Avrupada Gaz Fiyatları Yüzde 11.6 Düştü

Avrupada Gaz Fiyatları Yüzde 11.6 Düştü

ICE Vadeli İşlemler verilerine göre, Avrupa’da gaz vadeli işlem fiyatları ticaretin kapanışıyla %11’den fazla düşerek bin metreküp başına 840 doların altına düştü.

En likit Avrupa merkezi olan Hollanda TTF endeksine göre bir sonraki Aralık – gaz vadeli işlemlerinin maliyeti, ticaretin açılışında bin metreküp başına 900 doların hemen altındaydı. Gün boyunca fiyatlar 890-930$ civarında dalgalandı ve işlem seansının sonunda keskin bir şekilde 838,4$’a düştü. Önceki işlem gününe oranla yaklaşık %11,6 düşüş gerçekleşti.

Fiyatları düşüren piyasa, Rus gaz arzındaki artışa duyarlı hale geliyor. Böylece 8 Kasım akşamı Yamal-Avrupa boru hattı üzerinden Polonya’dan Almanya’ya pompaj yeniden başlatıldı. Bu sabaha kadar saatte 850 bin metreküpü aşan teslimatlar, Pazartesi akşamından bu yana iki katından fazla arttı. Gün boyunca teslimatlar saatte 860 ila yaklaşık 875 bin metreküp arasında değişiyordu. Aynı zamanda Gazprom, Çarşamba günü Polonya ve Ukrayna üzerinden gaz geçişi için ek gaz iletim sistemleri (GTS) kapasitesi ayırmadı.

Bugün, Uzhgorod koridorundan Slovakya’ya (Rusya Federasyonu’nun Ukrayna üzerinden ana gaz geçişi buradan geçiyor) ve ayrıca Yamal-Avrupa gaz boru hattı üzerinden Polonya’nın Almanya’ya geçişi için başvurular arttı. Toplamda Pazartesi günü seviyesine yaklaşık 30 milyon metreküplük bir artıştan bahsedebiliriz. Karşılaştırma için, Gazprom web sitesindeki verilere göre, 7 Kasım’da AB’ye yapılan gerçek gaz arzı yaklaşık 300 milyon metreküptü.

ABD Şirketlerinin Halka Arz Sayısı Rekor Kırıyor

2021'in ilk üç çeyreğinde Wall Street'te 1996'nın tamamından daha fazla halka arz gerçekleşti. FactSet'e göre bu, halka arz için en iyi yıl.Bu yılın ilk dokuz ayında, Amerika Birleşik Devletleri'nde, 1996'nın tamamında 664 ve geçen yıl 555'ten 785 şirket halka arz edildi.

İlgili İçerik

Avrupa’da gaz fiyatları yaz sonu ve sonbahar başında keskin bir şekilde yükseldi. Ağustos ayının başlarında, Hollanda TTF endeksindeki en yakın vadeli işlemlerin tahmini fiyatı bin metreküp başına yaklaşık 515 dolardı ve Eylül sonunda bu rakam iki katından fazla arttı. Uzmanlar, Avrupa’daki gaz fiyatlarındaki artışı çeşitli faktörlere bağladı: “Avrupa’daki yeraltı depolama tesislerinin düşük doluluk seviyesi, ana tedarikçilerden gelen sınırlı arz ve Asya’da sıvılaştırılmış doğal gaza yönelik yüksek talep olabilir.”

Tüm zamanların en yüksek değeri olan 1937 $’a 6 Ekim’de ulaşıldı ve ardından gaz fiyatları düşmeye başladı. Kasım ayının ilk gününde – bir buçuk aydır ilk kez – vadeli işlemlerin fiyatı bin metreküp başına 750 doların altına düştü.