Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin Nasıl Oluşturuldu

2008 küresel piyasa krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler tarafından uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e ile ilgili white paper yayımlandı. Bu şekilde Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül saldırılara karşı güvenli kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. 2009 yılında piyasaya açık ağ olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. nesil blockchain” olarak tanımlandı.

Bitcoin Teknolojisi Nedir?

Dağıtık temeli sayesinde kısa süre içerisinde günümüz mali düzenine karşı ciddi gelişme kaydetti. Bitcoin ağına giren uygulamaların takibi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişi her zaman anonimdir. Bitcoin Blockchain ağında gerçekleştirilen işlemler, blockchain sisteminden dolayı geri alınamaz ve bu işlemler değiştirilemez.

Global piyasaya yeni sürüldüğü ve hakkında herhangi düzenleyici kanun bulunmadığı için Bitcoin’in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara kadar yükselmiştir. Bitcoin’in ardından piyasaya birçok kripto para birimi sürülmüştür. Bu para birimlerine “alternative coin”, başka bir değişle “alt coin” denmektedir. Altcoin’ler oluşturulurken çeşitli durumlarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, blockchain alt türleri (özel/paylaşımlı, izinli/izinsiz mutabakat) örnek olarak verilebilir.

Bitcoin’in blockchain altyapısında üretilebilecek maksimum miktarı 21 milyon’dur. Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Torrent ağları ile aynı şekilde noktadan-noktaya dağıtık ağ özelliği gösterir. Bu ağ içerisinde oluşturulan ödeme emirleri diğer noktalara anında ulaşır. 

Bitcoin adresleri kullanıcılar tarafından bir çeşit kimlik şeklinde tanımlanabilir. İşlemi gerçekleştiren kişi her koşulda bilinmezdir. Ayrıca bu adres bilgisi kaybedilmesi durumunda adres üzerinde hak iddia edemezler.

Merkeziyetsiz finans

Bitcoin’in mekanizmasını anlayabilmek için öncelikle “merkeziyetsiz finans” kavramını anlamak gerekir. Merkeziyetsiz finans, otoritelerden bağımsız ve temelinde manipülasyona açık olmayan bir yapıdır. İşlemlerin tamamı şeffaf şekilde gerçekleşir, bir adresten diğer bir adrese transfer maliyeti düşük olduğu gibi güvenilirliği yüksektir.

Bunun yanı sıra, gerçekleştirilen işlemler herhangi bir kişi tarafından kontrol edilmediği için asla kapatılmaz ve transfer tutarlarında sınırlama bulunmamaktadır. Ağ içindeki işlemler ise herkes tarafından görüntülenebilmektedir.