Connect with us

Gündem

Biden, Jerome Powell’ı Tekrar FED Başkanı Olarak Seçti

Yazar

tarih

Başkan Joe Biden, FED Başkanı olarak Jerome Powell’ı ikinci dönem için tekrar seçti. Lael Brainard’ı ise FED Başkan yardımcılığına seçtiğini resmen açıkladı.

Jerome Powell’ın dört yıllık görev süresi 31 Ocak 2022’de sona eriyor ve Başkan Biden’ın Powell’ı ikinci bir dönem için ekonomi politikasındaki bu en önemli hükümet görevinde tutup tutmama konusunda vermesi gereken önemli bir karar vardı.

Artan tüketici fiyatlarının, enflasyonun ve tedarik zinciri krizinden kaynaklanan kıtlıkların Beyaz Saray’ı endişelendirdiği bir dönemde, başkanın ülkenin merkez bankacılığı sistemine liderlik etmek için kimi seçeceğine daha fazla odaklanılıyor.

Beyaz Saray, kararının nedeni olarak, koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik kargaşanın ortasında Powell’ın Fed başkanı olarak başarılı liderliğini gösterdi.

Jerome Powell’ın Tekrar FED Başkanı Seçilmesinin Amacı Ekonomik İstikrar

Jerome Powell, Trump’ın ABD başkanlığı döneminde seçilen bir FED başkanıydı. Biden, Amerika’da artan enflasyon ve pandemi nedeniyle ekonomiye yansıyan dar boğazın aşılması adına ve ekonomik istikrarın sağlanabilmesi için tekrar Jerome Powell’ı seçtiği değerlendiriliyor.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, ekonomik toparlanmanın “başkanın ekonomik gündeminin başarısının bir kanıtı ve Başkan Powell ile Federal Rezerv’in pandeminin etkisini azaltmak ve Amerika ekonomisini yeniden inşa etmek için kararlı bir eylemi olduğunu” söyledi.

Joe Biden yaptığı açıklamada, Lael Brainard  ve Jerome Powell’a “güveninin tam olduğunu” dile getirdi.

Biden, “Başkan Powell ve Dr. Brainard’ın enflasyonu düşük tutmaya, fiyatları sabit tutmaya ve tam istihdama odaklanmasının ekonomimizi her zamankinden daha güçlü hale getireceğinden eminim. Biden, iklim değişikliğiyle bağlantılı ekonomik riskleri ele almak ve finansal sistemimizde ortaya çıkan risklerin önünde kalmak için acil eyleme ihtiyaç olduğuna dair derin inancımı birlikte paylaşıyorlar” dedi.

Senato adaylığını onaylarsa Powell, FED’in başındaki ikinci döneminde çok zor bir durumla karşı karşıya kalacak.

Amerika Birleşik Devletleri uzun süredir ilk kez enflasyon sorunuyla boğuşuyor.

Yakın zamana kadar FED, ABD ekonomisini ve finans piyasalarını canlandırmak için minimum faiz oranları ve büyük bir tahvil alım programı sunarak rotasını sıkı bir şekilde tuttu. 

Powell’a bağlı kalarak, FED sürdürülebilirliği önemsiyor. Powell yalnızca Cumhuriyetçilerin ve ılımlı Demokratların desteğini almakla kalmadı, aynı zamanda Wall Street’te büyük saygı görüyor ve yatırımcılar onun iletişim stratejisinden çok memnunlar.

BTIG’de politika araştırması direktörü Isaac Boltansky, “Atipik olarak uzun bir müzakere aşamasından sonra, Beyaz Saray nihayetinde en güvenli seçimi yaptı. Powell’ın seçimi, pazarın her zaman değer verdiği liderliğin sürekliliğini sağlıyor ve Beyaz Saray’a hızlı ve nispeten ağrısız bir onay süreciyle zafer kazandırmalı.” dedi. 

Biden, Powell’ı tercih ederek, Donald Trump döneminde eleştirilen FED’in bağımsızlığının önemi konusunda da güçlü bir mesaj gönderiyor.

Powell, mali düzenlemelerdeki geçmiş performansını eleştiren bazı ilerici Demokratların güçlü muhalefetiyle karşılaştı.

Massachusetts Senatörü  Elizabeth Warren, yakın tarihli bir Senato oturumunda Powell’ın “Fed liderliği için tehlikeli bir adam olduğunu ve düzenli olarak Wall Street’in denetimini kaldırmak için oy kullandığını, Powell’ın FED’deki Cumhuriyetçi çoğunluğunun bu ekonomiyi düşüşe geri götürebileceğini” söyledi.

Cumhuriyetçi Powell, 2012 yılında Başkan Barack Obama tarafından FED’in Yönetim Kurulu’na atanmıştı. Kasım 2017’de ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yerine Başkan Donald Trump tarafından FED Başkanı olarak aday gösterildi. Senato onayı alırsa Powell’ın Yönetim Konseyi üyesi olarak görev süresi Ocak 2028’de sona erecek.

[ilgiliMakale icerik_id=”3561″]

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler