Biden ve Xi Jinping Görüşmesinden Beklentiler Neler?

Biden ve Xi Jinping Görüşmesinden Beklentiler Neler?

Joe Biden ve Xi Jinping görüşmesi pazartesi günü video konferans yoluyla gerçekleşecek. Görüşmede Ekonomi, sağlık ve iklim gibi birçok konu ele alınması bekleniyor. Ancak görüşmeye ilişkin beklentiler düşük tutuluyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin hâlâ birbirlerine bağımlılar çünkü Amerikalı tüketiciler fabrika yapımı ürünleri kapıyor ve Çinli şirketler Asya’nın bazı bölgelerini satın almak için acele ediyor. İklim krizini çözmek için Çin’in işbirliğine ihtiyacı var ve Wall Street fon yöneticileri piyasanın potansiyelinden etkileniyorlarsa da birçoğu geçtiğimiz yıl örgütün acımasız baskılarını yaktı.

Bunu akılda tutarak Biden’ın Pekin ve Washington’un işbirliği yapabileceği alanları vurgulaması bekleniyor. Ancak Tayvan, Hong Kong ve insan hakları gibi konularda artan gerilimler de iki ülke ve ekonomileri arasında sürtüşmelere yol açarak görüşmeleri zorlaştırdı.

Heinrich Vakfı araştırmacısı Alex Capri şunları söyledi: “İnsanlar, varsayımsal Xi Biden zirvesinin Çin ile ABD arasındaki temel farklılıkları çözeceği veya rekabetin genel gidişatını değiştireceği gibi yanlış bir umuda sahip olmamalıdır.” İlk soru, en iyi durumda şudur; “İki liderin yeni rekabetçi şekilde bir arada yaşama türü için bir neden bulmaya çalışıp çalışamayacakları” dedi.

Ticaret ve Tarifeler

İki düzineden fazla iş grubu, Biden hükümetine, artan enflasyonu hafifletmeye yardımcı olmak için Çin’e uygulanan tarifeleri kaldırmayı düşünmesi için baskı yaptı. Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazar günü CBS’nin “Face the Nation” programında böyle bir hareketin “değerlendirilmekte” olduğunu söyledi. Ama bu olmayabilir. Son zamanlarda Avrupa Birliği ile Trump kararı sırasında bir anlaşmaya varan Biden, alüminyum ve çelik üzerindeki yaptırımları hafifletmek için Çin’in ticaret uygulamalarını ve yerli şirketlere sübvansiyonları eleştirmeye devam etti.

Biden ve Xi Jinping Görüşmesinden Beklentiler Neler?
Biden ve Xi Jinping Görüşmesinde Ele Alınması Beklenen Konu “Ticaret”

ABD, eski Başkan Donald Trump tarafından Çin ile Ocak 2020’de imzalanan “Birinci Aşama” ticaret anlaşmasını destekliyor. ABD Ticaret Temsilcisi Catherine Taye geçen ay yaptığı bir konuşmada Çin’in anlaşmada verdiği taahhütlerden sorumlu olduğunu söyledi. Pekin’in tüm taahhütlerini yerine getirmediğini söyledi.

Dai, ABD’nin Çin’i daha ileri gitmeye zorlayabileceğine de dikkat çekti.

Dai, “Çin’in anlaşmanın ilk aşamasında ele alınmayan ülke merkezli piyasa dışı ticaret uygulamaları hakkında ciddi endişelerimiz devam ediyor” dedi. “İlk aşama maddelerini uygulamaya çalışırken, bu daha geniş siyasi sorunları Pekin ile gündeme getireceğiz.”

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, tedarik zinciri ve tarife konularının Biden’ın toplantı gündeminde olmadığını, ancak Xi Jinping’in bu sorunları gündeme getirebileceğini söyledi.

