CARDANO (ADA) Nedir ?

CARDANO (ADA) Nedir ?

Cardano, bilim aracılığıyla kişilerin işlem ve alışveriş yapması, yapıların yönetilmesi ve firmaların büyümesi amacıyla daha güvenli, saydam ve sürdürülebilir bir yapı oluşturarak global sistemlere güven sağlamayı hedeflemiştir.

Cardano Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Cardano, 2015 yılında şekillenmeye başlanmış ancak 2017 yılında Charles Hoskinson tarafından erişime sunulmuştur. Cardano, ölçeklenebilmesi dışında güvenli bir temele sahip üçüncü nesil blockchain platform olmayı başarmıştır. Bu platform, blockchain temeline uygunluk dahil etmek üzere açık kaynak kodlu biçimde geliştirilmiştir. Ada ise Cardano altyapısının kripto para birimidir. Ada ismi dünyanın ilk bilgisayar programcısı olan Ada Lovelace’ten gelmektedir. Ölçeklenebilirlik ve sürdürebilirlik fonksiyonlarına odaklanan Ada, aynı zamanda ilk merkeziyetsiz blok zinciridir.

Proof-Of-Stake Ve Ouroboros: Çevresel olarak başta gelen Sürdürülebilir Blackchain Protokolü

Ouroboros, ilk hakemli, güvenli blockchain protokolü olup bunu işleyebilen ilk blok zinciri teknolojisidir. Ouroboros, Cardano networkunun ademi merkeziyetçiliğini sağlar ve şeffaflık ve güvenliğe büyük önem göstererek ve ödün vermeden global ihtiyaçlara göre sürdürülebilir bir şekilde ölçeklenmesini sağlar.

Protokol, temel yapı işlemlerine dayanır ve işlem kapasitesi çok yüksektir ve yapılan işlemleri daha güvenli ve şeffaf global ödeme altyapısına özgü bir vizyon gücü ve hakimiyeti ile daha adil bir şekilde yeniden dağıtımını sağlamak için bir varlık tarafından yönlendirilir.

Cardano’nun Avantajları Nelerdir?

Cardano, madencilik algoritması için Proof of Steak ya da PoS madenciliği üzerine geliştirilmiş olan Ouroboros’u kullanmaktadır. Ouroboros sistemi kullanıcıların gizli kalmasını sağlamaya ve de farklı blok zincirler oluşturmayı hedefleyen tamamen yenilikçi bir programdır.

Bu programın hedefi elektrik tüketim oranlarını devasa ölçülere taşıyan Proof of Work sistemine bir seçenek oluşturmaktır. Bu sebeple Cardano’nun başta gelen avantajlarından biri elektrik tüketimi konusunda sağladığı tasarruftur.

Cardano’nun başka bir avantajı da blok zincir teknolojisinin bankacılık faaliyetlerinde kullanılmasına aracılık etmesidir. Bu nedenle Cardano protokolü elverişlilik açısından da kullanıcılara bir değer katmaktadır.