Connect with us

Gündem

Avusturya Başbakanı Kurz Yolsuzluk Soruşturması Nedeniyle İstifa Etti

Yazar

tarih

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Cumartesi günü yaptığı açıklamada, savcıların bir yolsuzluk soruşturmasının hedefi olduğunu açıklamasının tetiklediği hükümet krizini yatıştırmak amacıyla istifa etmeyi planladığını söyledi.

Televizyonda yayınlanan bir basın açıklamasında Kurz, “kaosu önlemek için yer açmak” istediğini söyledi.

35 yaşındaki muhafazakar, “İstikrara ihtiyacımız var” diyerek, AB üyesi pandemi ile savaşırken Avusturya’nın “aylarca kaosa veya tıkanıklığa kaymasına” izin vermenin “sorumsuz” olacağını da sözlerine ekledi.

Kurz, Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’i yeni başbakan olarak aday göstereceğini, partisinin lideri ve parlamentoda milletvekili olarak kalacağını söyledi.

Şansölye Yardımcısı ve Yeşiller lideri Werner Kogler Cuma günü OeVP’den başka bir şansölye atamasını istedi ve Kurz’un “artık göreve uygun olmadığını” söyledi.

Çarşamba günü savcılar OeVP ile bağlantılı birkaç yere baskın düzenlediler ve Kurz ve diğer dokuz kişinin, hükümetin parasının yozlaşmış bir anlaşmada olumlu medyada yer almasını sağlamak için kullanıldığı iddiaları nedeniyle soruşturma altında olduğunu duyurdular.

Duyguları ve Hataları Olan İnsan

Kurz, Cumartesi günü kendisine yönelik iddiaların “yanlış” olduğunu yineleyerek herhangi bir yanlış yapmadığını belirtti.

Konuya ilişkin “Bunu açıklığa kavuşturabileceğim; bundan eminim, Ben sadece duyguları ve hataları olan bir insanım” açıklamasını yaptı.

Kurz, istifa ederek, küçük koalisyon ortağı Yeşiller’in kendisine karşı dönmesinden sonra kaybetmesi beklenen bir parlamento gensoru önergesi ile karşı karşıya kalmaktan kaçınıyor.

2019’da, aşırı sağ Özgürlük Partisi (FPOe) ile koalisyonu, müttefiki bir yolsuzluk skandalına kapıldıktan sonra zaten çöktü, ancak yeni seçimlerde Kurz’un OeVP’si bir kez daha zirveye çıktı.

Savcılara göre, en son skandalda, temel iddia, 2016 ve 2018 yılları arasında maliye bakanlığının kaynaklarının sadece partilerin siyasi çıkarlarına hizmet eden kısmen manipüle edilmiş kamuoyu yoklamalarını finanse etmek için kullanıldığı yönünde.

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler