Blockchain Nedir ?

Blockchain Nedir ?

Blockchain Nedir ?

En temelde Blockchain, taraflar arasındaki işlemleri izleyen dağıtılmış bir defterdir. Blockchain, herhangi bir üçüncü taraf aracı olmadan kullanıcı işlemlerini gerçekleştirebilir. İşlemleri gerçekleştirmek için tek gereken cüzdanına sahip olmaktır.

Merkezi olmayan bir ağ, artan sistem güvenilirliği ve gizliliği de dahil olmak üzere geleneksel merkezi ağa göre birçok avantaj sunar. Ayrıca, bu tür ağların ölçeklenmesi ve gerçek tek bir başarısızlık noktası olmadan baş edilmesi çok daha kolaydır. Blockchain’in dağıtılmasının nedeni, paylaşılan iletişim ve dağıtılmış işlemedir.

Blockchain (Merkezi Olmayan Sistem) teknolojisi 10 yılı aşkın bir süredir var. Çoğu insan Blockchain’i kripto para birimi ve Bitcoin aracılığıyla duymuştur. Geliştiği gibi, Blockchain artık sigorta, devlet, perakende, otomotiv, sağlık, seyahat, eğlence ve daha fazlası dahil olmak üzere hemen hemen her sektörü kapsamaktadır.

Blockchain Özellikleri

Geleneksel bir veri tabanında, bir sistem yöneticisine verileri değiştirmeyeceğine güvenmeniz gerekir. Ancak Blockchain ile verileri değiştirme veya verileri değiştirme imkanı yoktur; Blockchain içinde bulunan veriler kalıcıdır; silinemez veya geri alınamaz. 

Merkezi sistemler şeffaf değildir. Blockchain tam şeffaflık sunar. Kuruluşlar ve işletmeler, blok zinciri teknolojisini kullanarak, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duyulmayan tam bir merkezi olmayan ağa gidebilir ve böylece tüm sistemin şeffaflığını artırabilir.

Blok zinciri teknolojisinin kriptografik temelleri, sistemi geçmiş verilerle kurcalamaya karşı dirençli hale getirir. Tek bir katılımcı verileri etkileyemez ve verilerin günlüğe kaydedildikten sonra değiştirilemeyeceğinden emin olmak için düzenli olarak ilerlemeler kaydedilmektedir.

Blockchain Nasıl Çalışır

Blockchain, binlerce bağlı bilgisayarın veya sunucunun tek, güvenli ve değişmez bir defter tutmasını sağlayan paylaşılan bir defter olarak tanımlanabilir. Blockchain, herhangi bir üçüncü taraf aracı olmadan kullanıcı işlemlerini gerçekleştirebilir. İşlemleri gerçekleştirmek için tek gereken cüzdanına sahip olmaktır. 

Başlangıçta, kullanıcı bir Blockchain ağı üzerinden işlem oluşturduğunda, bu işlemin oluşturulduğunu temsil eden bir blok oluşturulur. Bir blok oluşturulduktan sonra, istenen işlem, düğümler olarak bilinen bilgisayarlardan oluşan ve daha sonra işlemi doğrulayan eşler arası ağ üzerinden yayınlanır. 

Doğrulanmış bir işlem, kripto para birimi, sözleşmeler, kayıtlar veya diğer değerli bilgileri içerebilir.

İşlemleri daha hızlı hale getirmek için Blockchain’de akıllı sözleşme adı verilen uygulamalar bulunur. Bunlar otomatik olarak işlem gerçekleştirirler. Bir akıllı sözleşme, piyasa alım satımlarına ilişkin koşulları ayarlayabilir. Sağlık veya seyahat sigortasına ait koşulları içerebilir.

Blockchain Dezavantajları

Her teknoloji birkaç zorlukla gelir ve Blockchain farklı değildir. Şeffaflık bir avantaj olsa da, mahremiyet bir meydan okumadır. Tüm işlemler halka açıktır ve bu, sağlık, finans ve hukuk sektörleri gibi belirli sektörler için bir sorun olabilir. Blockchain, verilerin şifrelenmesini zorunlu kılmaz, bu nedenle uygulama geliştiricisinin bunun için hükümler hazırlaması gerekir.

Bilgi halka açık olmakla kalmaz, işlemler sonsuza kadar saklanır. Bu yasal bir sorun olabilir, bu nedenle Blockchain teknolojisini kullanan uygulamaların geliştiricisinin bunu dikkate alması ve muhtemelen fikir birliği yoluyla bilgileri silme yeteneği sağlaması gerekecektir.

Madenciliğin maliyeti, bir Blockchain uygulamasının bir başka zorluğudur. Halka açık bir Blockchain kullanılıyorsa, bilgisayar gücü, elektrik ve klima olumsuz finansal ve çevresel sonuçlara sahip olabilir. Bir Blockchain’i çalıştırmak için gereken bilgi işlem gücü miktarı çok büyüktür.