Brezilya Faiz Oranlarında Son 20 Yılın En Büyük Artışını Gerçekleştirdi

Brezilya Faiz Oranlarında Son 20 Yılın En Büyük Artışını Gerçekleştirdi

Brezilya Faiz Oranlarında Son 20 Yılın En Büyük Artışını Gerçekleştirdi. Brezilya Merkez Bankası (Banco Central Do Brasil) Çarşamba günü gösterge faiz oranını 150 baz puan artırarak yüzde 7,75’e yükseltti. Yükselen enflasyonu dizginlemeye çalışırken 2002’den bu yana en büyük artışı gerçekleştirdi.

Brezilya faiz artış kararı analistlerin beklentileriyle uyumlu, pandemi iyileşmesi yükselen fiyatlardan etkilenen Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi için art arda altıncı oldu.

Bankanın para politikası komitesinin dokuz üyesi tarafından oybirliğiyle karar verildi ve bir açıklamada, Aralık ayı başındaki bir sonraki toplantısında “aynı büyüklükte” bir artış yapılmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Brezilya Faiz Oranlarında Son 20 Yılın En Büyük Artışını Gerçekleştirdi

Politika yapıcıların pandeminin yıkımından sonra ekonomiyi yeniden başlatmaya çalıştıkları için Selic oranı, yıla tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde iki ile başladı.

Ancak merkez bankası, geçen ay yüzde 10,25’e ulaşan yıllık enflasyon oranını düşürmek için bankanın yüzde 5,25’lik hedef tavanının çok üzerinde olan oranı düşürmek için agresif bir şekilde hareket ediyor.

Bu arada işsizlik, bu yılın başında yüzde 14,7’den düşmesine rağmen yüzde 13,2’de yüksek kalıyor.

Cansız ekonomi, popülaritesi döneminin en düşük seviyesinde olan ve anketlerin şu anda Brezilya seçimlerini bir yıl sonra solcu eski cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya kaptırma yolunda olduğunu gösteren aşırı sağcı Başkan Jair Bolsonaro için sorunlu olduğunu kanıtlıyor.

Artan gıda ve yakıt fiyatları Brezilya’daki hane halkına, özellikle de yoksullara zarar veriyor.

Destek arayan Bolsonaro, geçen hafta en yoksul 17 milyon Brezilyalıya yapılan sosyal yardım ödemelerini yüzde 20 artıracağını duyurdu.

Ancak bu sadece enflasyonist baskılara katkıda bulundu. Aynı zamanda, hükümetinin mali disiplin vaatlerinden vazgeçtiği ve eleştirmenlerin “popülist” ekonomik politika oluşturma olarak kınadığı bir hareketle harcama üst sınırını ihlal etmeye hazır olduğuna dair piyasa korkularını artırdı.

Analistler, merkez bankasının şahin faiz artırımının muhtemelen kısmen bu endişelerden etkilendiğini söyledi.

Enflasyon riskini dizginleme hamleleri, analistlerin şu anda yıl için yüzde 4,97 olarak tahmin ettiği ekonomik büyümeyi frenliyor.