Algorand Nedir ? (ALGO)

Algorand Nedir ? (ALGO)

2017 yılında MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan Algorand, tamamen merkezi olmayan, güvenli ve ölçeklenebilir bir blok zinciridir. Silvio projeyi oluşturmak için uluslararası alanda tanınan bir araştırmacı, matematikçi, kriptograf ve ekonomist ekibiyle çalıştı.

Algorand Blockchain Üçlemesini Çözmeye Çalışıyor

Blockchain Üçlemesi

Trilemma, tüm kripto para birimleri için en büyük engellerden biridir. Trilemma Blockchain‘de meydana gelen bir durumdur. Blok zinciri teknolojisinin üç temel kavramının hepsinin eşit olarak karşılanamamasıdır. Bu üçleme güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetçiliktir.

  • Merkezi olmayan: Merkezi bir noktaya dayanmayan blok zinciri sistemi oluşturmak. Bu sistem zaten Blockchain’in temelinde ve çıkış amacında var. Geleneksel finans sisteminde işler tamamen merkezi uygulanırken Blockchain teknolojileri bu uygulamayı oylama sistemine çevirerek bir çeşit merkeziyet mottosunu benimsemektedirler.
  • Ölçeklenebilir: Merkezi olmayan sistemin uygulanması kolay görünüyor ancak bu yapı ölçeklenebilirlik problemini oluşturuyor. Ölçeklenebilirlik; Blockchain sisteminde sürekli artan işlemi idare etme durumudur. Ölçeklenebilirlik sisteminin sorunsuz çalışması için çok büyük oranda enerji ihtiyacı doğuyor. Bunu İzlanda ülkesinin harcadığı elektrik tüketimi ile örneklendirebiliriz.
  • Güvenlik: Blockchain sisteminin sorunsuz bir şekilde saldırılara, hatalara ve beklenmedik sorunlara karşı savunma yapısı da güvenlik olarak adlandırılabilir. Çünkü merkeziyetsiz bir yapı kurulduğunda ölçeklendirme problemini çözerken güvenliği kontrol altına almadığınız takdirde “Trilemma” çıkmazı meydana gelir. Kripto paralar ile ilgili duyulan “hack” haberleri de bu sebeple meydana gelmektedir.

Algorand Konsensüs Mekanizması

Algorand, Pure Proof of Stake olarak adlandırdıkları bir Proof of Stake konsensüs mekanizması kullanır. Protokolün arkasındaki fikir, herkesin yeni bloklar oluşturmak için oylamaya katılabilmesidir.

Algorand, blokların nasıl doğrulandığı ve blok zincirine nasıl yazıldığı konusunda iki aşamalı bir sistem kullanır.

Algorand Nedir?

Değişken Rastgele İşlev tarafından bir blok lideri seçilir ve yeni bir blok önerilir. Blok lideri, şu anda çevrimiçi olan herhangi bir hesap olabilir. Bir hesap ne kadar çok ALGO tutarsa, blok lideri olarak seçilme olasılığı o kadar artar.

Blok, çift ​​harcama işlemi içermediğinin kontrol edildiği “onay oylaması” aşamasına geçer . Blok, çift harcama işlemi içermediği sürece geçirilir ve blok zincirine yazılır.

Bir bloğun kötü amaçlı olduğu kabul edilirse ağ kurtarma moduna geçecektir. Eski blok kurtarma modundan atılırken yeni bir blok lideri seçilebilir ve oylanabilir.

Algorand Geleceği

Ethereum ağındaki yüksek ücretlerin gösterdiği gibi, ölçeklenebilen merkezi olmayan, akıllı bir sözleşme platformuna gerçek bir ihtiyaç var. Algorand, merkezi olmayan, hızlı ve güvenli olan bu mükemmel üçlüyü karşılamayı vaat ediyor.

Algorand’ın Ethereum‘un benimsenmesine rakip olabilmesi için uzun bir yolu olsa da, teknoloji iyidir ve token dağıtım modeli, insanları projeye yatırım yapmaya teşvik etmenin ustaca bir yoludur.