Connect with us

Kriptopedi

Akıllı Sözleşme Nedir? (Smart Contract)

Yazar

tarih

Akıllı sözleşme, blok zincirinde depolanan özel bir talimat türüdür. Ayrıca, önceden programlanmış bir dizi parametreye göre eylemleri kendi kendine yürütme yeteneğine de sahiptir. Bütün bunlar değişmez, şeffaf ve tamamen güvenli bir şekilde sunulur.

İnsanlar genellikle belgelerinin işlenmesi için noter veya avukat hizmetleri için ödeme yapar. Akıllı sözleşmelerle kendi başlarına bir anlaşma veya anlaşma oluşturabilir, uygulayabilir ve tamamlayabilirler. Bunlar, insanların herhangi bir üçüncü taraf olmadan anlaşma yapmasına izin verir.

Akıllı sözleşmeler, geleneksel bir sözleşmenin yaptığı gibi yalnızca bir sözleşmenin cezalarını ve diğer yükümlülüklerini belirlemez. Bunları otomatik olarak gerçekleştirebilirler.

Bu dijital sözleşmeler, çeşitli endüstrilerde çok sayıda potansiyel uygulama sunar. Akıllı sözleşmeler , geleceğin tahmin edilen para birimi olan bitcoin ile zaten birlikte çalışıyor.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşmeler, para, mülk, hisse ve neredeyse değerli her şeyi takas etmenize yardımcı olur. Tüm bunları, geleneksel olarak her yerde bulunan aracıya ihtiyaç duymadan sorunsuz ve şeffaf bir şekilde yapabilirsiniz.

Teknoloji insanların bildiğimiz şekliyle iş yapma şeklini değiştirmeye devam ettikçe akıllı sözleşmeleri kullanmak kaçınılmazdır.

Akıllı sözleşme, kelimenin daha yaygın olarak kullanılan anlamında bir ‘sözleşme’ değildir. Akıllı sözleşme teriminin net bir tanımı yoktur ve örneğin yasal sözleşmeler söz konusu olduğunda, terimin kullanımı biraz yanlış olabilir. Özünde, akıllı bir sözleşme, sözleşmeyi kullanan tüm tarafların kabul ettiği belirli bir dizi koşulu tanımlar.

Akıllı Sözleşme Özellikleri Nelerdir?

Akıllı sözleşme nedir?

Blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmenin avantajları, üçüncü taraflara güvenme ihtiyacının ortadan kaldırılmasını içerir. Geleneksel olarak, iki taraf bir anlaşma yapmak isterse ve taraflar arasında güven olmadığında, işlemi tamamlamak için tarafların güvendiği bir bankacı veya avukat gibi bir aracı kullanmak için adımlar atılacaktır. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi ile, madencilerin işlem kuralları dahilinde kalması için hile yapmaktan daha güçlü teşvikler olması nedeniyle üçüncü taraf kullanma gerekliliği gereksiz kabul edilir.

Fikri Mülkiyet Koruması

Akıllı sözleşmeler, içerik oluşturucuların telif hakkıyla korunan çalışmalarını korumalarına yardımcı olur. Oluşturulan herhangi bir içerik parçasına, katkıda bulunanlara ve bölümlerine bağlı olarak sahiplik hakları atanır. İçerik satın alındığında, telif hakları otomatik olarak doğru tarafa verilir. Mülkiyetin net bir şekilde belirtilmesi ve otomatik ödeme, genellikle yaratıcı mülkiyete eşlik eden belirsizlikleri ortadan kaldırır.

Bankacılık

Akıllı sözleşmelerin finans dünyasında birçok uygulaması vardır. Örneğin, akıllı sözleşmeler, bir kredi için borç veren ve borç alan arasındaki etkileşimleri otomatikleştirebilir. Ek olarak, akıllı sözleşmeler borsada alıcılar ve satıcılar arasındaki işlemleri sorunsuz bir şekilde yürütebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilir.

