Avrupalı ​​Otomobil Üreticileri, Çip Kıtlığı Konusunda Endüstriyi Uyardı

Avrupalı ​​Otomobil Üreticileri, Çip Kıtlığı Konusunda Endüstriyi Uyardı

Bölgedeki otomobil derneği başkanı, Avrupalı ​​otomobil üreticilerinin yarı iletkenler için Asya’ya olan bağımlılıklarını kesmeleri veya kıta genelinde fabrikaların kapanmasına yol açan krizin tekrarlanması riskini almaları gerektiği konusunda uyardı.

Volkswagen, BMW ve Renault, pandemi sırasında patlayan tüketici elektroniği endüstrisinden elektronik camlardan sürücü destek sistemlerine kadar her şey için otomobillerin güvendiği cipsler için şiddetli rekabet nedeniyle fabrikaları boşta bırakmak zorunda kalanlar arasında yer alıyor.

Avrupa genelinde otomobil satışları, otomobil üreticilerinin talebi karşılayamaması nedeniyle geçen ay yüzde 23 düşüşle 1995’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Avrupalı ​​otomobil üreticilerinin lobi grubu ACEA’nın başkanı ve aynı zamanda BMW’nin CEO’su olan Oliver Zipse, endüstrinin araçları için gerekli parçaları satın alamamasının “ciddi ve acil sonuçları” ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Yeni Çip Fabrikası

Özellikle Almanya ve Fransa’da daha fazla Avrupa çip fabrikası kurma planları var. Intel, Avrupa’daki yarı iletken üretim kapasitesini genişletmek için 80 milyar € harcayacağını duyurdu.

Ancak bu tür yeni tesislerin üretime hazır hale gelmesi birkaç yıl alacak ve yarı iletken üretiminin çoğunun daha ucuz işgücü maliyetlerine sahip ülkelere kayması nedeniyle kıtayı açıkta bırakacak.

Avrupalı ​​Otomobil Üreticileri, Çip Kıtlığı Konusunda Endüstriyi Uyardı

Financial Times tarafından görülen Avrupa Komisyonu’na yazdığı bir mektupta, bölgede Asya’daki çip üretim kalelerine rakip olacak tesisler kurmak için “uyumlu bir Avrupa girişimine” ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Bu benzeri görülmemiş kriz, bugünün yarı iletken tedarik zincirinin beklenmedik bir şekilde ne kadar savunmasız olduğunu ve bu hayati bileşenler için denizaşırı pazarlara, özellikle Asya’ya olan bağımlılığımızı en aza indirmenin ne kadar acil olduğunu ortaya koyuyor” diye yazdı.

Avrupalı Otomobil Üreticileri, Arz Talebi Karşılayamadı

ACEA’nın genel müdürü Eric-Mark Huitema FT’ye verdiği demeçte, “Bir ülkeye fazla bağımlı olduğumuzun gerçekten açık olduğunu düşünüyorum ve insanların yeterli arz olduğundan emin olmak için biraz daha fazla ödemeye istekli olduklarını düşünüyorum” dedi.

Geçen hafta Renault, kötüleşen çip görünümünden Malezya’daki Covid kesintilerini sorumlu tuttu. Fransız otomobil üreticisinin baş mali sorumlusu Clotilde Delbos, otomobil üreticilerinin teknik bilgileri kendileri geliştiremedikleri konusunda uyardı.

“Avrupa’nın bu çok gelişmiş çipleri üretebilecek fabrikalar kuracaklarını söylediğini duyduğumuzda, önce teknolojiye sahip olmanız gerekiyor… ki bu, kendi bünyemizde açıkça sahip olmadığımız bir şey” dedi.

Dünyanın en büyük otomobil parçası üreticilerinden biri olan Continental, geçen hafta kar tahminlerini düşürürken “yarı iletken bileşenlerle ilgili devam eden kısıtlamalara” işaret etti. Satışları Eylül ayına kadar olan üç ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla neredeyse üçte bir oranında düşen Mercedes-Benz, Rastatt tesisinde izin programları kullanacağını söyledi.