Apple Kendi Arabasını Piyasaya Sürmek İstiyor. Apple Hisseleri Tavan Yaptı.

Apple Kendi Arabasını Piyasaya Sürmek İstiyor. Apple Hisseleri Tavan Yaptı.

19 Kasım’da Apple’ın sermayesi 2,6 trilyon dolara çıkarak rekor kırdı. Sebebi şirketin kendi kendine giden araba ve 2025 yılında piyasaya sürmeyi planladıkları araba çalışma planlarını hızlandıracağını belirten bir mesaj oldu.

Apple Kendi Arabasını Piyasaya Sürecek. Araba Hakkında Bilinenler

Şirket, 2014 yılında Project Titan’ın bir parçası olarak otomatik pilot üzerinde çalışmaya başladı. Bu süre zarfında iki seçenek düşünüldü. İlki sürücünün sürüşe katılımını azaltacak bir otomatik pilotun geliştirilmesi, ikincisi ise tamamen insansız bir araba. 

Apple Kendi Arabasını Piyasaya Sürmek İstiyor. Apple Hisseleri Tavan Yaptı.

Reuters, Apple’ın otomobili için 2024’te olası bir lansman tarihi bildirdiğinde, böyle bir plan için pandemi, çip krizi ve lojistik eksiklikler dikkate alınmamıştı. Bloomberg’e göre, 5-7 yıllık bir tarih uzun süredir tartışılıyor ve şimdi teknoloji şirketi, arabayı 2025’te gösterme çabalarına odaklanıyor.

Apple’ın 2025 yılında piyasaya sürmeyi planladığı araç için tüm güvenlik gereksinimlerini ne kadar hızlı ve başarılı bir şekilde yerine getirdiğine bağlı olacaktır. Bu nedenle, bazı çalışanlar arabanın 4 yıl içinde piyasaya sunulması hakkında şüpheci görünüyor.

Apple, işi hızlandırmak ve yine de hedefe ulaşmak için otomatik pilot tasarlama konusunda deneyimli mühendisler ve işçileri işe alıyor. Özellikle Apple, General Motors ve Volvo’dan çalışanları işe aldı.

Piyasa Nasıl Tepki Verdi

CNBC’ye göre, haberler sonrasında Apple hisseleri % 1.7 yükseldi. Şirketin sermayesi 2,6 trilyon dolara yükseldi ve bu da Microsoft’u geçmesine ve ilk sıraya geri dönmesine izin verdi. Buna ek olarak Apple yılbaşından bu yana %21 oranında büyüme kaydetti.