Avrupa Enflasyonu Yeni Bir Rekor Daha Kırdı

Avrupa Enflasyonu Yeni Bir Rekor Daha Kırdı

Avrupa enflasyonu Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak Avrupa Merkez Bankası’nın politikası hakkında daha fazla soru işaretine neden oldu.

Bugün temin edilen ön veriler, geçen yılın aynı ayına kıyasla aylık manşet enflasyonun %5 olduğunu gösterdi. Bu rakam, rekor seviyedeki en yüksek rakam ve Kasım ayındaki %4,9’luk rekor seviyeyi takip ediyor.

Avrupa Enflasyonu Yeni Bir Rekor Daha Kırdı
Avrupa Birliği 2011-2021 Yılları Enflasyon Oranları

CFO’ların Avrupa Merkez Bankası’nın artan fiyatlara karşı daha agresif bir duruş sergilemesi gerekip gerekmediğini tartışmasıyla, son aylarda istikrarlı bir yükselişin ardından enflasyon dikkatleri üzerine çekti.

Merkez bankası geçen ay aylık varlık alımlarını azaltacağını söyledi, ancak 2022’de benzeri görülmemiş bir teşvik düzeyiyle devam etme sözü verdi.

ECB duruma ilişkin yaptığı açıklamada, “Enflasyonu orta vadede %2’de sabitlemek için parasal düzenlemeye hala ihtiyaç var” dedi.

Mali düzenleyici tarafından Aralık ayında güncellenen tahminlere göre, manşet enflasyon hem 2023’te hem de 2024’te %1,8 olacak. Ancak bu rakamın bankanın 2022 hedefi olan %3,2’yi aşması bekleniyor.

Ekonomistler, Covid-19 salgını ve enflasyonun 2022’deki ekonomik performans için en büyük riskler arasında olduğunu savunuyorlar.

Berenberg’deki analistler, gelecek yıl için küresel tahminlerinde, enflasyon yükselmeye devam ederse, merkez bankalarının niceliksel genişleme politikalarını keskin bir şekilde yavaşlatmak zorunda kalabileceğini söyledi.

ECB’nin 2023 baharında ilk zammın önünü açabileceğini de eklediler.