Avrupa İmalat Sektöründe Pandemi Etkisi Devam Ediyor

Avrupa İmalat Sektöründe Pandemi Etkisi Devam Ediyor

Euro bölgesindeki imalat faaliyeti geçen ay güçlü kalmaya devam etti, ancak tedarik zinciri sorunları ve üretim maliyetlerinde keskin bir artışa yol açan lojistik güvenlik açıkları tarafından kısıtlandı.

Koronavirüs pandemisinin neden olduğu devam eden aksamaların yanı sıra ağır kamyon şoförleri sıkıntısı, üretim sıkıntısını tetikledi ve fabrikaları ihtiyaç duydukları hammaddeleri elde etmek için mücadele etmeye zorladı.

Nihai IHS Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ekim ayında 58,6’dan 58,3’e düşerek sekiz ayın en düşük seviyesine geriledi ve orijinal 58,5 tahminin gerisine düştü, ancak yine de büyümeyi düşüşten ayıran eşiğin oldukça üzerinde.

Önümüzdeki Perşembe günü beklenen ve ekonomik sağlığın güçlü bir göstergesi olarak görülen Bileşik PMI, geçen yıl Haziran ayından bu yana en düşük seviyesi olan 53,3 puana geriledi.

Bert Colin, “Genel olarak, talep çok güçlü olmaya devam ediyor ve bu olumlu bir işaret. Ancak, kaynak sıkıntısı ve ulaşım problemleri imalat sektörü üzerinde wreak tahribat devam ve bu sorunların yakın gelecekte de kalması muhtemeldir“ dedi. 

Avrupa İmalat Sektöründe Pandemi Etkisi Devam Ediyor

İtalya Pandemi Etkisinden Ayrışıyor

Tedarik zinciri sorunları ve artan enflasyon Fransız, Alman ve İspanyol fabrikalarını vurdu, ancak İtalyan üretimi sağlıklı bir büyüme kaydetti ve Haziran ayından bu yana en yüksek hızda büyüdü.

ABD’de imalat faaliyeti yavaşladı ve tüm endüstriler hammaddeler için rekor teslim süreleri rapor etti ve bu da aksayan tedarik zincirlerinin dünyanın en büyük ekonomisinde büyümeyi boğmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, artan girdi maliyetleri, malzeme kıtlığı ve Çin’deki yavaş büyüme bölgenin görünümünü karartmasına rağmen, yükselen ekonomilerde COVID-19 vakasında bir düşüş gördükçe Asya’daki imalat faaliyeti Ekim ayında hızlandı.

Euro bölgesi emtia fiyat endeksi, anketin 1997 ortasında başlamasından bu yana en yüksek seviye olan 89,5 puana yükseldi. Blok ekonomisi yaz boyunca büyümeye devam etse de, enflasyon beklentileri aştı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı  Christine Lagarde  geçen Perşembe günü, enflasyonun uzun süre yüksek kalacağını kabul etti, ancak bu, fiyat baskılarının ECB’nin faiz oranında önümüzdeki yıl kadar erken bir artışı tetikleyeceği anlamına gelmiyor.