Cardano Akıllı Sözleşmeleri Başlatacak

Cardano Akıllı Sözleşmeleri Başlatacak

Bu gece 00:45 itibariyle Cardano, Alonzo hard fork’u uygulayarak akıllı sözleşmelere öncülük edecek. Ancak tasarımıyla ilgili sorunlar nedeniyle, birkaç merkezi olmayan uygulama piyasaya sürülmelerini erteledi ve Alonzo, Cardano’nun yaratıcısı tarafından geliştirilen “birkaç akıllı oyuncak sözleşmesi” ile yayına girebilir.

Cardano Akıllı Sözleşmeleri

Akıllı sözleşmeler, kendi kendini yürüten bilgisayar kodu parçaları, merkezi olmayan borsalar ve gözetimsiz kredi uygulamaları gibi merkezi olmayan uygulamalar için zemin hazırlar. Alonzo, Cardano’yu 2015 yılında tanıtan diğer akıllı sözleşme özellikli blok zincirleri, yani Ethereum ile kafa kafaya getiriyor. 

Alonzo’ya yönelik beklenti, bu ayın başlarında Cardano’nun (ADA) fiyatının fırlamasına neden oldu; Cardano’nun geliştiricisi IOHK, 2 Eylül’de Alonzo’nun test ağını başlattığında Cardano tüm zamanların en yüksek seviyesi 3,09$’a ulaştı . Ancak daha sonra fiyat , yükseltmenin eşzamanlı işlemleri işlemekte güçlük çektiği yönündeki eleştiriler üzerine 2.60$’a düştü. 

Minswap adlı çok havuzlu bir borsa olan ilk Cardano dApp, Ethereum yatırımcısı Anthony Sassano’ya göre, aynı anda birden fazla işlemi işlemek için mücadele ettiği için kısa bir süre sonra kapandı.

Yine de IOHK, sorunlarını tek bir tweet dizisiyle ortadan kaldıramadı. Sorunlar nedeniyle, Alonzo’nun herhangi bir katil uygulama ile piyasaya sürülmesi pek olası görünmüyor. Birkaç merkezi olmayan borsa, işlem darboğazına kesin çözümler bulunana kadar lansmanlarını erteleyeceklerini söyledi. 

2015’teki lansmanından bu yana, Cardano’nun kamuoyundaki imajı, yoğun teknik araştırma ve test iddiasına dayanmaktadır. Protokole yapılan yükseltmeler, bir akademisyen havuzu tarafından hakemli bir şekilde gözden geçirilir.

Sorunlu bir fırlatma, büyük bir geri adım olarak alınabilir. Çarşamba günü bir YouTube akışında Hoskinson, IOHK’nın geliştirdiği “birkaç akıllı oyuncak sözleşmesinin” ilk gün yayına gireceğini doğruladı.