AVAX Coin Nedir?

AVAX Coin Nedir?

AVAX coin, Avalanche ağını güvence altına almak ve platformda yeni ağlar oluşturmak için kullanılan bir kripto paradır.

Açık kaynaklı bir platform olan Avalanche, kullanıcıların merkezi olmayan finans uygulamaları ve kurumsal blok zincirlerle çalışabilen ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Buradaki ana amaç, Avalanche’daki geliştiricilerin kolayca güçlü, güvenilir ve güvenli uygulamalar ve karmaşık kural kümelerine sahip özel blok zinciri ağları oluşturmasına veya mevcut özel veya genel alt ağlarda uygulamalar oluşturmasına izin vermektir.

Avalanche ise, işlemleri bir saniyeden daha kısa sürede onaylayabilen, tüm Ethereum geliştirme araç setini destekleyen ve milyonlarca bağımsız doğrulayıcının tam blok yapıcılar olarak katılmasına izin veren ilk akıllı sözleşme platformu olduğunu söylüyor.

Avalanche platformu son derece güvenilirdir ve hatta saldırılara karşı %51 dirençlidir. Avalanche mimarisi, konsensüs makineleri, sanal makineler, zincirler ve alt ağları içerir. Çığdaki her şey bir alt ağ olarak tasarlanmıştır ve her zincir bir alt ağın parçası olarak çalışır. Doğrulayıcılar ise “birincil ağın” üyesi olmalıdır. “Birincil ağ” da zincirler vardır: Platform zinciri, borsa zinciri ve sözleşme zinciri.

Avax Coin Nedir

P-Chain olarak adlandırılan platform zinciri, Avalanche üzerinde doğrulayıcıları koordine eden, aktif alt ağları takip eden ve yeni alt ağların oluşturulmasına izin veren meta veri zinciridir. Öte yandan X-Chain, Avalanche’daki varsayılan varlık zinciridir ve yeni varlıkların oluşturulmasına, varlıkların kendi aralarında alışverişine ve alt ağların transferine izin verir.

Son olarak, sözleşme zinciri, Avalanche’daki varsayılan akıllı sözleşme zinciridir ve Ethereum uyumlu akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını sağlar.

AVAX Coin incelemesi

AVAX coin özellikle Türkiye’de büyük ilgi gördü ve olumlu eleştiriler aldı. Çünkü başında bir Türk var. Türk kullanıcılarının projeye daha olumlu yaklaşmasını sağlayan projenin başında Prof. Dr. Emin Gün Sirer bulunuyor.

Ancak AVAX yayınlanır yayınlanmaz tüm dünyadan büyük ilgi gördü ve Binance gibi büyük bir borsa ile 24 saat ara vermeden ilk resmi listelemesini yaptı. Binance listelenmesi ile 10 kat artış yaşayan AVAX ile ilgili yorumlar oldukça olumlu oldu.

AVAX coin fiyatı

Avax coin nasıl alınır gibi konulara ilgi duyanlar için öncelikle güncel fiyatlardan bahsetmek faydalı olacaktır. Makalenin yayımlandığı tarihte 389 türk lirasından işlem gören AVAX, CoinMarketCap verilerine göre 84 milyar liralık piyasa değeri ile ilk 100 kripto para arasında 21. sırada yer alıyor.

AVAX Coin nereden satın alınır?

AVAX coini dünyanın ilk resmi listeleme ve işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance ile satın alabilirsiniz.