Avusturya Başbakanı Kurz Yolsuzluk Soruşturması Nedeniyle İstifa Etti

Avusturya Başbakanı Kurz Yolsuzluk Soruşturması Nedeniyle İstifa Etti

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Cumartesi günü yaptığı açıklamada, savcıların bir yolsuzluk soruşturmasının hedefi olduğunu açıklamasının tetiklediği hükümet krizini yatıştırmak amacıyla istifa etmeyi planladığını söyledi.

Televizyonda yayınlanan bir basın açıklamasında Kurz, “kaosu önlemek için yer açmak” istediğini söyledi.

35 yaşındaki muhafazakar, “İstikrara ihtiyacımız var” diyerek, AB üyesi pandemi ile savaşırken Avusturya’nın “aylarca kaosa veya tıkanıklığa kaymasına” izin vermenin “sorumsuz” olacağını da sözlerine ekledi.

Kurz, Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’i yeni başbakan olarak aday göstereceğini, partisinin lideri ve parlamentoda milletvekili olarak kalacağını söyledi.

Şansölye Yardımcısı ve Yeşiller lideri Werner Kogler Cuma günü OeVP’den başka bir şansölye atamasını istedi ve Kurz’un “artık göreve uygun olmadığını” söyledi.

Çarşamba günü savcılar OeVP ile bağlantılı birkaç yere baskın düzenlediler ve Kurz ve diğer dokuz kişinin, hükümetin parasının yozlaşmış bir anlaşmada olumlu medyada yer almasını sağlamak için kullanıldığı iddiaları nedeniyle soruşturma altında olduğunu duyurdular.

Duyguları ve Hataları Olan İnsan

Kurz, Cumartesi günü kendisine yönelik iddiaların “yanlış” olduğunu yineleyerek herhangi bir yanlış yapmadığını belirtti.

Konuya ilişkin “Bunu açıklığa kavuşturabileceğim; bundan eminim, Ben sadece duyguları ve hataları olan bir insanım” açıklamasını yaptı.

Kurz, istifa ederek, küçük koalisyon ortağı Yeşiller’in kendisine karşı dönmesinden sonra kaybetmesi beklenen bir parlamento gensoru önergesi ile karşı karşıya kalmaktan kaçınıyor.

2019’da, aşırı sağ Özgürlük Partisi (FPOe) ile koalisyonu, müttefiki bir yolsuzluk skandalına kapıldıktan sonra zaten çöktü, ancak yeni seçimlerde Kurz’un OeVP’si bir kez daha zirveye çıktı.

Savcılara göre, en son skandalda, temel iddia, 2016 ve 2018 yılları arasında maliye bakanlığının kaynaklarının sadece partilerin siyasi çıkarlarına hizmet eden kısmen manipüle edilmiş kamuoyu yoklamalarını finanse etmek için kullanıldığı yönünde.