksiz kabul edilir.

Fikri Mülkiyet Koruması

Akıllı sözleşmeler, içerik oluşturucuların telif hakkıyla korunan çalışmalarını korumalarına yardımcı olur. Oluşturulan herhangi bir içerik parçasına, katkıda bulunanlara ve bölümlerine bağlı olarak sahiplik hakları atanır. İçerik satın alındığında, telif hakları otomatik olarak doğru tarafa verilir. Mülkiyetin net bir şekilde belirtilmesi ve otomatik ödeme, genellikle yaratıcı mülkiyete eşlik eden belirsizlikleri ortadan kaldırır.

Bankacılık

Akıllı sözleşmelerin finans dünyasında birçok uygulaması vardır. Örneğin, akıllı sözleşmeler, bir kredi için borç veren ve borç alan arasındaki etkileşimleri otomatikleştirebilir. Ek olarak, akıllı sözleşmeler borsada alıcılar ve satıcılar arasındaki işlemleri sorunsuz bir şekilde yürütebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilir.

Tedarik Zinciri (İthalat/İhracat)

Akıllı sözleşmelerin faydalarından biri, işlem şeffaflığını arttırmaktır. Bu, özellikle birçok aşamayı ve tarafı içeren karmaşık ithalat ve ihracat işlemlerinde faydalıdır. Şeylerin Internet (IOT) de daha kolay izlenmesi yaparak bu rol oynar. IoT bağlantılı cihazlardan toplanan bilgiler blok zincirine iletilir ve akıllı bir sözleşmede kodlanmış olayları tetikler. Örneğin, bir mal bir depodan bir gemiye taşınır. Geminin sistemi, üreticiye ödemenin serbest bırakılmasını tetikleyen öğenin iyi durumda alındığına dair onay gönderir. Bu işlemler son derece karmaşık hale gelebilir; Akıllı bir sözleşme süreci basitleştirir.

Sigorta

Akıllı sözleşmelerin amacı, verimliliği artırmak ve gereksiz üçüncü taraf etkileşimlerini ortadan kaldırmaktır. Sigorta endüstrisinde akıllı sözleşmeler, yönetim sürecinin en azından bir kısmını otomatikleştirir. Örneğin, eviniz için bir doğal afet poliçesi satın aldığınızı varsayalım. Bölgenize bir felaket gelir gelmez, otomatik olarak bir hak talebi oluşturulmasını tetikler. Hemen işlemeye başlayarak ve tüm süreci hızlandırır.

Akıllı sözleşmeler Blockchain ile nasıl ilişkilidir?

Akıllı sözleşmeler fikri, blok zinciri fikrinden (2008) önce geldi. Bununla birlikte, blok zinciri yaygın olarak entegre hale geldiğinden, akıllı sözleşmeler kolayca blok zinciri teknolojisinin en çok kullanılan uygulamasıdır.

Blok zincirinden önce, Szabo’nun akıllı sözleşme kavramının gerçek hayatta çok az uygulaması vardı ve sadece bir fikirdi. Bununla birlikte, blok zinciri teknolojisinin patlaması ile akıllı sözleşmelerin nasıl daha önemli hale geldiğini görmek kolaydır. Akıllı sözleşmeler, Ethereum gibi blok zincir ağlarına doğrudan entegre edildiğinden, akıllı sözleşmelerin gerçek hayattaki kullanımları, blok zincirinin büyümesiyle birlikte artmaktadır.

Popüler Akıllı Sözleşmeler Platformları

Ethereum Sanal Makinesinde (EVM) Akıllı Sözleşmeleri Kullanma

Ethereum , akıllı sözleşmeler oluşturmak için en önde gelen ağ olmaktan gurur duyan merkezi olmayan bir platformdur. Ethereum Sanal Makinesi (EVM), bu sözleşmeleri barındıran yalıtılmış bir çalışma zamanı ortamıdır. Ethereum’un ağ altyapısı, işlemleri kolaylaştırmak için kripto para birimi “eter” kullanır.

Ethereum kullanıcıları için iki ana hesap türü vardır:

  • Harici (Düzenli) Hesaplar – Bu hesaplar insanlar tarafından işletilir ve ether tutmak, diğer hesaplara ether göndermek, sözleşmeler oluşturmak ve halihazırda kurulmuş sözleşmelerden işlevleri çağırmak (kullanmak) için kullanılır.
  • Sözleşmeler – Sözleşme hesapları, içlerinde gömülü kod tarafından kontrol edilir. Bu sözleşmelerdeki kodlar kullanıcı tarafından değiştirilemez, ancak sözleşmede yer alan değerler ilgili işlemlerle değiştirilebilir. Sözleşmede yapılan tüm değişiklikler otomatik olarak blok zincirine kaydedilir.

Tüm hesapların, işlemler yoluyla değiştirilebilen kendi ether bakiyesine erişimi vardır.

NEO Sanal Makinesinde (NeoVM) Akıllı Sözleşmeleri Kullanma

NEO , akıllı sözleşmeler oluşturmak ve kripto para birimleri geliştirmek için kullanılabilecek, gelecek vadeden bir Çin blok zinciri platformudur. Sözleşmeler, Ethereum’da kullanılanlara çok benzer şekilde çalışır. Ancak NEO’nun optimal koşullar altında daha yüksek bir performans seviyesine sahip olduğuna inanılıyor.

Ayrıca Ethereum’dan daha esnek/genişletilebilir. Yalnızca tescilli dillerini kullanarak geliştirmeye izin veren Ethereum’dan farklı olarak, Solidity – NEO, geliştiricileri en önde gelen programlama dillerinin çoğunu kullanarak sözleşmeler oluşturmasına olanak tanır.

EOS Platformu ile Akıllı Sözleşmeleri Kullanma

EOS , şu anda geliştirilmekte olan ve akıllı sözleşme işlevselliğini vurgulayacak başka bir blok zinciri platformudur. Akıllı sözleşme kodunu yürütmek için Web Derlemesi (WASM) kullanır ve C++’ın bu ağ üzerinde sözleşmeler geliştirmek için en iyi dil olması beklenir.

Sözleşme işlevleri, Ethereum ağındakilere benzer şekilde çalışır, ancak ikisi arasında dikkate değer bazı farklılıklar vardır. Örneğin, EOS işlemleri yönetmek için bir Proof-of-Stake konsensüs mekanizması kullanırken, Ethereum Proof-of-Work konsensüsünü kullanır.

Sonuç

“Akıllı sözleşmeler tüm avukatların yerini alacak” gibi üstü kapalı açıklamalar yapmak doğru değil. Bu sadece durum böyle değil. Akıllı sözleşmeler özünde bir insan gibi “akıllı” değildir. Verimliliği arttırırlar. Bunlar bilgisayar programlarıdır ve çok zaman kazandırırlar, evet, ancak sözleşme sözleşmelerinin ihlali gibi konulara gelince, gerçek bir insan avukatın ve hakimin hangi kuralların ihlal edildiğini belirlemesi gerekecektir. Birçok büyük şirketin blok zinciri teknolojisine yönelmesiyle birlikte, akıllı sözleşmelerin gelecekte işlemlerin nasıl gerçekleştiği konusunda önemli bir rol oynayacağı açıktır, ancak akıllı sözleşme kullanımlarının kapsamının endüstrilerin seçtikleri ile sınırlı olduğunu anlamak önemlidir.