Tedarik Zinciri (İthalat/İhracat)

Akıllı sözleşmelerin faydalarından biri, işlem şeffaflığını arttırmaktır. Bu, özellikle birçok aşamayı ve tarafı içeren karmaşık ithalat ve ihracat işlemlerinde faydalıdır. Şeylerin Internet (IOT) de daha kolay izlenmesi yaparak bu rol oynar. IoT bağlantılı cihazlardan toplanan bilgiler blok zincirine iletilir ve akıllı bir sözleşmede kodlanmış olayları tetikler. Örneğin, bir mal bir depodan bir gemiye taşınır. Geminin sistemi, üreticiye ödemenin serbest bırakılmasını tetikleyen öğenin iyi durumda alındığına dair onay gönderir. Bu işlemler son derece karmaşık hale gelebilir; Akıllı bir sözleşme süreci basitleştirir.

Sigorta

Akıllı sözleşmelerin amacı, verimliliği artırmak ve gereksiz üçüncü taraf etkileşimlerini ortadan kaldırmaktır. Sigorta endüstrisinde akıllı sözleşmeler, yönetim sürecinin en azından bir kısmını otomatikleştirir. Örneğin, eviniz için bir doğal afet poliçesi satın aldığınızı varsayalım. Bölgenize bir felaket gelir gelmez, otomatik olarak bir hak talebi oluşturulmasını tetikler. Hemen işlemeye başlayarak ve tüm süreci hızlandırır.

Akıllı sözleşmeler Blockchain ile nasıl ilişkilidir?

Akıllı sözleşmeler fikri, blok zinciri fikrinden (2008) önce geldi. Bununla birlikte, blok zinciri yaygın olarak entegre hale geldiğinden, akıllı sözleşmeler kolayca blok zinciri teknolojisinin en çok kullanılan uygulamasıdır.

Blok zincirinden önce, Szabo’nun akıllı sözleşme kavramının gerçek hayatta çok az uygulaması vardı ve sadece bir fikirdi. Bununla birlikte, blok zinciri teknolojisinin patlaması ile akıllı sözleşmelerin nasıl daha önemli hale geldiğini görmek kolaydır. Akıllı sözleşmeler, Ethereum gibi blok zincir ağlarına doğrudan entegre edildiğinden, akıllı sözleşmelerin gerçek hayattaki kullanımları, blok zincirinin büyümesiyle birlikte artmaktadır.

Popüler Akıllı Sözleşmeler Platformları

Ethereum Sanal Makinesinde (EVM) Akıllı Sözleşmeleri Kullanma

Ethereum , akıllı sözleşmeler oluşturmak için en önde gelen ağ olmaktan gurur duyan merkezi olmayan bir platformdur. Ethereum Sanal Makinesi (EVM), bu sözleşmeleri barındıran yalıtılmış bir çalışma zamanı ortamıdır. Ethereum’un ağ altyapısı, işlemleri kolaylaştırmak için kripto para birimi “eter” kullanır.

Ethereum kullanıcıları için iki ana hesap türü vardır:

 • Harici (Düzenli) Hesaplar – Bu hesaplar insanlar tarafından işletilir ve ether tutmak, diğer hesaplara ether göndermek, sözleşmeler oluşturmak ve halihazırda kurulmuş sözleşmelerden işlevleri çağırmak (kullanmak) için kullanılır.
 • Sözleşmeler – Sözleşme hesapları, içlerinde gömülü kod tarafından kontrol edilir. Bu sözleşmelerdeki kodlar kullanıcı tarafından değiştirilemez, ancak sözleşmede yer alan değerler ilgili işlemlerle değiştirilebilir. Sözleşmede yapılan tüm değişiklikler otomatik olarak blok zincirine kaydedilir.

Tüm hesapların, işlemler yoluyla değiştirilebilen kendi ether bakiyesine erişimi vardır.

NEO Sanal Makinesinde (NeoVM) Akıllı Sözleşmeleri Kullanma

NEO , akıllı sözleşmeler oluşturmak ve kripto para birimleri geliştirmek için kullanılabilecek, gelecek vadeden bir Çin blok zinciri platformudur. Sözleşmeler, Ethereum’da kullanılanlara çok benzer şekilde çalışır. Ancak NEO’nun optimal koşullar altında daha yüksek bir performans seviyesine sahip olduğuna inanılıyor.

Ayrıca Ethereum’dan daha esnek/genişletilebilir. Yalnızca tescilli dillerini kullanarak geliştirmeye izin veren Ethereum’dan farklı olarak, Solidity – NEO, geliştiricileri en önde gelen programlama dillerinin çoğunu kullanarak sözleşmeler oluşturmasına olanak tanır.

