Avrupa’nın En Büyük Ekonomisi Resesyon Eşiğinde

Avrupa’nın En Büyük Ekonomisi Resesyon Eşiğinde

Tedarik zinciri darboğazları ve yeni korona virüs dalgası ekonomik toparlanmayı güçleştirirken Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya ekonomik resesyonun eşiğine geldi.

Avrupa’nın En Büyük Ekonomisi Yüzde 0.5 Küçülecek

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IFO) tahminlerine göre, Avrupa’nın en büyük ekonomisi bu yılın dördüncü çeyreğinde üçüncü çeyrekte %0,5 küçülecek ve 2022’nin ilk üç ayında durağanlaşacak. Almanya ekonomisi, art arda iki çeyrek GSYİH düşüşünün ardından resesyonda görünüyor.

Ifo’nun tahminler başkanı Timo Wollmershäuser yaptığı açıklamada, “Devam eden arz kesintileri ve korona virüsün dördüncü dalgası Alman ekonomisini belirgin şekilde yavaşlatıyor. İlk başta 2022’de beklenen pandemiden güçlü toparlanma henüz gerçekleşmedi.” dedi. 

Koronavirüs vakalarının azalması ve tedarik sorunlarının azalmasıyla büyümenin önümüzdeki yaz artması bekleniyor, ancak yıla yavaş bir başlangıç ​​üretim kapasitesini etkileyecek. Ifo, 2022 büyüme tahminini 1,4 puan düşürerek %3,7’ye indirdi.

Ifo, enflasyonun bu yıl %3,1 ve 2022’de %3,3 artmasını, Avrupa Merkez Bankası’nın %2 hedefinin oldukça üzerinde olmasını bekliyor. Ifo’ya göre tüketici fiyatları 2023 yılına kadar normale dönmeyecek.

Ekonomik görünüm, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin, halihazırda gergin olan küresel tedarik zincirlerine baskı uygulayabilecek ve merkez bankalarını ekonomik desteği sona erdirme planlarını yeniden düşünmeye zorlayabilecek yeni Omicron virüs vakalarının potansiyel bir gelgit dalgasına hazırlanmaları gerçeğiyle gölgeleniyor.

Almanya geçen hafta Şubat ayından bu yana en yüksek günlük Covid-19 ölüm sayısını kaydetti. Bu ayın başlarında yetkililer, aşılanmamış kişilerin süpermarketler ve eczaneler gibi en önemli hizmet işletmelerinin yanı sıra birçok kişiye erişimini kısıtladı.

Uluslararası Enerji Ajansı, vakalardaki artışın küresel petrol talebindeki toparlanmayı yavaşlatacağı konusunda uyardı. Grup, hem 2021 hem de 2022 için petrol talebi tahminini günde yaklaşık 100.000 varil düşürdü ve en çok hava yolculuğu ve jet yakıtının etkileneceğini söyledi.

Brent tipi ham petrolün fiyatı Kasım ayının başından bu yana varil başına yaklaşık 10 dolar düşerek 75 doların altına düştü. Ancak IEA, ekonomik darbenin önceki koronavirüs dalgalarından daha az şiddetli olacağını söyledi.

Ajans, Aralık ayı aylık raporunda, “Virüsün yayılmasını durdurmak için uygulanan yeni sınırlama önlemlerinin, büyük ölçekli aşı kampanyaları nedeniyle değil, önceki Covid dalgalarından daha zayıf bir ekonomik etkiye sahip olması muhtemeldir.” Dedi.