Avrupa’da Sanayi Üretimi Beklenenden Fazla Gerçekleşti

Avrupa’da Sanayi Üretimi Beklenenden Fazla Gerçekleşti

Cuma günü açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi sanayi üretimi Eylül ayında beklenenden daha az düşerek, dayanıklı tüketim sektöründeki yüksek üretime bağlı olarak yıllık sanayi üretiminin beklenenden daha iyi gelmesine neden oldu.

Avrupa Birliği istatistik ofisi Eurostat, 19 euro bölgesi üye ülkesindeki sanayi üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre %0,2 düştüğünü ve geçen yılın aynı dönemine göre %5,2 arttığını bildirdi.

Reuters anketine katılan ekonomistler, Eylül ayında aylık %0,5 ve yıllık %4,1 düşüş tahmin ediyorlardı.

Gıda veya giyim gibi dayanıksız tüketim mallarının üretimi aylık %1,0 arttı ve Eylül 2020’ye göre %8,5 arttı.

Makine ve teçhizat gibi sermaye malları üretimi, bir önceki aya göre %0,7 daha düşük, ancak geçen yıla göre %5,9 daha yüksekti. Ara malı üretimi de Eylül ayında bir önceki yıla göre %5,0 artarak %0,2 düştü.

Avrupa Komisyonu 2021 Yılı İçin Büyüme Tahminini Artırdı

Avrupa Komisyonu, koronavirüs pandemisinin neden olduğu durgunluktan toparlanan ve bütçe açıkları ve devlet borç kesintileri sonucunda 2022'de güçlü bir şekilde büyümeye devam eden euro bölgesi ekonomisinin bu yıl önceden beklenenden daha hızlı büyüyeceğini tahmin ediyor.Avrupa Komisyonu, 19 euro bölgesi üye devletinin gayri safi yurtiçi hasılasının 2020'de yüzde 6,4 düştükten sonra bu yıl yüzde 5,0

İlgili İçerik

Dayanıklı mal üretimi aylık %0.5 ve yıllık %1.1 arttı.

Elektrik üretimi ne aylık ne de geçen yılın aynı dönemine göre değişmedi.