EOS Platformu ile Akıllı Sözleşmeleri Kullanma

EOS , şu anda geliştirilmekte olan ve akıllı sözleşme işlevselliğini vurgulayacak başka bir blok zinciri platformudur. Akıllı sözleşme kodunu yürütmek için Web Derlemesi (WASM) kullanır ve C++’ın bu ağ üzerinde sözleşmeler geliştirmek için en iyi dil olması beklenir.

Sözleşme işlevleri, Ethereum ağındakilere benzer şekilde çalışır, ancak ikisi arasında dikkate değer bazı farklılıklar vardır. Örneğin, EOS işlemleri yönetmek için bir Proof-of-Stake konsensüs mekanizması kullanırken, Ethereum Proof-of-Work konsensüsünü kullanır.

Sonuç

“Akıllı sözleşmeler tüm avukatların yerini alacak” gibi üstü kapalı açıklamalar yapmak doğru değil. Bu sadece durum böyle değil. Akıllı sözleşmeler özünde bir insan gibi “akıllı” değildir. Verimliliği arttırırlar. Bunlar bilgisayar programlarıdır ve çok zaman kazandırırlar, evet, ancak sözleşme sözleşmelerinin ihlali gibi konulara gelince, gerçek bir insan avukatın ve hakimin hangi kuralların ihlal edildiğini belirlemesi gerekecektir. Birçok büyük şirketin blok zinciri teknolojisine yönelmesiyle birlikte, akıllı sözleşmelerin gelecekte işlemlerin nasıl gerçekleştiği konusunda önemli bir rol oynayacağı açıktır, ancak akıllı sözleşme kullanımlarının kapsamının endüstrilerin seçtikleri ile sınırlı olduğunu anlamak önemlidir. 


Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kriptopedi

Filecoin Nedir? (FIL)

Yazar

tarih

Filecoin ($FIL), Protocol Labs tarafından oluşturulur ve Blockchain teknolojisi için finans dışında gerçek bir kullanım örneği sağlamayı amaçlar. Adından da anlaşılacağı gibi, her şey dosyalarla ilgilidir. Ancak sistem merkezi olmadığı için güvenlik ve kullanılabilirliği nasıl garanti ediyor? Ayrıca, dosyaları saklayanlar ücretli mi? Burada Filecoin’in ne olduğuna ve Çin’de neden oldukça sansasyon haline geldiğinin nedenlerine bakıyoruz.

Filecoin Nedir?

Filecoin, dosyaları depolayan kullanıcıları ödüllendiren merkezi olmayan bir dosya depolama ağıdır. Dosyaları tutanlara depolama madencileri denir. Kullanıcılar, depolama madencileri çalışmaları için ödüllendirilirken, dosyalarının depolanması için ödeme yapar.

Dağıtılmış doğası, eşler arası dosya depolama ve alma tasarımına izin verir. Platform, madencileri ödüllendirmek için kullanılan FIL adlı yerel bir sanal para birimine sahiptir.

Ağ, merkezileştirmeyi ortadan kaldıran gelişmiş bir yazılım geliştirme mimarisi olan Web3’ten esinlenmiştir. Filecoin, diğer merkezi olmayan platformlara da dosya depolama hizmetleri sağlayabilir. Ayrıca ağ, birlikte çalışabilirliği teşvik eden diğer blok zinciri platformları ile işlem etkileşimi sağlamanın bir yolunu tasarlar.

Filecoin Özellikleri

 • Filecoin, merkezi olmayan bir dosya depolama ağıdır. Kullanıcılar saklanacak dosyalarının ücretini öderken, depolamaya yardımcı olanlar $FIL jetonları ile ödüllendirilir.
 • Proje, 2017’de İlk Para Teklifinde (ICO) 200 milyon ABD Doları topladı. Ana ağ lansmanı 15 Ekim 2020’de saat 15:00 (UTC) civarında olacak.
 • Filecoin, Çinli firmaların Filecoin bulut madenciliği hizmetlerini pazarlamaya başladığı 2018’den beri Çin radarında zaten. Madenciliğin daha kolay olduğu kabul edilir çünkü özel madencilik cihazları gerekli değildir.
 • Filecoin, $FIL jetonlarının fiyatına ilişkin spekülasyonlar nedeniyle Çin’de de popüler. Bazı borsalar zaten bir IOU bazında $FIL ticareti sunuyor.

