Biden, Jerome Powell’ı Tekrar FED Başkanı Olarak Seçti

Biden, Jerome Powell’ı Tekrar FED Başkanı Olarak Seçti

Başkan Joe Biden, FED Başkanı olarak Jerome Powell’ı ikinci dönem için tekrar seçti. Lael Brainard’ı ise FED Başkan yardımcılığına seçtiğini resmen açıkladı.

Jerome Powell’ın dört yıllık görev süresi 31 Ocak 2022’de sona eriyor ve Başkan Biden’ın Powell’ı ikinci bir dönem için ekonomi politikasındaki bu en önemli hükümet görevinde tutup tutmama konusunda vermesi gereken önemli bir karar vardı.

Artan tüketici fiyatlarının, enflasyonun ve tedarik zinciri krizinden kaynaklanan kıtlıkların Beyaz Saray’ı endişelendirdiği bir dönemde, başkanın ülkenin merkez bankacılığı sistemine liderlik etmek için kimi seçeceğine daha fazla odaklanılıyor.

Beyaz Saray, kararının nedeni olarak, koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik kargaşanın ortasında Powell’ın Fed başkanı olarak başarılı liderliğini gösterdi.

Jerome Powell’ın Tekrar FED Başkanı Seçilmesinin Amacı Ekonomik İstikrar

Jerome Powell, Trump’ın ABD başkanlığı döneminde seçilen bir FED başkanıydı. Biden, Amerika’da artan enflasyon ve pandemi nedeniyle ekonomiye yansıyan dar boğazın aşılması adına ve ekonomik istikrarın sağlanabilmesi için tekrar Jerome Powell’ı seçtiği değerlendiriliyor.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, ekonomik toparlanmanın “başkanın ekonomik gündeminin başarısının bir kanıtı ve Başkan Powell ile Federal Rezerv’in pandeminin etkisini azaltmak ve Amerika ekonomisini yeniden inşa etmek için kararlı bir eylemi olduğunu” söyledi.

Joe Biden yaptığı açıklamada, Lael Brainard  ve Jerome Powell’a “güveninin tam olduğunu” dile getirdi.

Biden, “Başkan Powell ve Dr. Brainard’ın enflasyonu düşük tutmaya, fiyatları sabit tutmaya ve tam istihdama odaklanmasının ekonomimizi her zamankinden daha güçlü hale getireceğinden eminim. Biden, iklim değişikliğiyle bağlantılı ekonomik riskleri ele almak ve finansal sistemimizde ortaya çıkan risklerin önünde kalmak için acil eyleme ihtiyaç olduğuna dair derin inancımı birlikte paylaşıyorlar” dedi.

Senato adaylığını onaylarsa Powell, FED’in başındaki ikinci döneminde çok zor bir durumla karşı karşıya kalacak.

Amerika Birleşik Devletleri uzun süredir ilk kez enflasyon sorunuyla boğuşuyor.

Yakın zamana kadar FED, ABD ekonomisini ve finans piyasalarını canlandırmak için minimum faiz oranları ve büyük bir tahvil alım programı sunarak rotasını sıkı bir şekilde tuttu. 

Powell’a bağlı kalarak, FED sürdürülebilirliği önemsiyor. Powell yalnızca Cumhuriyetçilerin ve ılımlı Demokratların desteğini almakla kalmadı, aynı zamanda Wall Street’te büyük saygı görüyor ve yatırımcılar onun iletişim stratejisinden çok memnunlar.

BTIG’de politika araştırması direktörü Isaac Boltansky, “Atipik olarak uzun bir müzakere aşamasından sonra, Beyaz Saray nihayetinde en güvenli seçimi yaptı. Powell’ın seçimi, pazarın her zaman değer verdiği liderliğin sürekliliğini sağlıyor ve Beyaz Saray’a hızlı ve nispeten ağrısız bir onay süreciyle zafer kazandırmalı.” dedi. 

Biden, Powell’ı tercih ederek, Donald Trump döneminde eleştirilen FED’in bağımsızlığının önemi konusunda da güçlü bir mesaj gönderiyor.

Powell, mali düzenlemelerdeki geçmiş performansını eleştiren bazı ilerici Demokratların güçlü muhalefetiyle karşılaştı.

Massachusetts Senatörü  Elizabeth Warren, yakın tarihli bir Senato oturumunda Powell’ın “Fed liderliği için tehlikeli bir adam olduğunu ve düzenli olarak Wall Street’in denetimini kaldırmak için oy kullandığını, Powell’ın FED’deki Cumhuriyetçi çoğunluğunun bu ekonomiyi düşüşe geri götürebileceğini” söyledi.

Cumhuriyetçi Powell, 2012 yılında Başkan Barack Obama tarafından FED’in Yönetim Kurulu’na atanmıştı. Kasım 2017’de ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yerine Başkan Donald Trump tarafından FED Başkanı olarak aday gösterildi. Senato onayı alırsa Powell’ın Yönetim Konseyi üyesi olarak görev süresi Ocak 2028’de sona erecek.

Çip Krizi Ne Zaman Bitecek?

Yarı iletken olarak tanımlanan çipler küresel üretimi ciddi şekilde etkiledi. Peki çip krizi ne zaman bitecek? JP Morgan Analistleri ve Intel Ceo'su krizin ne zaman biteceğine ilişkin tahminlerde bulundular.JPMorgan Analistine Göre Çip Krizi Ne Zaman Bitecek?JPMorgan analistlerinden Gokul Hariharan'a göre, "Küresel yarı iletken kıtlığı 2022'ye

İlgili İçerik