Amazon Stellantis Grubu İle Anlaşma Yaptı

Amazon Stellantis Grubu İle Anlaşma Yaptı

Las Vegas’taki elektronik yüksek kitle CES fuarı eşliğinde Fransız-İtalyan-Amerikalı otomobil üreticisi Stellantis ve Amazon, geleceğin bağlantılı araçlarını oluşturmak için uzmanlıklarını birleştirmek istiyor.

On dört otomobil markasının ana şirketi ile e-ticaret ve bulut devi arasındaki ortaklık, yazılım geliştirme, veri depolama ve eğitime odaklanacağı belirtildi.

Peugeot-Citroën ve Fiat-Chrysler’in birleşmesinden bir yıl önce doğan Stellantis, tüm araç verilerini Amazon’un sunucularına aktarmak zorunda kalacağı belirtildi.

Otomotiv grubu, Jeff Bezos’un şirketi ile birlikte “Akıllı kokpit ” yazılımını da tasarlayabilir. Diğer şeylerin yanı sıra Amazon sesli yardım, Alexa, GPS rehberliği, araç bakım yönetimi, çevrimiçi alışveriş platformları ve ödeme hizmetlerini içeren akıllı bir iç mekandır.

Stellantis grubu twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile araç içi deneyimi dönüştürecek ve Stellantis’in yazılım dönüşümünü hızlandıracak çok yıllı küresel anlaşmaları duyurdu.

Stellantis, Tesla İle Aradaki Farkı Kapatmak İstiyor

Bu işbirliği, Amerikan distribütörünün ulaşım sektöründeki yükselişini sürdürmesine ve otomotiv grubunun Tesla ile arasındaki açığını azaltmasına yardımcı olacağı düşünülüyor. Stellantis, tüm araçlarını birbirine bağlayarak, şu anda 400 milyon avro olan gelire kıyasla 2026 yılına kadar yılda 4 milyar avroya ulaşmayı bekliyor.