Cardano (ADA) ve Solana (Sol)’nın haftalık Analizi

Cardano (ADA) ve Solana (Sol)’nın haftalık Analizi

Kripto piyasası, Solana ve Cardano  (-%3.18) tokenları ve bitcoin (BTC, +%1.13) ve Ethereum’dan (ETH, +0.34%) daha büyük bir darbe alan diğer alternatif kripto para birimleri ile düşüş yaşıyor. Hareket, kayda değer rallilerden sonra sıklıkla gözlemlenen tipik bir soluklanma gibi görünüyor.

Araştırma kuruluşu Messari’ye göre, ADA 24 saat bazında %7,6’lık bir düşüşle 10:53 UTC’de 2,67 dolardan işlem görüyordu. SOL ise 68 dolardan %13’lük bir kayıp yaşadı.

Bu arada XRP (%-0.3), polkadot (DOT, %-2.05) ve dogecoin (DOGE, %-1.64) de %8’den fazla düştü. Kripto Borsa piyasa verilerine göre, bitcoin %3,7 düşüşle 47,500 dolardan el değiştirirken, Ethereum %5.5 düşüşle 3.100 dolardan işlem gördü. DeFi (Merkezi olmayan finans) ve NTF tokenler dahil tüm alt sektörler kırmızı renkteydiler.

Analiz platformu Laevitas’a göre, birçok kripto parada uzun pozisyon almak çok maliyetli hale geldiğinden, alternatif kripto para birimleri yaşanan geri çekilmede güçlü görünüyor.

Laevitas’ın paylaşmış olduğu tweette “Uzun vadeler için yıllık %100’ün üzerinde ödeme yapmak sonsuza kadar sürdürülemez.” Dedi. Fiyat düşüşünün sağlıklı bir düzeltme gibi göründüğünü de sözlerine ekledi.

ADA ve SOL gibi bazı kripto paralar, son zamanlarda rekor seviyelere çıkmak için ralli yaparak ve Bitcoin‘i önemli bir farkla geride bırakarak aşırı satın alınmış görünüyor. Örneğin, ADA son dört haftada %187 ve SOL %272, bitcoin’in %70’inin iki katından fazla ralli yaptı.

Kripto para borsası Nominex.io CEO’su Pavel Shkitin, “Cardano (ADA) ve Solana (SOL) ikilisi, son zamanlarda fiyat ve değerlemede beklenmedik bir artış gördü ve her ikisi de sırasıyla 2,97 ABD Doları ve 81,81 ABD Doları ile tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı” dedi.

Her iki tokenin geliştirilen üstün teknolojilerine rağmen son günlerdeki artış geri dönüş sinyali veriyor gibi görünüyor.

Kaynak: Coindesk