Filecoin Token $FIL nedir?

Filecoin token $FIL, platformun madencileri ödüllendirmek için kullanılan yerel sanal para birimidir. Filecoin ana ağının henüz başlamadığını ve FIL jetonlarının dolaşımda olmadığını unutmayın. Bununla birlikte, aşağıda görüleceği gibi, birkaç borsa halihazırda bir IOU bazında FIL ticareti yapmaktadır. Bu, kullanıcıların gelecekte yalnızca FIL belirteçleri alacağı anlamına gelir. Ancak, FIL’in her 24 saatte bir 100 milyon USD’den fazla işlem hacmine sahip olması ve fiyatların yukarı yönlü bir seyir izlemesi ile bu, meraklıları caydırmadı.

Filecoin ana ağının piyasaya sürülmesiyle (aşağıya bakın), Huobi Global $FIL’i başlatacak ve ticaret, para yatırma ve çekme işlemlerini başlatacak. Diğer borsalar da Binance ve FTX borsaları gibi 2017’den bu yana en çok konuşulan Çin projelerinden birini listelemek için acele ettiler.

Filecoin Nasıl Çalışır?

Platformdaki kullanıcılardan dosya depolama ücreti alınır. Ancak, depolama ücretleri, kullanıcının hız yerine yedekliliği seçip seçmediğine ve bunun tersine bağlı olarak değişir. Ayrıca, depolama fiyatları kullanılabilirlik ve talepten etkilenir.

Depolama madencileri/sağlayıcıları için

Filecoin protokolünde, bir depolama sağlayıcısı bir kişi veya bir kuruluş olabilir. Ve madenci olmanın tek kriteri boş bir sabit disk alanına ve internet bağlantısına sahip olmaktır. Madenciler ayrıca Filecoin kullanıcı havuzunun tamamına erişebilecekler.

Sorunsuz kullanım için ağ, madenciler için standart bir uygulama programlama arabirimi sağlar ve kullanılabilirliklerini bildirir. Bireysel pazarlama olmadan, depolama sağlayıcıları, kullanıcıları üzmek ve ödülleri çekmek için hıza, depolama alanına ve güvenilirliğe güvenir.

Filecoin, blok zincirindeki dosyaların doğru şekilde depolanıp depolanmadığını otomatik olarak kontrol eden kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir. Ek olarak, özellik, ağın hatalı madencileri ve yüklerinin diğer madencilere dağıtılmasını algılamasını sağlar.

Kendi kendini iyileştirme süreci, bir madencinin ağdaki geçmişini gösteren izler oluşturur. İyi bir itibar, onlara daha fazla depolama fırsatı ve dolayısıyla daha fazla ödül kazandırır. Sistem, Bitcoin (BTC) tarafından kullanılan iş kanıtı mekanizması gibi enerji yoğun olmayan dosya kanıtı ve depolama kanıtı mekanizmaları kullanır.

Genel depolama madencilerinin yanı sıra, geri alma madencileri de vardır. Bu tür madencilerin, en çok indirilen dosyaları önceden getirip yakındaki kullanıcılara teslim ettikleri için güçlü bir internet bağlantısına sahip olmaları gerekir. Daha sonra, ağ üzerinde sorunsuz bir trafik akışını kolaylaştırdıkları için ödüllendirilirler.

Continue Reading

Kriptopedi

Helium Coin Nedir? (HNT)

Yazar

tarih

Helyum (HNT), Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkezi olmayan, blok zincirle çalışan bir ağdır.

Piyasadaki çoğu kopya kripto paranın aksine gerçek hayatta kullanım sağlar.

HNT, kablosuz kapsama alanı sağlamak ve doğrulamak için ve ağdaki cihazlar Hotspot’lar aracılığıyla İnternet’e bağlandığında Hotspot’ların kazandığı yeni bir kripto para birimidir.

Temmuz 2019’da başlatılan Helyum ağı, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve düğüm ağı üzerinden veri göndermesine olanak tanır.

Helium Coin nedir?

