Amerika Ekonomisi Beklenenden Daha Az İstihdam Yarattı

Amerika Ekonomisi Beklenenden Daha Az İstihdam Yarattı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü yayınladığı aylık raporuna göre, Amerika ekonomisi Aralık ayında işgücü kıtlığı nedeniyle beklenenden önemli ölçüde daha az iş yarattı ve işgücü piyasası, COVID-19 salgınıyla ilgili faaliyetlerde işgücü piyasasındaki aksaklıklar nedeniyle geri kalabilir. Aynı zamanda, işsizlik oranı bir ay önceki %4,2’den %3,9’a düştü, bu da işgücü piyasasındaki kalıcı gerilimleri yansıtan bir düşüş. Konsensüs %4,1 olarak verildi.

Pek çok gözlemci, virüsün Omicron varyantının, günlük yeni COVID-19 vakalarının Pazartesi günü yaklaşık bir milyona ulaştığı ve dünya çapında benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştığı Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmasıyla işlerin geride kalmasını bekliyor. 

Bu Biden yönetimine büyük bir darbedir. ABD ekonomisi Aralık ayında 199.000 iş yaratırken, fikir birliği (440.000) iki katından fazlasını bekliyordu. İşgücü piyasasında devam eden gerilimin bir işareti, ücretler geçen ay ABD’de %0,6 arttı. İki yıllık bir pandemiden sonra, Atlantik’in diğer tarafındaki işgücü piyasası, bulaşma salgınlarının sarsıntılarından muzdarip olmaya devam ediyor.

Yeni zirvelerle işaretlenen 2022’nin başlangıcından sonra, Fed’in Aralık toplantısından alınan tutanakların merkez bankasının faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmek zorunda kalabileceğini göstermesinin ardından hissiyat Çarşamba günü keskin bir şekilde değişti.

ING analistleri, Fed’in protokollerinin etkilerinin hala piyasalarda yansıtıldığını, tahvil getirilerini artırdığını, yükselen hisse senetlerini vurduğunu ve doları desteklediğini söylese de, Perşembe akşamı Wall Street istikrar kazandı.

Uzun vadeli Hazine getirileri Cuma günü yeniden yükseldi, ancak ABD tarım dışı istihdam raporunun ardından kısa vadeli devlet tahvilleri düştü. Analistler, verilerin Fed’in Mart toplantısında veya daha önce faiz oranlarını yükseltmesi için yeterince güvenilir olduğunu söylüyor.

Minneapolis’teki Allianz Investment Management’ın kıdemli yatırım stratejisti Charlie Ripley“Bugünün raporu Fed’in gözlerini açmalı, çünkü sıkı bir iş piyasası enflasyonu sadece alevlendirecek, Fed’in Ocak toplantısında daha hızlı bir politika iptali düşünmemesi şaşırtıcı olurdu.” dedi.

Gösterge 10 yıllık Hazine getirisi, ücretlerin açıklanmasından önceki %1,7461’den %1,7673’e yükseldi.

İşsizlik Oranı Azaldı

İşsizlik oranı yine de düşmeye devam etti, beklenenden fazla, %3,9’a (-0,3 puan) düşerek pandemi öncesi seviyesine (%3,5) yaklaşıyor. Hayal kırıklığı yaratan istihdam yaratımları Kasım ayında ekonomistlerin beklentilerinin çok altında (249.000 yukarı revize edildi) olanların üstüne geldi.

Tahıl Fiyatları 10 Yılın Zirvesinde

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından sağlanan bilgilere göre 2021 yılı tahıl fiyatları 2012 yılından bu yana maksimum seviyeye ulaşmış ve 2020 yılı rakamlarına oranla %27,2 oranında artış gerçekleşti.Aynı zamanda, mısır fiyatları %44,1, buğday fiyatları %31,3 artarken, pirinç fiyatları %4 düştü

İlgili İçerik