Connect with us

Gündem

Biden ve Xi Jinping Görüşmesinin Sonuçları

Yazar

tarih

Joe Biden ve Xi Jinping ile yaptığı çevrimiçi görüşmenin ardından iki ülkenin temsilcileri arasında bir dizi alanda etkileşim olacağına inanıyor. Bunu Salı günü New Hampshire eyaletindeki gazetecilere söyledi.

Biden görüşmeye ilişkin “İyi bir toplantıydı, yapacak çok işimiz var, Beyaz Saray basın havuzu Amerikalı liderin sözlerini aktardı. Dört grup oluşturduk, bir takım konularda birlikte çalışmak için insanları bir araya getireceğiz.” dedi.

ABD Tayvan İlişkileri

Biden, Xi Jinping ile çevrimiçi bir toplantıda Washington’un Tayvan ilişkileri yasasına verdiği desteği vurguladığını söyledi.

Tayvan konusunda herhangi bir ilerleme olup olmadığı sorulduğunda Biden, “Evet, Tayvan İlişkileri Yasası’nı desteklediğimizi açıkça belirttik ve bu kadar. O bağımsız. Kararlarını kendisi verir” yanıtını verdi. Bu yasa 1979’da Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edildi. Beyaz Saray’ın yalnızca Taipei’ye savunma silahları tedarik etme sorumluluğuyla değil, aynı zamanda Çin adanın kontrolünü ele geçirmek için askeri güç kullanmaya çalışırsa onu savunmakla suçlanıyorlar.

Aynı zamanda Beyaz Saray basın havuzuna göre ABD Tayvan ilişkilerine ilişkin Biden daha sonra ABD’nin Tayvan ile ilgili politikasını değiştirmediğini açıkladı. “Politikamızı kesinlikle değiştirmeyeceğiz” dedi. Biden “Tayvan hakkında biz değil, onlar karar versin dedim. Bağımsızlığı teşvik etmiyoruz. Onları Tayvan ile ilişkiler yasasının gerektirdiği şeylere sıkı sıkıya bağlı kalmaya teşvik ediyoruz. Bunu yapıyoruz. Bırak onlar karar versin.” dedi.

Üst düzey bir ABD yönetim yetkilisi Salı günü düzenlenen özel brifingde, Biden’ın Xi Jinping ile çevrimiçi bir toplantısında Washington’un “tek Çin” ilkesine bağlı olduğunu doğruladığını ve ayrıca Tayvan’daki mevcut durumu tek taraflı eylemlerle değiştirmeye karşı çıktığını söyledi. 

Brifingde ayrıca, Biden’ın Xi Jinping’e ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini söylediği basında çıkan haberlerin doğru olup olmadığı da soruldu. Bir yönetim yetkilisi, “Beyaz Saray yetkililerinin bunu bu yılın başlarında kamuoyuna doğruladığını biliyorum. Bu ABD’nin desteklediği bir şey değil. Bunun özellikle yeni bir şey olduğunu düşünmüyorum. Elbette ABD politikasının bir parçasıydı.” dedi.

ABD ve Tayvan

Tayvan, Çan Kay-şek (1887-1975) liderliğindeki Kuomintang güçlerinin kalıntılarının Çin iç savaşında mağlup olduktan sonra adaya kaçtığı 1949’dan beri kendi yönetimi tarafından yönetiliyor. O zamandan beri Tayvan, komünistler iktidara gelmeden önce anakarada var olan eski Çin Cumhuriyeti’nin bayrağını ve diğer bazı özelliklerini korudu. Rusya dahil çoğu ülke tarafından desteklenen Çin Halk Cumhuriyeti‘nin resmi pozisyonuna göre, ada Çin eyaletlerinden biri olarak kabul ediliyor.

ABD, 1979’da Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kopardı ve ÇHC ile kurdu. Washington, “tek Çin” politikasını kabul ederken, Taipei yönetimiyle temaslarını sürdürmeye ve adaya silah tedarik etmeye devam ediyor. Geçen yıl, 45. ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Hong Kong’daki durum nedeniyle Pekin ile ağırlaşan ilişkiler zemininde, Tayvan ile temasları ve alışverişleri önemli ölçüde yoğunlaştırdı ve bu da ÇHC yetkililerinin protestosuna neden oldu.

Ekim ayı başlarında, Wall Street Journal, Biden yönetimindeki kaynaklara atıfta bulunarak, ABD askeri eğitmenlerinin bir yıldan fazla bir süredir Tayvan’ın savunma yeteneklerini güçlendirmek için gizli faaliyetler yürüttüğünü bildirdi.

