Biden ve Xi Jinping Görüşmesinin Sonuçları

Biden ve Xi Jinping Görüşmesinin Sonuçları

Joe Biden ve Xi Jinping ile yaptığı çevrimiçi görüşmenin ardından iki ülkenin temsilcileri arasında bir dizi alanda etkileşim olacağına inanıyor. Bunu Salı günü New Hampshire eyaletindeki gazetecilere söyledi.

Biden görüşmeye ilişkin “İyi bir toplantıydı, yapacak çok işimiz var, Beyaz Saray basın havuzu Amerikalı liderin sözlerini aktardı. Dört grup oluşturduk, bir takım konularda birlikte çalışmak için insanları bir araya getireceğiz.” dedi.

ABD Tayvan İlişkileri

Biden, Xi Jinping ile çevrimiçi bir toplantıda Washington’un Tayvan ilişkileri yasasına verdiği desteği vurguladığını söyledi.

Tayvan konusunda herhangi bir ilerleme olup olmadığı sorulduğunda Biden, “Evet, Tayvan İlişkileri Yasası’nı desteklediğimizi açıkça belirttik ve bu kadar. O bağımsız. Kararlarını kendisi verir” yanıtını verdi. Bu yasa 1979’da Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edildi. Beyaz Saray’ın yalnızca Taipei’ye savunma silahları tedarik etme sorumluluğuyla değil, aynı zamanda Çin adanın kontrolünü ele geçirmek için askeri güç kullanmaya çalışırsa onu savunmakla suçlanıyorlar.

Aynı zamanda Beyaz Saray basın havuzuna göre ABD Tayvan ilişkilerine ilişkin Biden daha sonra ABD’nin Tayvan ile ilgili politikasını değiştirmediğini açıkladı. “Politikamızı kesinlikle değiştirmeyeceğiz” dedi. Biden “Tayvan hakkında biz değil, onlar karar versin dedim. Bağımsızlığı teşvik etmiyoruz. Onları Tayvan ile ilişkiler yasasının gerektirdiği şeylere sıkı sıkıya bağlı kalmaya teşvik ediyoruz. Bunu yapıyoruz. Bırak onlar karar versin.” dedi.

Üst düzey bir ABD yönetim yetkilisi Salı günü düzenlenen özel brifingde, Biden’ın Xi Jinping ile çevrimiçi bir toplantısında Washington’un “tek Çin” ilkesine bağlı olduğunu doğruladığını ve ayrıca Tayvan’daki mevcut durumu tek taraflı eylemlerle değiştirmeye karşı çıktığını söyledi. 

Brifingde ayrıca, Biden’ın Xi Jinping’e ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini söylediği basında çıkan haberlerin doğru olup olmadığı da soruldu. Bir yönetim yetkilisi, “Beyaz Saray yetkililerinin bunu bu yılın başlarında kamuoyuna doğruladığını biliyorum. Bu ABD’nin desteklediği bir şey değil. Bunun özellikle yeni bir şey olduğunu düşünmüyorum. Elbette ABD politikasının bir parçasıydı.” dedi.

ABD ve Tayvan

Tayvan, Çan Kay-şek (1887-1975) liderliğindeki Kuomintang güçlerinin kalıntılarının Çin iç savaşında mağlup olduktan sonra adaya kaçtığı 1949’dan beri kendi yönetimi tarafından yönetiliyor. O zamandan beri Tayvan, komünistler iktidara gelmeden önce anakarada var olan eski Çin Cumhuriyeti’nin bayrağını ve diğer bazı özelliklerini korudu. Rusya dahil çoğu ülke tarafından desteklenen Çin Halk Cumhuriyeti‘nin resmi pozisyonuna göre, ada Çin eyaletlerinden biri olarak kabul ediliyor.

ABD, 1979’da Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kopardı ve ÇHC ile kurdu. Washington, “tek Çin” politikasını kabul ederken, Taipei yönetimiyle temaslarını sürdürmeye ve adaya silah tedarik etmeye devam ediyor. Geçen yıl, 45. ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Hong Kong’daki durum nedeniyle Pekin ile ağırlaşan ilişkiler zemininde, Tayvan ile temasları ve alışverişleri önemli ölçüde yoğunlaştırdı ve bu da ÇHC yetkililerinin protestosuna neden oldu.

Ekim ayı başlarında, Wall Street Journal, Biden yönetimindeki kaynaklara atıfta bulunarak, ABD askeri eğitmenlerinin bir yıldan fazla bir süredir Tayvan’ın savunma yeteneklerini güçlendirmek için gizli faaliyetler yürüttüğünü bildirdi.

Biden ve Xi Jinping Görüşmesinden Beklentiler Neler?

Joe Biden ve Xi Jinping görüşmesi pazartesi günü video konferans yoluyla gerçekleşecek. Görüşmede Ekonomi, sağlık ve iklim gibi birçok konu ele alınması bekleniyor. Ancak görüşmeye ilişkin beklentiler düşük tutuluyor.Amerika Birleşik Devletleri ve Çin hâlâ birbirlerine bağımlılar çünkü Amerikalı tüketiciler fabrika yapımı ürünleri kapıyor ve Çinli şirketler Asya'nın bazı bölgelerini satın almak için acele ediyor. İklim krizini

İlgili İçerik