Biden Yönetimi Pazartesi Günü Çin Ticaret Stratejisini Açıklayacak

Biden Yönetimi Pazartesi Günü Çin Ticaret Stratejisini Açıklayacak

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Pazartesi günü Biden yönetiminin Çin ile uzun zamandır beklenen ticaret stratejisini açıklamaya hazırlanıyor.

Tai, soru-cevap oturumuna katılmadan önce Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde yaptığı konuşmada ABD’nin Çin’e yönelik ticaret yaklaşımlarını açıklayacak.

Duyuru, Biden’ın ABD başkanı olarak seçilmesinden dokuz ay sonra geldi. ABD’nin önde gelen iş grupları, yeni bir ABD-Çin ticaret politikasının yavaş yavaş uygulanmasının ticarete zarar verdiğini ifade etti ve Biden yönetimini Çin’e yönelik tarifeleri düşürmeye çağırdı.

Çin ve ABD, 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2021 arasındaki iki yıllık satın alma taahhütlerini kapsayan birinci faz ticaret anlaşmasını 2020’de imzaladı.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shu Yuting Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin-ABD ticaret işbirliğinin sadece her iki ülke için değil, aynı zamanda genel olarak dünya için de faydalı olduğunu yineledi. Artan tarifelerin dünya ekonomisinin canlanmasına zarar verdiğini ve iki ülkedeki şirketler ve tüketiciler üzerinde ağır baskı ve kayıplara neden olduğunu da sözlerine ekledi.