[ilgiliMakale icerik_id=”3459″]

Continue Reading
Yorumları Gör

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Yazar

tarih

ABD Elektrikli Araç Bataryalarına Yatırım Yapacak

Beyaz Saray, ABD’nin elektrikli araç batarya üretimine 3 milyar dolardan fazla harcama yapacağını söyledi. Başkan Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD’de satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını istiyor.

Biden yönetimi, elektrikli araç (EV) pil üretimini finanse etmek için 3 milyar dolardan fazla altyapı fonu ayırmayı planlıyor.

Fonlar, Başkan Joe Biden’ın geçen yıl imzaladığı 1 trilyon dolarlık altyapı faturasından Enerji Bakanlığı tarafından tahsis edilecek.

Elektrikli Araç Bataryalarında Geri Dönüşüm Öncelikli

Girişimler arasında büyük kapasiteli pillerde kullanılmak üzere minerallerin işlenmesi ve bu pillerin geri dönüştürülmesi olacağını söyledi.

Yönetimi ayrıca, önlemleri enerji bağımsızlığını güvence altına almanın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen uzun vadeli enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak düşünülüyor.

Beyaz Saray altyapı koordinatörü Mitch Landrieu, Rusya Devlet Başkanı’na atıfta bulunarak, “Putin’in petrol ve gazdaki bu fiyat artışıyla karşı karşıya kalırken, elektrikli araçların uzun vadede Amerikalı aileler için daha ucuz olacağını unutmamak da önemli” dedi.

Continue Reading

Gündem

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Yazar

tarih

Bill Gates, Yeni Salgınları Tahmin Birimi Oluşturuyor

Financial Times’ın haberine göre, Microsoft kurucusu Bill Gates, yeni pandemileri tanımlayabilecek uluslararası uzmanlardan oluşan bir organizasyon oluşturmanın gerekliliğini duyurdu.

Gates’e göre, kuruluşun kadrosunda hem epidemiyologlar hem de bilgisayar modelleyicileri yer alacak. Çalışmalarının amacı, küresel sağlık tehditlerini hızlı bir şekilde belirlemek ve ülkeler arasındaki koordinasyonu geliştirmek olacaktır. Milyardere göre örgütün kendisi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yönetilmelidir.

Aynı zamanda Gates, yeni bir pandemiyi önlemek için büyük yatırımlar gerektiğini kaydetti.

Bu trajediyi görmezden gelebilmemiz ve bu yatırımları dünya vatandaşları adına yapmamamız bana çılgınca geliyor.

Şubat ayının başlarında, Microsoft’un kurucusu başka bir pandemiyi nasıl önleyeceğine dair bir kitap yazacağını duyurmuştu.

Gates’e göre, uzun zamandır insanlığın tehlikeli hastalıklarla mücadelesi konusunu düşünüyor, ancak kitabın oluşturulmasına neden olan COVID-19 salgınıydı.

“Ne zaman COVID’in neden olduğu acıyı görsem, ne zaman son ölüm oranlarını okusam ya da işini kaybeden ya da kapalı bir okulun önünden geçen birini duysam, kendimi tutamıyorum. Bununla bir daha yüzleşmemeliyiz.

Continue Reading

Gündem

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Yazar

tarih

Warren Buffet, ABD Borsaları Kumarhane Haline Geldi

Warren Buffett bugün yaptığı açıklamada, pandemi sırasında milyonlarca yeni kullanıcının finansal sisteme akın etmesiyle ABD finans piyasalarının “neredeyse tamamen bir kumarhane” haline geldiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların mali durumlarıyla nasıl etkileşimde bulunduğuna dair çarpıcı bir değişimi takip ediyor. Amerikalılar, pandeminin başlangıcından bu yana milyonlarca aracılık hesabı açtı. Birçoğu Apple ve Tesla gibi şirketlerin hızlı yükselişi veya düşüşü üzerine bahis yapmak için opsiyon piyasalarına yöneldi.

Buffett ve danışmanı, Berkshire başkan yardımcısı Charlie Munger, ticaret alanının hızlı temposu şirket sahiplerinin uzun vadeli büyük alım yapma kabiliyetini engellediği belirtildi.

Piyasadaki yeni başlayan kullanıcıların seçim aracı haline gelen türevlere atıfta bulunarak, “Amerika’da ezici bir çoğunlukla büyük şirketler, poker fişleri haline geldiler ve kullanıcılar iki üç günlük alım-satım işlemi yapıyorlar. Wall Street, kapitalizmin masasından düşen kırıntıları yakalayarak öyle ya da böyle para kazanıyor” denildi.

Continue Reading

Popüler