Beyaz Saray, Intel’in Çin’deki Çip Üretimini Artırma Planını Reddetti

Beyaz Saray, Intel’in Çin’deki Çip Üretimini Artırma Planını Reddetti

Konuya aşina olan kişilere göre Biden yönetimi, Intel’in Çin’deki Çip üretimi genişletme planlarını güvenlik gerekçesiyle reddederek ABD’deki çip sıkıntısına bir çözüm bulma fikrini hayal kırıklığına uğrattı.

Tartışmanın açıklanmaması nedeniyle anonimlik talep eden bir kişi, dünyanın en büyük çip üreticisi Intel’in silikon çipler yapmak için Çin’in Chengdu kentindeki bir fabrikayı kullanmayı teklif ettiğini söyledi. Üretim, 2022’nin sonundan önce çevrimiçi olabilir ve küresel tedarik gerilimlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak aynı zamanda ABD’deki araştırma ve üretimi güçlendirmek için federal hükümetten yardım istiyor.

Konuya aşina olan kişiler, plan son haftalarda önerildiğinde Biden yönetimi yetkililerinin hareketi aktif olarak engellediğini söyledi.

Bu durum, teknoloji ve otomotiv endüstrilerini zayıflatan, şirkete milyarlarca dolar gelire mal olan ve fabrikaları işten çıkarmaya zorlayan talaş kıtlığı sorununun altını çiziyor. Hükümet bu kısıtlamaları çözmek için çabalıyor, ancak aynı zamanda önemli bileşenleri ABD-Çin’in Intel planına geri getirmek için çalışıyor, bu hedefe ulaşamadı.

Mevcut Çip Üretimi Talebi Karşılayamıyor

Intel yaptığı açıklamada, “yenilik ve ekonomik açıdan kritik yarı iletkenler için yüksek talebi karşılamamıza yardımcı olacak diğer çözümlere” açık olduğunu söyledi.

Şirket, “Intel ve Biden yönetiminin ortak amacı, endüstri çapındaki mikroçip eksikliğini çözmektir. ABD hükümetiyle çeşitli yöntemleri tartıştık. Odak noktamız, mevcut yarı iletken üretim işimizi önemli ölçüde genişletmeye devam etmek” dedi. 

Bu olay meydana geldiğinde Beyaz Saray, Çin’deki bazı stratejik yatırımları kısıtlayıp kısıtlamamayı tartışıyordu. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan, hükümetin yabancı yatırım inceleme mekanizmasını incelediğini ve neye benzeyebileceğini incelemek için müttefiklerle birlikte çalıştığını söyledi. Başkan Joe Biden ayrıca Pazartesi günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile zorlu bir görüşme yapmayı planlıyor.

Mevcut Çip Üretimi Talebi Karşılayamıyor
Çip Üretim Sorunu

Beyaz Saray temsilcisi belirli işlemler veya yatırımlar hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak hükümetin “Çin’in ABD teknolojisini, bilgisini ve yatırımını en son teknolojiyi geliştirmek için kullanmasını engellemeye çok odaklandığını” belirtti. insan haklarını ihlal eden veya ABD ulusal güvenliğini tehdit eden faaliyetler.

Diğer çip şirketleri gibi, Intel de Kongre’nin yurtiçi araştırma ve üretim finansmanında 52 milyar ABD dolarını geçmesini sabırsızlıkla bekliyor. CHIPS tasarısı olarak adlandırılan bu öneri, birkaç ay boyunca Temsilciler Meclisi’nde oyalandı. Başkan ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo (Gina Raimondo), önlemi Çin ile rekabet etmenin ve uzun vadeli bir tedarik krizini önlemenin bir yolu olarak tanıtıyor.

Konuya aşina olan bir kişi, Biden ekibiyle yapılan görüşmelerden sonra Intel’in şu anda Çin’de üretimi artırma planı olmadığını söyledi. Ancak bu durum tekrarlayabilir ve yönetimin hibelerle ilgili kuralları belirlemesi gerekebilir.

Bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri, paranın koşulsuz olmaması gerektiğini söyledi. Şirketlerin finansman almasını önlemek için bir güvenlik duvarı kurulmasını teşvik ederek Çin’deki etkilerini artırıyorlar.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, CHIPS Yasası’nın amacı “yarı iletkenlere olan bağımlılık da dahil olmak üzere kırılgan tedarik zincirlerine olan bağımlılığın azaltılmasını sağlamak” Temsilci, tasarının uygulanmasında var olabilecek koruyucu çit hakkında soru sorulduğunda, Kongre’nin henüz fon tahsis etmediğini söyledi.

Aynı zamanda, kıtlıklar daha büyük bir siyasi sorun haline geldi. Çip üretimi sıkıntısı nedeniyle, otomobil üreticileri 200 milyar dolardan fazla gelir kaybetti ve atıl fabrikalardaki işçiler, politikacıların harekete geçmesi için lobi yaptı. Gelişmiş tedarik zincirlerine sahip büyük şirketler bile bağışık değildir. Apple, yeterli hammadde elde edemediği için bu çeyrekte 6 milyar dolardan fazla satış kaçırmayı bekliyor.

Intel Çip Üretim Sorununu Çözmek Amacıyla Yeni Fabrikalar Açıyor

Intel CEO’su Pat Gelsinger, çip üretim endüstrisini çevreleyen artan kamu ve hükümet incelemesiyle başa çıkmaya çalışıyor. 400 milyar dolarlık bu iş, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasında giderek artan şiddetli rekabet için büyük bir savaş alanı haline geldi ve bu Asya ülkesinde faaliyet gösteren şirketleri daha fazla engelin üstesinden gelmeye zorladı.

Çip endüstrisinin Çin ile karmaşık bir ilişkisi var ve bu ilişki Trump yönetiminin ticaret savaşı sırasında daha da zorlaştı.

Çin, ev tipi yarı iletkenlerin en büyük tüketicisi ve dünyadaki çoğu elektronik ürünün montaj merkezidir. Lojistiğe yardımcı olmak ve Pekin’i memnun etmek için Intel dahil çip üreticileri orada fabrikalar kurdu. Ancak uzun süredir ABD hükümetinin ülkeye ileri yarı iletken ihraç etmelerini engelleyen kısıtlamalarla karşı karşıya kaldılar.

Intel ayrıca üretim talebini ve Çin’e olan potansiyel bağımlılığını artırmak için dünyanın en büyük yarı iletken sözleşmeli üreticisini satın almaya çalışıyor. Bu endüstrinin liderlerine meydan okumak için TSMC ve Samsung Electronics. , Intel, Çinli müşterileri destekleyebilmeli veya pazarın büyük bir bölümünü kaybedebilmelidir.

Geçmişte Intel fabrikaları, çoğunlukla kişisel bilgisayar endüstrisinde kullanılan işlemciler olmak üzere yalnızca kendileri tarafından tasarlanan çipler üretiyordu. Ancak TSMC ve Samsung ürünlerinden artan rekabetle karşı karşıya olduğundan, Gelsinger’in stratejisi onlara kendi oyunlarında meydan okumaktır.

Intel, bu çabalara yardımcı olmak için Arizona’daki bir fabrikanın yakınında iki yeni fabrika açtı. Şirket ayrıca Avrupa’da inşa edeceğini söyledi.

Gelsinger, Asya’da dış kaynaklı üretime aşırı bağımlılığın tedarik zincirinde bir risk oluşturduğuna inanıyor. Çeşitli bölgelerde çip üretim yeteneklerinin konuşlandırılmasını desteklemek için dünya çapında kamu fonları için lobi yaptı. Ancak TSMC ve Samsung sabit durmuyorlar: Amerika Birleşik Devletleri‘nde yeni fabrikalar eklemek de dahil olmak üzere yeni alanlara da genişliyorlar.

Elon Musk, Bir Başka Tesla Hissesini 687,3 Milyon Dolara Satıyor

Elon Musk, Cuma sabahı erken saatlerde yaptığı açıklamada, Perşembe günü 687,3 milyon dolarlık ek hisse daha sattığını söyledi. Böylece bu haftaki satışları 5,2 milyon hisseyi toplamda 5,8 milyar dolara ulaştı.Geçen hafta sonu, dünyanın en zengin adamı ve Tesla'nın en büyük hissedarı olan Elon Musk, halka vergi borçlarını artırmak için hisselerinin %10'unu satıp satmayacağını sorduğu

İlgili İçerik