Bitcoin Kaldıraçlı İşlemler

Bitcoin Kaldıraçlı İşlemler

Bitcoin Kaldıraçlı İşlemler Nedir? Nasıl işler?

Yatırımcıların finansal piyasalarda az sermayeyle daha büyük hacimli işlemler yapılmasına imkan sağlayan sisteme verilen ada kaldıraç (leverage), denir. Bir bakımdan borç para kullanımının uygulandığı bir yatırım stratejisidir.

Kaldıraç sistemi birçok piyasada (Forex, Kripto para piyasaları) uygulanmaktadır. Kaldıraçlı işlemler diğer her işlemde olduğu gibi risk taşır. Kaldıraçlı işlemlerde daha fazla risk olmasının sebebi kayıpların harcamalarınızı aşabilme ihtimalidir. Bu genellikle “stop-loss” uygulaması ile engellenir.

Bitcoin Kaldıraçlı işlemlerin ne olduğunu anlamanız için kısa bir örnekle başlayalım. Varsayılım bir kripto paranın yükseleceğini ön görüp bu kripto paraya yatırım yapmak istiyorsunuz ama elinizde bulunan para ile pek kayda değer bir kâr elde etmeniz mümkün değil.

İşte o anda elinizdeki parayı borsaya teminat göstererek borsadan paranızın 100 katını veya işlem yaptığınız borsaya göre daha fazlasını alıp işlem açarsınız.

Farklı bir örnekle de düşüş yönlü işlem açmaktan ve mantığından bahsedelim. Yükseliş yönlü işlem açabileceğiniz gibi düşüş yönlü de işlem açabilir ve yatırım yaptığınız kripto birimi düşerken de para kazanabilirsiniz.


Kısaca mantığını açıklayalım


Varsayalım ki bu gün dolar 10₺ ye tekabül ediyor ve ben doların düşüneceğini düşündüğüm için arkadaşımdan 1.000 dolar borç para aldım ve bunu türk lirasına çevirdim elime 10.000 türk lirası geçmiş oldu. Ve yine varsayalım ki bir kaç güne dolar öngördüğümüz gibi %50 lik bir değer kaybı yaşadı ve ben elimdeki 10.000₺ nin 5.000₺ sini kullanarak arkadaşıma olan 1.000 dolarlık borcunu ödedim.

Bu durumda elimde 5.000₺ tutarında bir para kaldı işte bu düşüşten herkes kaybederken ben bu şekilde kâr elde etmiş oldum. (Borsada da durum aynen bu şekilde işliyor; orada sadece borç aldığımız kişi değil borsanın kendi sistemi oluyor.) Ancak şunu da unutmayalım elinizdeki ilk para teminattır.

Örneğin dolar yükselmeye başlasa idi ben borcumu ödemek için elimdeki paradan da olacaktım yani yine bir Likidite tehdidi var. Bu yüzden bir işlem açmadan önce kendi risklerinizi iyi analiz edip değerlendirmelisiniz.

Bu sistemin en önemli unsuru Risk !


Benim bir çok arkadaşım oldu kaldıraçlı işlemlerde profesyonel olduklarını düşünen. Bu işlemleri yaparak dakikalar içinde nasıl binlerce lira kazandıklarını gördüm ve nasıl da kendinden geçtiklerini ve sonra bu binlerce liranın nasıl saniyeler içinde eridiğine şahit oldum. Bir çoğu kendimi kaptırıp kredi ve borç para ile bu işlere soyundu ve sonları hüsran oldu. Siz bu hatalara düşmeyin… Paranın altında kalmanız dileği ile…


Sorumluluk Reddi: Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.