HNT, aşağıdaki iki rolü yerine getiren Helyum blok zincirinin yerel bir simgesidir:

 1. Madencilik ödülü: Hotspot, ağdaki altyapıyı kurarak ve güvence altına alarak ve ayrıca veri aktararak HNT kazanabilir.
 2. Ağ hizmetleri için ödeme: HNT, hizmet ücretlerini ödemekten sorumlu Veri Kredileri (Helyum ağı üzerinden veri göndermeyi ve Helyum jetonlarını dönüştürmeyi gerektirir) oluşturmak için tüketilebilir.

Düğümler , kablosuz ağ geçidi ve Blockchain madencilik cihazının bir kombinasyonu olan Hotspot’lar olarak adlandırılır.

Açıklığa kavuşturmak için, düğümleri işleten kullanıcılar, böylece Helium’un yerel kripto para tokeni HNT’de madencilik yapar ve ödüller kazanır.

Helium’un misyonu, IoT iletişimini çok daha rafine ve geleceğe hazır hale getirmektir.

HNT Piyasasına Genel Bakış

Makale yazım tarihi itibariyle Helyum, piyasadaki en büyük 61. Cryptocurrency olarak yer alıyor.

Dolaşımdaki arz miktarı 98,513,567.50 HNT olup, piyasa değeri 1,731,450,839 dolardır.

HNT dağıtımı üç farklı sektöre ayrılmıştır:

 • Ağ Veri Aktarımı (%30) – İşitme cihazları ve paketlerini internete aktaranlara ödül.
 • Hotspot Infrastructure (%35) – Proof-of-Kapsam Kanıtı (PoC) zorluklarına katılmak, tanık olmak ve oluşturmak için ödüllendirilir .
 • Helium, Inc. ve Yatırımcılar (%35) – Blok zinciri yönetimini yönetecek kuruculara, yatırımcılara ve kuruluşlara atanır.

Helium Coin Nereden Alınır?

Kripto paranın popülaritesi arttıkça daha fazla borsanın HNT eklemesi muhtemeldir.

Helyum parasını sektördeki en büyük ve en güvenilir borsalardan biri olan Binance , Binance US veya Crypto.com’dan satın alabilirsiniz. HNT satın almak için hangi borsayı kullanacağınız size kalmış.

Binance ve Crypto.com ayrıca kripto paranın HNT/USDT ve HNT/BTC çiftlerinde alım satımına da izin veriyor.

Helium Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Burası işlerin daha da ilginçleştiği yer.

Hotspot madenciliğinin GPU’lar için büyük bir rekabet olacağını düşünüyorum.

Sıcak noktalarla HNT madenciliği yapmak için pahalı veya savurgan GPU’lar değil, radyo teknolojisi kullanırsınız.

Yüksek elektrik faturalarını ve karmaşık kurulum prosedürlerini unutun. HNT madenciliği, farkına bile varmadan aradığınız şeydir.

Helyum madenciliğine başlamanız için Basit bir Hotspot cihazı ve internet bağlantısı yeterlidir.

Sadece telefonunuza mobil uygulamayı indirin ve etkin noktayı etkinleştirin. Hotspot, cihaz verilerini aktarmaya ve HNT kazanmaya başlayacaktır.

Hotspot’lar, Helium LongFi kullanan çevrenizdeki milyonlarca cihaz için kilometrelerce kablosuz ağ kapsama alanı sağlar. Ödül olarak HNT coin alırsınız.

Ve yenilikçi bir çalışma kanıtı modeli (biz buna “ Kapsam Kanıtı ” diyoruz ) sayesinde, Hotspot’unuz saatte yalnızca 5W elektrik kullanır.

Continue Reading

Kriptopedi

Ethereum 2.0 Nedir?

Yazar

tarih

Serenity olarak da bilinen Ethereum 2.0, Ethereum’un performansını ve işlevselliğini çeşitli şekillerde geliştirmek için Ethereum topluluğunda ileri bir tarihte yayımlanacak olan geliştirmedir.  

ETH 2.0 tamamen farklı bir proje olduğundan, buna Ethereum güncellemesi demek biraz yanlış olabilir. ETH 2.0 yalnızca işlemlerin hızlarını iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda güvenlikten ödün vermeden blok zincirinin ölçeklenebilirliğini ve programlanabilirliğini de geliştirecektir.

