Bağımsız yatırım yönetimi firması Invesco Bitcoin ETF başvurusunda bulundu

Bağımsız yatırım yönetimi firması Invesco Bitcoin ETF başvurusunda bulundu

5 Ağustos’ta SEC’e başvurusunu yapan Atlanta merkezli şirket, kripto para ekosisteminde daha fazla likidite sağlayacak bir ETF’yi talep eden, büyüyen bir listedeki en son yatırım firması. Bu listede bir düzineden fazla firma var ve yönetimi altında 1,5 trilyon dolardan fazla varlığa sahip olan Invesco en büyükler arasında yer alıyor. Son zamanlardaki öncelik göz önüne alındığında, Invesco, Bitcoin ETF için onay alan ilk firmalar arasında olabilir.

Invesco’nun başvurusuna göre, Bitcoin Strateji fonu doğrudan kripto para birimine yatırım yapmayacak. Bunun yerine, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine ve Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi kripto ETP’lerine yatırım yapmayı planlıyor.

Elbette Invesco, yalnızca Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri gibi düzenlenmiş türev ürünlere yatırım yapmayı amaçlayan tek Bitcoin ETF uygulaması değil . Başka bir yatırım şirketi VanEck, 2017 yılında Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı bir ETF başvurusunda bulundu. 

Yatırım firması VanEck, 19 Ağustos’ta bildirildiği üzere bir Ethereum ETF için SEC’e başvurdu. Ancak, 20 Ağustos günü şirket başvurusunu geri çekmişti. Diğer yatırım şirketi ProShares, dosyalamadan sadece birkaç gün sonra bir ETH vadeli ETF başvurusunu geri çekti.

Kaynak:

  • https://www.coindesk.com/vaneck-tries-again-for-bitcoin-strategy-etf-with-sec
  • https://www.cnbc.com/2021/08/10/bitcoin-etf-is-no-longer-an-if-but-a-when-grayscale-investments-says.html
  • https://www.investopedia.com/invesco-files-for-bitcoin-etf-will-it-be-approved-5197381