Altın Yatırımcıları İçin Kritik Gün

Altın Yatırımcıları İçin Kritik Gün

Altın yatırımcıları, Fed’in varlık alımını azaltacağı haberinden sonra gidişatın ne şekilde olacağı bugün açıklanacak ABD tüketici enflasyonu ile belli olacak. Enflasyon artışının beklenilenin üzerinde çıkması durumunda varlık alımı hız kazanabilir ve altın fiyatları baskılanabilir.

FED Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunarak enflasyonu istenilen seviyede tutmak amacıyla varlık alımlarının azaltılabileceğini söylemişti.

Yatırımcılar, bugün açıklanacak olan ABD tüketici enflasyonu verisine kilitlenmiş durumda, Altın ise varlık alımı azaltma politikası takvimine göre yatay bir şekilde seyir izliyor.

ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE), salı günü TSİ 15:30’da açıklanacak.

Yatırımcıları tüketici enflasyonu mevzusunda endişelendiren ise beklenenden yüksek gelen ABD üretici enflasyonu oldu. Covid-19 pandemisi sebebiyle ÜFE Ağustos’ta aylık bazda yüzde 0.7 artarken, yıllık yüzde 8.3 artış ile 2010’dan beri en büyük artışı yaşamıştı.

Eylül ayı başlarında ABD Çalışma Bakanlığı, Ağustos ayında eklenen yeni tarım dışı bordro işleri için iş raporunu yayınladı. Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlar beklentilerin çok altında gelirken son derece hayal kırıklığı yaratmıştı. Dow Jones tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerden eklenen istihdam için tahminler, geçen ay 720.000 yeni istihdam öngördü. Gerçek rakamlar, geçen ay sadece 235.000 istihdam artışıydı.

Bloomberg News‘e göre, “Salı günü yayınlanacak Ağustos verileri, Bloomberg anketlerine göre, ABD tüketici fiyatlarındaki yıllık büyümenin Ağustos ayında üst üste üçüncü ay boyunca %5’in üzerinde kaldığını gösterecek şekilde ayarlandı. Medyan tahmin %5,3 idi. Diğer gelişmiş ülkelerin çoğu da bir artış gördü – neredeyse o kadar büyük değil.”

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta global altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen 490 TL seviyesine kadar tırmanmıştı. Ons altının tersine geçen haftayı kazançla kapatan gram altın, bugün itibariyle 485 TL civarında işlem görüyor.