Barclays Gelecek Yıl İçin Petrol Fiyatı Tahminini Yükseltti

Barclays Gelecek Yıl İçin Petrol Fiyatı Tahminini Yükseltti

Barclays, ham petrol stoklarında daha hızlı bir düşüş ve gelecek yılki petrol fazlalığını dengelemek amacıyla arza temkinli bir yanıt beklediği için 2022 petrol fiyatı tahminini yükseltti.

Barclays Petrol Fiyatı Tahminini Yükseltti

Banka, 2022 için ortalama fiyat tahminini varil başına 77 dolardan 80 dolara yükseltti.

Avrupa’da daha fazla COVID-19 vakası patlak verdiği için talebin düşme tehdidine rağmen ABD, Japonya ve Hindistan’ın fiyatları aşağı çekmek için ham petrol stoklarını basacağı konuşulurken petrol fiyatında salı günü düşüş gerçekleşti.

Barclays, dördüncü çeyrek petrol açığının gelecek yılın başlarında fazlaya dönüşmesini bekliyor.

Aynı zamanda banka, stratejik petrol rezervlerinin sürdürülebilir bir arz kaynağı olmadığına ve bu tür müdahalelerin piyasaya etkisinin yalnızca geçici olacağına inanıyor.

Joe Biden yönetiminden bir kaynak CNBC’ye verdiği demeçte, “ABD’nin enerji fiyatlarını düşürmek amacıyla acil durum rezervlerinden bir ham petrol kredisi açıklaması bekleniyor” dedi.

Barclays, pandeminin talebi etkileyebileceğinden, COVID-19’un sistematik salgınlarının emtia piyasası için önemli riskler oluşturduğunu, ancak OPEC+’nın talepteki önemli bir yavaşlamaya yanıt olarak arz kısıtlamalarında devam eden azalmayı yavaşlatması veya hatta duraklatması muhtemel olduğunu söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen müttefikleri, bu ayın başlarında petrol üretimini Aralık ayından itibaren günde 400.000 varil artırma planlarına bağlı kalma konusunda anlaştı.