Beyaz Saray, Intel’in Çin’deki Çip Üretimini Artırma Planını Reddetti

Konuya aşina olan kişilere göre Biden yönetimi, Intel'in Çin'deki Çip üretimi genişletme planlarını güvenlik gerekçesiyle reddederek ABD'deki çip sıkıntısına bir çözüm bulma fikrini hayal kırıklığına uğrattı.Tartışmanın açıklanmaması nedeniyle anonimlik talep eden bir kişi, dünyanın en büyük çip üreticisi Intel'in silikon çipler yapmak için Çin'in Chengdu kentindeki bir fabrikayı

İlgili İçerik

Çin Emlak Sektörü

Yellen ayrıca Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin Çin’in sorunlu emlak sektörüne yakından ilgi gösterdiğini söyledi ve Çin ekonomisinin “beklenenden daha hızlı yavaşlaması” durumunda bunun küresel sonuçları olabileceği konusunda uyardı. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi bir yıl kendi sınırları içinde, son çeyrekteki en yavaş tempoda olduğunu belirtti.

Çin’in emlak sektöründeki gerilemenin mali etkisini kontrol edebileceğinden emin olup olmadığı sorulduğunda Yellen, “Bu önemli bir şey ve buna çok dikkat ediyoruz” dedi.

Geliştirici Evergrande, büyük borçları temerrüde düşebileceği konusunda uyardıktan sonra, finansal piyasa Eylül ayında çalkantılı geçti. Bu, Çin’in ekonomik üretiminin %30’unu oluşturan gayrimenkul sektörünün yayılmasıyla ilgili endişeleri artırdı. Evergrande kısa süre önce bir miktar faiz ödemeyi ve bir kazadan kaçınmayı başardı. Ancak borç yığınları önümüzdeki yıl içinde sona erecek. Diğer birçok Çinli geliştirici, azalan gayrimenkul talebiyle benzer bir durumda bulunuyor.

Yellen, “Çin, aşırı nüfuzu olan şirketlere sahip bir emlak sektörü. Bu, Çin’in çözmeye çalıştığı bir sorun.” dedi.

Yakın tarihli bir raporda Fed, “Çin’in mali baskısının… küresel mali piyasalar üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceği ve ABD üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği” konusunda uyarıda bulundu.

Enerji ve İklim

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri son zamanlarda iklim krizi üzerinde ortak bir zemin buldular, İskoçya’da düzenlenen COP26 iklim görüşmelerinde, ortak taahhüt emisyonlarını azaltmaları gözlemcileri şaşırttı.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin kıdemli danışmanlarından William Reinsch, “İklim dışında her açıdan işbirliği beklentileri konusunda karamsarım, çıkarları aynı” dedi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi aynı zamanda en büyük kirleticiler ve her ikisi de daha yeşil kaynaklara geçmeye çalışırken enerji krizinin acısını hissediyor. Geçen ay Çin hükümeti, ülkenin kömür madenlerine kış yaklaşırken “mümkün olduğunca fazla kömür üretmelerini” emretti. Biden söz konusu olduğunda Biden, OPEC’i bu hafta sonu Kaliforniya’daki rekor yüksek benzin fiyatlarını hafifletmek için petrol üretimini artırmaya çağırdı.

Dünyanın en büyük kömür tüketicileri olan Çin ve ABD, COP26’da duyurulan ve bazı ülkelerin kömür kullanımını aşamalı olarak durdurma sözü verdiği anlaşmayı imzalamadı. Kullanımlarını azaltacaklarını belirtmişlerdir.

FED, Artan Enflasyon Nedeniyle Güven Kaybetti

Allianz baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian'a göre, Federal Rezerv (FED) enflasyonun geçici olduğu konusundaki duruşunda ısrar ederek güvenini kaybediyor.Mohamed El-Erian, “Fed'in kredi kaybettiğini düşünüyorum. Enflasyon konusunda otoriter bir sesi yeniden tesis etmenin gerçekten önemli olduğunu ve bunun muazzam kurumsal, politik ve sosyal sonuçları olduğunu defalarca dile getirdim.” dedi.

İlgili İçerik