Cardano Zirvesi Bugün Başlıyor, İşte Bilmeniz Gerekenler

Cardano Zirvesi Bugün Başlıyor, İşte Bilmeniz Gerekenler

Cardano zirvesinin bugün 25 Eylül Cumartesi günü başlaması planlanıyor. Zirvenin 25’i ile 26’sı arasında iki gün sürmesi planlanıyor ve türünün tek örneği bir etkinlik olmayı vaat ediyor. Zirve, dünyanın dört bir yanından herkesin katılabileceği hem canlı hem de sanal etkinliklere yer verecek. 

Cardano zirvesindeki olaylar, içine düştükleri dünyalara göre ayrılır. Şu anda zirvede, bireylerin katılmayı seçebilecekleri yedi farklı dünya bulunuyor. Bu dünyalar arasında Cardano World, Utility, Impact, Governance, Adoption, Catalyst ve Community yer alıyor.

Cardano topluluğu, ağdaki akıllı sözleşmeler özelliğinin yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle bir hayli heyecanlılar. Bu zirve, bu inanılmaz başarının ardından daha büyük duyurular vaat ediyor. Ekipten ne beklenebileceğine dair ayrıntılar hala seyrek. 

Kısmen sanal olan etkinlik, katılımcıların birbirleriyle iletişim kurmaları için avatarlara sahiptir. Ayrıca, iki günlük zirve boyunca konuşacak olan kripto alanından önemli açılış konuşmacıları da yer alıyor. Bunlara ek olarak, zirve boyunca toplanacak blok zincirinde basılan sınırlı sayıda NFT’lerin mevcudiyeti olacak. Kurucu Charles Hoskinson, zirvenin başlangıcını işaretlemek için yedi dünyanın tamamında canlı açılış açılış konuşmasını yapacak.

Cardano, Hydra Layer 2 ve DeFi

Cardano kısa süre önce geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalarını (DApp’ler) güvenli bir ortamda oluşturmalarını ve dağıtmalarını sağlayacak Hydra Layer 2 çözümünün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Hydra’nın lansmanı ile Hoskinson, zirvede Hydra Layer 2 hakkında daha fazla bilginin bulunacağını belirten tweet paylaştı.

Kurucu Charles Hoskinson, Cardano blok zincirinin ne kadar ilerlediğinin altını çizerek; “2021 Cardano zirvesi, Cardano’da akıllı sözleşme yeteneklerinin lansmanını ve yalnızca çevre dostu değil, aynı zamanda güvenli olduğu kanıtlanan üçüncü nesil bir blok zinciri platformu oluşturmak için altı yıllık yoğun bir geliştirme ve mükemmel gözden geçirilmiş akademik çalışma olduğunu kanıtlayacak” dedi.

Bugün yapılacak olan zirve ile akıldaki tüm sorulara açıklık getirileceği belirtilirken zirveye katılımın tamamen ücretsiz ve herkese erişilebilir olduğu bildirildi. Dünyanın her yerinden katılımcılara açık olan zirveye https://summit.cardano.org/ adresinden katılım gerçekleştirebilirsiniz.