Bitcoin ve Ethereum Neden Yükseliyor

Bitcoin ve Ethereum Neden Yükseliyor

Başlıca kripto tokenleri, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Tradingview verilerine göre, Bitcoin bir ay öncesine göre %20 artışla 4 Eylül’de 50.000 dolardan fazla el değiştiriyordu. Ethereum, bu süre zarfında yaklaşık %40 artarak 3.900 doların üzerine çıktı.

Zor kısım, fiyatların neden bu kadar yüksek olduğunu açıklamak. Kripto varlıklar, son spekülasyonlar üzerine pingpong yapan fiyatlar ile oldukça değişken olma eğilimindedir. İşte popüler kripto paraların son zamanlarda artışına neden olmuş olabilecek gelişmeler.

Bitcoin ve Ethereum Neden Yükseliyor

Facebook, NFT için özellikler ekleyebilir

Facebook yöneticisi David Marcus , Ağustos ayı sonlarında Bloomberg’e, sosyal ağın Novi olarak bilinen dijital cüzdanında takas edilemeyen tokenler için destek sağlayabileceğini söyledi. (Facebook, Diem olarak bilinen kendi kripto varlığını da geliştiriyor.) 

NFT’ler, tipik olarak ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, türünün tek örneği sanat eserlerinin veya ticaret kartlarının bir tür dijital versiyonudur. Facebook, NFT’leri daha popüler hale getirmeye yardımcı olursa bu ethereum ağındaki hesaplamalar için ödeme yapmak için kullanılan ether talebini artırabilir.

El Salvador, 7 Eylül’de bitcoin yasal ihalesini yapacak

Orta Amerika ülkesi, orijinal kripto varlığını ulusal para birimi (ABD dolarının yanında) yapan dünyadaki ilk ülke olacak. Bazıları bunun daha fazla bitcoin benimsenmesini teşvik edeceğini düşünüyor. Öte yandan Uluslararası Para Fonu, bu tür şeylerin ekonomiyi istikrarsızlaştırabileceğini, hükümeti ve sıradan vatandaşları ek döviz kuru riskine maruz bırakabileceğini düşünüyor.

Bitcoin madenciliği geri dönüyor

Bitcoin işlemlerini gerçekleştiren kripto madencileri, Çin’de yasaklandıktan sonra yeniden güçleniyor. Kripto bilgi işlem kapasitesinin omurgası Teksas’tan Kazakistan’a kadar tüm dünyaya yeniden dağıtıldığından bazıları bunu bitcoin ve daha geniş dijital varlıklar dünyası için bir sağlamlık işareti olarak görebilir.