Ethereum 2.0 işlem hızını 15TPS’den binlerce TPS’ye çıkarması bekleniyor. Şu anda, Ethereum’un mimarisi bir Proof Of Work (PoW) tarafından korunuyor ve şimdi yaklaşmakta olan geliştirme ile Proof Of Stake (PoS) konsensüsüne geçmeyi planlıyor. Bu, madenciliği daha demokratik ve ekonomik olarak uygulanabilir kılmak için yapılacak. 

PoW algoritmasında, blok ödülü ve işlem ücretleri karşılığında tüm işi madenciler yapar ve ağın güvenliğini sağlar. PoS’ta ise madenciler yoktur, bunun yerine yeni ETH basılır ve işlemler algoritmik olarak seçilen doğrulayıcılar tarafından işlenir. Kullanıcılar ETH tokenleri kilitleyerek ağa güvenlik sağlarlar. 

Ethereum geliştiricileri, blok zinciri alanında büyük bir evrim ilerlemesi sağlamak için çok heyecanlılar. ETH 2.0 , 9 farklı mühendislik ekibi tarafından inşa ediliyor. Bu ekipler, Ethereum Vakfı ve Ethereum topluluğu tarafından finanse edilmektedir. Farklı kullanım durumları için farklı müşteriler hedeflenir; örneğin, bir istemci akıllı telefonlar için optimize edilirken diğeri büyük işletmeler için oluşturulur. ETH 2.0 ekiplerinin sektördeki en deneyimli ve yetenekli protokol tasarımcıları olduğunu biliniyor.

ethereum 2.0 nedir , ETH 2.0 nedir

ETH 1.0 ve ETH 2.0 Arasındaki Farklar

Eth 1.0 ve ETH 2.0 çeşitli şekillerde farklılık gösterir. Proof of Stake(PoS)‘a geçiş ve Shard Chains’in piyasaya sürülmesi, ETH 2.0’ı eski versiyonundan daha verimli hale getiriyor. 

 • PoS, blok zincirinde bloklar oluşturmak için fiziksel bilgi işlem gücüne (madenciler olarak da bilinir) ve elektriğe dayanan PoW’dan farklı olarak, PoS doğrulayıcılara (sanal madenciler) ve eter mevduatlarına dayanır. Böylece gelişmiş güvenlik, ölçeklenebilirlik ve enerji verimliliği sağlar. 
 • Shard Chains: ETH 2.0’daki ikinci gelişmedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, parça zincirleri, işlemlerin art arda değil paralel olarak işlenebildiği Ethereum blok zincirinin verimini iyileştirmeyi amaçlayan bir ölçeklenebilirlik mekanizmasıdır. İşlemleri hızlı bir şekilde işleme yeteneğini etkileyen tek bir zincir kullanan ETH 1.0’dan farklıdır. 

Ethereum 2.0 Çıkış Tarihi

Ethereum 2.0 ne zaman yayınlanacak? Bir süredir herkesin merak ettiği bir sorudur. Ethereum 2.0 Ocak 2020 yılında birinci fazının yayımlanması gerekiyordu; ancak, diğer çeşitli faktörlerin yanı sıra ağın tasarımındaki son dakika değişiklikler ve ekstra testler nedeniyle piyasaya sürülmesi birkaç kez ertelendi veya geri itildi. Şuan için kesin bir tarih verilmemiş olsa dahi bilinen en kesin bilgi ETH 2.0’ın Fazlar halinde piyasaya sürüleceğidir.

Ethereum 2.0  yükseltmesinin bir gecede tam olarak görünmeyeceğini not etmek çok önemlidir; bunun yerine, kademeli olarak üç aşamada piyasaya sürülecek. İlki, piyasaya sürülmesi planlanan Faz 0 olacak. Bu, geçiş sürecinde herhangi bir kesinti veya kesintiyi önlemek için Proof of Work ile birlikte Proof of Stake mekanizmasının etkinleştirilmesi için fırsat sağlayacaktır. Faz 0 Beacon Chain olarak da anılır. Ayrıca Ethereum 2.0 yükseltmesinin erken aşamalarında madencilik her zamanki gibi devam edecektir.

Ethereum 2.0  yükseltmesinde son evre olan Faz 2 para çekme, transfer, çapraz parça transferlerinin yanı sıra uygulama oluşturma yeteneğinin kilidini açacağı söyleniyor. Ethereum 1.0Ethereum 2.0 tarafından devralınacak ve bu, Proof of Work’ün sonu anlamına gelecektir.

Continue Reading

Popüler